Reflektory zabudované v pravém nebo umělém kameni jsou vhodné i pro osvětlení přítoků jezírka (LED-Zahrada.cz)

Osvětlení jezírka

Vodní ploše můžeme osvětlením dodat tajemnou až pohádkovou atmosféru, a současně zajistit bezpečnost při noční chůzi v její blízkosti.

Jezírko plní v zahradě mnoho funkcí, prvotní je však bezesporu ta okrasná. Přispívá k tomu i vhodné osvětlení, díky němuž se stane nepřehlédnutelným estetickým prvkem i v době, kdy se zahrada ponoří do tmy. Na výběr máme hned několik způsobů nasvětlení a typů svítidel. Vzhledem k tomu, že se jedná o vlhké prostředí či tu přímo dochází ke kontaktu světel s vodou, musíme volit produkty určené speciálně pro tyto účely. U ponorných svítidel je třeba věnovat pozornost maximální hloubce, do níž mohou být instalována.

 

Bezpečné napětí

Odolnost vůči vniknutí vody a bezpečné malé napětí (SELV) jsou nejdůležitější vlastnosti, jimiž musí svítidla určená pro jezírka disponovat. Výši odolnosti udává stupeň krytí (IP). Pro břehové i podvodní osvětlení jezírka doporučují odborní prodejci světelné zdroje s hodnotou IP68.

Za bezpečná, co se týče elektrického proudu, jsou považována svítidla s napětím 12 V. Napětí ze sítě (230 V) je z tohoto důvodu převáděno bezpečnostním transformátorem, který se umísťuje mimo osvětlované zóny.

Další možnost představují stále oblíbenější solární světla, jejichž baterie jsou dobíjeny prostřednictvím solárního modulu. Nehrozí u nich tudíž žádné nebezpečí zásahu elektrickým proudem ani zkrat či poškození přívodního kabelu. Mohou se také snadno přemisťovat.

Svítidla pro venkovní použití jsou dnes nejčastěji osazována LED technologiemi, které jsou bezpečné i pro nízkou povrchovou teplotu světelného zdroje, jež se pohybuje v rozmezí 30 až 40 °C. Diody mají navíc dlouhou životnost, k čemuž přispívá i jejich otřesuvzdornost.

Zapuštěná světla označují rohy dřevěné paluby, reflektory osvětlují zároveň plot i jezírko (LED-Zahrada.cz)

Barva světla

Pro celkový efekt osvětlení je důležitá správná volba barvy, již udává tzv. teplota chromatičnosti. Jezírko a jeho okolí můžeme nechat zahalit do teplé žluté, která navodí až pohádkovou atmosféru. Studené bílé světlo zase působí tajemně, jako by se po zahradě potulovali průzrační duchové. Výrazné barvy dokážou vodní plochu změnit natolik, že bude působit jako horké magma nebo naopak jako ledový příkrov. Barevné nasvětlení se může v nastavených intervalech také střídat, jde však o nepřirozený jev, který bude slavit úspěch při zahradní party, ale ve všedním provozu se nejspíš brzy okouká nebo může vyznívat rušivě.

Osvětlení LED páskem dokáže zcela změnit barvu jezírka, barvy se mohou postupně střídat (Hornbach)

Břeh a blízké okolí

Břehová svítidla vyznačují okraje jezírka nebo nasvětlují skupiny rostlin či vodní plochu. Pokud by viditelné, zpravidla sloupkové tělo světla rušilo přírodní scenérii, dáme raději přednost reflektorům, ideálně těm zapuštěným, které jsou praktické, protože nepřekážejí při procházení kolem vodní plochy a snesou díky pevné konstrukci velké zatížení.
Uchýlit se můžeme ještě k optické kamufláži, kdy je reflektor zasazen do umělého nebo pravého kamene, jenž vzhledově co nejvíce odpovídá okrasným balvanům okolo jezírka.

Reflektory zabudované v pravém nebo umělém kameni jsou vhodné i pro osvětlení přítoků jezírka (LED-Zahrada.cz)

Světlo z hlubin

Velký efekt přinášejí do zahrady podvodní svítidla, jejichž úkolem je prosvětlit jezírko a vytvořit příjemnou atmosféru čisté průhledné vody. Svítidla se buď umístí volně na dno jezírka, nebo se do něj zabudují. Zabudovat se mohou při výstavbě také do jeho stěn, ale tento způsob se hodí více pro nádrže s vybetonovanými stěnami.

Volné řešení umožňuje nasměrování světelných paprsků tak, aby osvítily tryskající nebo padající vodu, vodní rostliny nebo dekorace ve vodě. Tvar vodní nádrže můžeme zvýraznit také světelným LED páskem umístěným pod či nad hladinu. Volit můžeme jednu barvu nebo střídání více barev.

Hladinu či kamenité dno dobře nasvítí bodové svítidlo v imitaci kamene, které přirozeně splyne s okolím (LED-Zahrada.cz)

Jako loďky

Svítidla plující po hladině se používají jako scénické zdroje světla pro podsvícení rostlin a květů v přírodních nádržích, kde voda většinou nebývá dost průzračná, aby bylo možné použít podvodní osvětlení.

www.hornbach.cz, www.led-zahrada.cz, www.tchibo.cz


Solární svítidlo Jablko s barevným přechodem vytvoří v zahradě náladové osvětlení (Tchibo)

Když se řekne

IP (International Protection) – stupeň krytí

Udává odolnost svítidla proti vniknutí cizího předmětu, především prachových částic a vody. Vyjadřuje se dvěma číslicemi, první je stupeň ochrany před nebezpečným dotykem a vniknutím cizího tělesa, druhá před vodou. Čím vyšší číslo, tím vyšší ochrana.

 

SELV (Safety Extra Low Voltage) – bezpečné velmi malé napětí

Označuje ochranné opatření před úrazem elektrickým proudem omezením napětí v obvodu. Svítidlo s ochranou SELV tedy nesmí mít na žádné vnitřní ani vnější části nebezpečné napětí.

Sadu bodovek lze instalovat na břeh či na dno jezírka. Pro převod napětí z 230 V na 12 V jsou doplněny transformátorem (Hornbach)

 

LED pásek slouží k vyznačení hranice jezírka. Vést ho můžeme nad i pod hladinou (Hornbach)

 

Díky speciálnímu osvětlení zůstane jezírko romantickým prvkem zahrady i po setmění


Text: red; foto: archiv firem

Další články

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek

Pestrá a zábavná mozaika

Pestrá a zábavná mozaika

Mozaika je starobylá výtvarná technika, která vůbec není tak náročná, jak by se mohlo zdát. Pustit se do ní může opravdu každý, kdo si rád hraje a experimentuje. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Tajemství rajské chuti

Tajemství rajské chuti

Rajčata jsou zdravá a výborně chutnají – zvláště ta z vlastní zahrady. Přečtěte si, jak je správně pěstovat, abyste z jediné rostliny sklidili celý košík plodů.

Celý článek