Léčivé i krásné pivoňky

Patří mezi nejkrásnější ozdoby venkovských zahrádek, jejich kouzlu podlehly už naše babičky a prababičky.

Jejich pěstování není složité, základem je ale vybrat pro ně správné místo, kde se jim bude dobře dařit. Nemají rády přesazování, a tak je ponechte na jednom stanovišti. odmění se vám bohatým trsem, který může mít v průměru až dva metry. Najděte jim místo chráněné před větrem, který by mohl jejich velké a poměrně těžké květy polámat. Hnojení pivoněk není příliš potřeba, jen na jaře po odkvětu je můžete přihnojit dobře rozleželým kompostem nebo minerálním hnojivem, podobně jako růže. Pokud vám pivoňky málo kvetou, je to známka toho, že jim něco chybí. Pravděpodobně mají málo živin nebo také příliš hlubokou anebo naopak mělkou výsadbou.

Pivoňka lékařská (Paeonia officinalis)

má – jak už její název napovídá – také léčivé účinky.
Pomáhá proti křečím hladkého svalstva, zmírňují bolesti a tlumí peristaltiku střev. Doporučují se při zvýšeném napětí hladkého svalstva žaludku i střev spojeném se zvracením a při průjmových onemocněních s kolikami. Pomáhá i při astmatu. Pivoňku by neměly užívat těhotné a kojící ženy.

 


Pivoňkový čaj
2 lžičky sušených okvětních plátků pivoňky lékařské zalijte 250 ml vroucí vody a nechte pod pokličkou asi 15 minut louhovat. Poté čaj sceďte a pijte. Čaj připravujte vždy čerstvý a užívejte jej 2x denně.

 


Tinktura z pivoňkového kořene
Jemně nařezaný čerstvý kořen dejte do sklenice, zalijte 65% lihem a nechte na teplém místě 14 dní vyluhovat. Občas sklenici protřepte. Poté tinkturu slijte a při potížích užívejte 3x denně 20–25 kapek.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Levandulová inspirace

Levandulová inspirace

Milujete levanduli? Pusťte se do jejího pěstování, nebo si ji pořiďte sušenou. Je krásná, pomůže vám relaxovat a navodit pocit klidu a pohody.

Celý článek

Namnožte si levanduli

Namnožte si levanduli

Pečovat o levanduli zvládne každý. Můžete si ji vypěstovat ze semínek, nebo jednodušeji z takzvaných řízků. Poradíme vám, jak na to.

Celý článek

Věnec z kulatých bodláků

Věnec z kulatých bodláků

Bělotrn modrý, kterému se také říká kulatý bodlák, roste běžně na loukách, ale pěstuje se i jako okrasná trvalka. Kvete od července do září, a tak si ještě ne zcela rozkvetlé modrofialové květy nezapomeňte nasušit, abyste si z nich mohli vytvořit pěkný věnec.

Celý článek

Suvenýr z Portugalska? Korek!

Suvenýr z Portugalska? Korek!

Chystáte se na dovolenou k moři? Pokud zamíříte do Portugalska, pak se nejspíš setkáte se zdejším tradičním řemeslem – zpracováním korku. Co všechno se z něj dá vyrobit? Vydejte se s námi na výlet.

Celý článek

Přečtěte si

Altán na velké zahradě

Altán na velké zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Posezení na zahradě může mít mnoho tváří – od nejjednoduššího altánku až po částečně či zcela zděnou stavbu ve stylu bungalovu. Taková stavba sluší především větším zahradám.