Bylinkový kalendář – srpen

Rady, tipy a nápady na pěstování a zpracování bylinek pro aktuální měsíc.


Vysévejte kerblík

Ještě v první polovině srpna je vhodná doba pro výsev kerblíku třebule. Sejte ho do polostínu, řádků vzdálených od sebe 15 cm. Semena překryjte jen velmi tenkou vrstvou zeminy. Do začátku října ještě stihne vyrůst ke sklizni. Zelený kerblík používejte podobně jako zelenou petrželku nebo koriandr – ke kořenění salátů, polévek, pomazánek, vaječných, zeleninových či masitých jídel. Přidávejte ho těsně před koncem vaření. Spolu s petrželkou, pažitkou a estragonem je součástí proslulé francouzské bylinkové směsi „fines herbes“.


Rozdělte trsy máty

Rozrostlou mátu peprnou můžete koncem srpna rozdělit a znovu zasadit. Každé tři roky by se měla máta přesadit na jiné stanoviště. Máta tvoří podzemní kořenové výhony, které můžete od sebe odtrhnout. Oddělky nesmějí být příliš malé, každý by měl mít tři až pět výhonů. Zasaďte je mělce asi 20–40 cm od sebe a zalijte. Máta má raději vlhkou půdu než suchou, spíše než plné slunce jí vyhovuje polostín.


Sestřihněte levanduli

Na konci srpna poté, co jste sklidili všechna květenství, zkraťte keříky levandule zhruba na polovinu, aby rostliny stihly do zimy ještě jednou obrazit. V tomto stavu nejlépe přečkají zimu.


Sklízejte cibuli a česnek

Pokud ještě nemáte sklizeno, je začátkem srpna čas sklidit česnek a cibuli. Dozrálé cibuloviny ve svazcích po 10–20 kusech dosušte zavěšené na stinném zastřešeném místě. U cibule zaschlou nať ukruťte, u česneku odstřihněte.


Sušte šalvějové listy

Do konce srpna je čas na sklizeň a sušení šalvěje. Z vrcholků ostříhejte listy a sušte je rychle na teplém stinném místě, aby si uchovaly své aroma. Z čerstvě ostříhaných listů si také můžete připravit sirup, který pomáhá léčit bolesti v krku, kašel a nachlazení.

Šalvějový sirup

Budete potřebovat

  • 150 g šalvěje
  • 500 ml vody
  • 500 g cukru
  • 2 lžíce citronové šťávy

Vodu s cukrem přiveďte k varu, přidejte nasekanou šalvěj, krátce povařte, odstavte a přidejte citronovou šťávu. Přes noc nechte odležet, sceďte, ještě jednou krátce přiveďte k varu, a horký sirup plňte do sklenic.


Ostříhejte a nasušte tymián

Nejpozději na konci srpna skliďte tymián (mateřídoušku). Stříhejte ho asi 8 cm nad zemí, ostříhané větvičky svažte a sušte ve svazečcích. Sušené lístky uchovávejte v nádobách s uzávěrem, svazečky můžete uložit do perforovaných plastových sáčcích.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Domek z chalupy po prababičce

Domek z chalupy po prababičce

Milan se rozhodl pro rekonstrukci chalupy po prababičce svépomocí. Ač její větší i menší opravy trvaly řadu let, nikdy svého rozhodnutí nelitoval. Vždy při něm stála jeho Iveta a zkušenosti z opravy domku se zúročily.

Celý článek

Šátek se vzorem kapradí

Šátek se vzorem kapradí

Baví vás vytváření barevných vzorů na textil? Přizvěte si tentokrát na pomoc sluneční paprsky a přírodniny, a vytvořte tak podle našeho návodu unikátní vzory. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Něžná krása violek

Něžná krása violek

Když se rozhodnete pěstovat violky, mohou vám zahradu zdobit fialky nebo i macešky. Proč? Oba druhy spojuje český i latinský rodový název violka a Viola. Přečtěte si o nich více.

Celý článek

Bylinky proti jarní únavě

Bylinky proti jarní únavě

Cítíte se unavení a bez energie? Na vině může být málo odpočinku, špatné trávení i nedostatek vitaminů. S většinou těchto neduhů pomohou bylinky, jen stačí vědět které.

Celý článek