Mařinka vonná (svízel vonný)

Galium odoratum

Sladce vonící věnečky mařinky se dříve zavěšovaly v kostelích, sypala se doma na podlahu, přidávala se do směsi koření, vkládala se do prádla a šířila tak svěží vůni v obydlích našich předků.

Vytrvalá bylina, lodyhy vysoké až 30 cm nesou úhledné přesleny tmavě zelených listů. Květy na dlouhých stopkách se objevují počátkem léta.

Pěstování:

Kořeny můžete dělit kdykoli, zralá semena se vysévají koncem léta přímo na místo. Pěstujte ve stínu v úrodné, zásadité půdě a sklízejte od druhého roku.

Užívané části:

Zelené byliny řezané v době květu nebo těsně před ní a pomalu sušené.

Konzervování:

Listy se ukládají vcelku, aby se zachovala vůně, a zvolna se suší.

Pro léčení:

Rozmělněné čerstvé listy se přikládají na rány. Ze sušených listů se připravuje osvěžující a uvolňující nápoj mírnící bolesti žaludku.

V kuchyni:

K ochucení vín a dalších nápojů.

Pro ozdobu:

Kvetoucí lodyhy se vplétají do věnců.

V domácnosti:

Sušené listy se přidávají do směsí potpourri a do bylinných polštářků.

 

Jak využít mařinku

Udělejte si z ní voňavé nápoje nebo si s ní provoňte byt.


Mařinkový sirup

Budete potřebovat:

  • 250 g cukru
  • 200 ml vody
  • 30 g čerstvých nebo 20 g sušených lístečků mařinky vonné

recept

1 Do dokonale čistého smaltovaného kastrolu nasypte cukr, přilijte vodu a cukr rozpusťte. Pak nádobu s cukrem postavte na mírný plamen a za občasného míchání vařečkou pomalu přiveďte k varu. Pěnu odstraňujte odpěňovačkou. Lístečky mařinky opláchněte studenou vodou a vložte je do horkého cukrového sirupu. Nechte přejít varem, odstavte a ponechte zakryté půl hodiny ustát.


„Rozveselující“ nápoj

Usušte hrstku čerstvých listů mařinky v teple během tří hodin. Otrhejte listy z lodyhy a dejte je do velké mísy. Přidejte šťávu z jednoho citronu a půl lahve suchého bílého vína tak, aby lístky byly potopeny. Dejte na teplé místo a nechte stát 3–4 hodiny. Pak přidejte 60–90 g cukru a jeden a půl lahve vína. Vychlaďte. Před podáváním přidejte láhev sektu nebo sodovky. Na hladinu můžete položit lesní jahody.


Likér z mařinky

Budete potřebovat:

  • 1 velký svazek kvetoucích mařinek
  • 250 g bílého kandysového cukru
  • 750 ml dobré vinné nebo ovocné pálenky
  • 150 ml vody
  • 1 lžíce mařinkového sirupu
  • 1 lžíce limetkové šťávy

recept

1 Horní části stonků s květy dejte spolu s kandysovým cukrem do lahve s širokým hrdlem a zalijte pálenkou. Láhev postavte na světlé, ne příliš teplé místo, a nechte asi čtyři týdny stát.
2 Vše přeceďte přes plátno, nechte vykapat, přelijte vodou a plátno vymačkejte. Promíchejte s mařinkovým sirupem a limetkovou šťávou.
3 Naplňte do lahví. Po dvou týdnech je likér zralý ke konzumaci. V chladu a suchu vydrží i rok.

 


Text: mik; foto: Shutterstock a archiv

Další články

Něžná krása violek

Něžná krása violek

Když se rozhodnete pěstovat violky, mohou vám zahradu zdobit fialky nebo i macešky. Proč? Oba druhy spojuje český i latinský rodový název violka a Viola. Přečtěte si o nich více.

Celý článek

Bylinky proti jarní únavě

Bylinky proti jarní únavě

Cítíte se unavení a bez energie? Na vině může být málo odpočinku, špatné trávení i nedostatek vitaminů. S většinou těchto neduhů pomohou bylinky, jen stačí vědět které.

Celý článek

Objevte kouzlo quillingu

Objevte kouzlo quillingu

Už jste někdy vyzkoušeli techniku, která využívá papírové proužky stočené do spirálek a dalších tvarů k vytváření půvabných objektů? Pokud ne, máte nyní možnost se s ní seznámit.

Celý článek

Begonie do truhlíku, záhonu i na terasu

Begonie do truhlíku, záhonu i na terasu

Můžete si s nimi vyzdobit květinové záhony na zahradě, terasu či balkon zkrášlí begonie v truhlících a doma v bytě vás potěší krásné květy pokojovek. Podívejte se, z jakých druhů můžete vybírat.

Celý článek