Řimbaba obecná

Pyrethrum parthenium; Tanacetum parthenium

Starodávná bylina, oceňovaná už ve středověku za schopnost „léčit melancholii a bolesti a bodání v hlavě“. V současné době se lékaři opět zabývají možnostmi, jak ji využít při léčbě migrény. Pokud na tuto nepříjemnou potíž také trpíte, můžete ji také vyzkoušet.

Silně aromatická trvalka s přímou, větvenou a hranatou lodyhou. Dorůstá výšky až 1 metr. Listy má žlutozelené, členěné do několika menších oblých lístků. Uprostřed léta vytváří hustá květenství malých bílých úborů s výrazným žlutým terčem.

Pěstování:

Vysévejte na jaře nebo na podzim, výsev vyjednoťte do sponu 30 cm. Můžete ji pěstovat i v bytě.

Užívané části:

Listy, květy.

Konzervování:

Listy a květy se suší.

Pro ozdobu:

Květy se přidávají jako barevná přísada do vonných směsí potpourri.

V domácnosti:

Listy – odvar nebo výluh se hodí jako slabý dezinfekční prostředek. Sušené listy v sáčku odpuzují moly.

V kosmetice:

Listy – Výluh se používá jako pleťová voda k odstranění pih a skvrn na kůži.

Pro léčení:

Proti migréně jezte 3–5 řimbabových listů mezi krajíčky chleba.
Zlepšuje spánek, ulevuje při artróze.
Výluh působí jako mírné sedativum a pomáhá při nechutenství. Zmírňuje svalové křeče.

Jak využít řimbabu

Udělejte si domácí řimbabovou tinkturu nebo třeba pleťové mléko.


Pozor!
Při pojídání čerstvých lístků mohou vzniknout v ústech vřídky. Doporučuje se listy napřed usmažit. Řimbabu by neměli užívat lidé, kteří berou léky na ředění krve, a těhotné ženy.


Tinktura z řimbaby

Čerstvou nať řimbaby nakrájejte nadrobno a naplňte jí velkou zavařovací sklenici asi do jedné pětiny. Skleněná nádoba nesmí být tmavá. Nať zalijte 65% lihem (či vodkou apod.) po hrdlo a nechte čtrnáct dní vyluhovat. Může být i na slunci. Denně protřepávejte. Po čtrnácti dnech přefiltrujte a tinkturu naplňte do menších lahviček.


Řimbabový čaj

Povařte 30 g čerstvých listů řimbaby v 50 ml vody, zakryjte, nechte 10 minut louhovat a sceďte. Ochucený medem nebo cukrem (případně citronem) pijte 1 šálek denně.


Řimbabové pleťové mléko

1 plná hrst listů řimbaby, 300ml mléka

Listy zalijte mlékem a povařte v malém hrnci 20 minut. Nechte vychladnout a slijte přes síto do skleničky. Uchovávejte v chladničce. Zesvětluje skvrny a pihy na pokožce, hodí se i pro suchou pleť.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Léčivé borůvky

Léčivé borůvky

Většina z nás má ráda tmavě modré borůvky. Můžete si z nich připravit nejen výborný ovocný moučník, ale i jiné zdravé dobroty, které vám přijdou vhod v zimě.

Celý článek

Užitečný plevel

Užitečný plevel

Vadí vám plevel na zahradě? Než ho zničíte, přesvědčte se, jestli mezi nechtěnými rostlinami nenajdete takové, které přinášejí užitek – léčí, vylepší pokrmy či odpuzují hmyz.

Celý článek

Svěží máta

Svěží máta

Vyrobte si domácí sirup z mátových listů. Můžete si z něj pak připravit osvěžující studený či horký nápoj nebo si s ním ochutit sladký dezert. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.