Lichořeřišnice větší

Tropaeolum majus

Původní domovinou lichořeřišnice je Ekvádor, Peru a Kolumbie. U nás se pěstuje jako okrasná letnička, a to v mnoha kultivarech – popínavých, převislých, půdopokryvných nebo kompaktních.

 

U nás jednoletá bylina s plazivou lodyhou až 3 m dlouhou (ve své domovině až 5 m dlouhou). Má štítovité listy s ovíjivými řapíky, celokrajné nebo mělce laločnaté. Nálevkovité květy s ostruhou, na dlouhých ovíjivých stopkách, jsou žluté či oranžově červené. Kvete v červnu až říjnu. Kulovité plody obsahují tři velká semena.

Pěstování:

Vyžaduje slunné a teplé stanoviště, snese však i polostín. Půda by měla být dobře propustná. Množí se semeny, která se vysévají počátkem května přímo na venkovní stanoviště.

Užívané části:

Čerstvé nebo sušené listy, květy; semena ještě zelená nebo zralá k mletí a kořenění.

V kuchyni:

Mladé listy, poupata a květy můžete přidat do salátů nebo s nimi ozdobit obložené chlebíčky- jsou jedlé. Mladá semena mají pikantní chuť a hodí se například nasekaná podobně jako křen. Listy obsahují hodně vitaminu C. Poupata květů můžete naložit do octa jako kapary.

Pro léčení:

Působí výrazně antibioticky zejména v oblasti močových cest, a to na stafylokoky, streptokoky, proteus vulgaris, escherichia coli, salmonely i další druhy bakterií. Působí příznivě i při bolestech v krku a nemocech dýchacích cest.

Jak využít lichořeřišnici

Přidejte si ji do salátu nebo na chleba, udělejte si léčivý čaj nebo tinkturu, naložte si ji do octa.


Do salátu

Přidejte čerstvé květy a listy lichořeřišnice do salátů – mají pikantní chuť, obsahují hodně vitaminů a působí proti bakteriím. Zkombinujte je třeba s jedlými květy brutnáku lékařského.


Na chlebíčky

Výborně chutnají na chlebíčkách s pestem nebo třeba s čerstvým sýrem či máslem.


Tinktura ze semen lichořeřišnice

Pomáhá proti nachlazení a nemocem močových cest

Budete potřebovat

  • velkou hrst semen lichořeřišnice
  • tvrdý alkohol (cca 40%, například vodku)
  • sklenici s uzávěrem

Semena lichořeřišnice překrájejte na poloviny, napěchujte do sklenice, zalijte alkoholem a uzavřete. Sklenici nechte stát na teplém a suchém místě, ale nikoli na přímém slunci, po dobu 14 dnů. Sklenici denně protřepte. Po dvou týdnech tinkturu přeceďte do jiné uzavíratelné nádoby a nasáklá semena ještě vymačkejte. Uchovávejte v lednici. Při nemoci užívejte po dobu 20 dní, 3x denně 15 kapek.

Čaj z lichořeřišnice

Vrchovatou lžičku řezaných, sušených květů nebo 2 lžičky čerstvých listů zalijte šálkem horké vody, nechte asi 10 minut luhovat a přeceďte. Popíjejte 3x denně.

Nakládaná poupata

Čerstvě natrhaná, dosud nerozvinutá poupata lichořeřišnice vložte do slaného roztoku připraveného z 1 litru vody a 110 gramů soli, ideálně mořské. V nálevu poupata ponechte po dobu 24 hodin. Po uplynutí této doby poupata přeceďte, vložte do menší sklenice a zalijte horkým nálevem z vinného či jablečného octa s lístky estragonu, dochutit můžete ještě křenem, cibulí, šalotkou. Zavíčkujte a měsíc skladujte. Poté můžete konzumovat.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek

Co jsou nootropika a jak nastartují mozek k optimálnímu výkonu?

Co jsou nootropika a jak nastartují mozek k optimálnímu výkonu?

Podat perfektní výkon v práci, ve škole, doma, to je dnes považováno za samozřejmost. Ovšem zda se vám to opravdu podaří, to většinou závisí na kondici vašeho mozku, který řídí úplně všechno, co se ve vašem těle děje. Jak mu pomoci? S nootropiky se vám to podaří. Vysvětlíme, co si pod tímto pojmem představit. Celý článek

Jak na lepší usínání přírodní cestou

Jak na lepší usínání přírodní cestou

Nespavost postihuje značnou část lidí. Způsobena může být různými faktory – od stresu až po nevhodně vybavenou ložnici. Nabízí se přitom různé tipy, které vám pomohou lépe usínat a nebudit se v noci. Pojďme se na ně podívat blíže. Celý článek