Mydlice lékařská

Saponaria officinalis

Tato krásná a užitečná zahradní bylina poskytuje „mýdlovou šťávu“, která je vhodná pro ekologické praní či oživení vzácných tkanin. Má velmi příjemnou vůni. Na Středním východě ji používají také jako léčivku na kožní problémy.

Vytrvalá, 25 až 80 cm vysoká bylina s přímou lodyhou a vstřícnými přisedlými listy. Má mnohokvěté květenství, květy mají 20 až 25 mm v průměru, jsou bílé až narůžovělé, pětičetné, v ústí se dvěma zoubky. Kvete v červnu až říjnu.

Pěstování:

Vysévá se na jaře, starší rostliny lze množit dělením trsů od pozdního podzimu do časného jara. Má ráda kypré vlhčí půdy.

Užívané části:

Celá rostlina.

V kuchyni:

Květy můžete přidávat do zeleninových či ovocných salátů.

V domácnosti:

Stonek s listy a kořenem – pro výrobu mýdlové tekutiny.

V kosmetice:

Odvar z celé rostliny pro péči o problematickou a citlivou pleť.

Jak využít mydlici

Udělejte si z ní mycí či prací prostředek, šampon na vlasy či pleťovou vodu.

Mýdlová tekutina

V mydlici obsažené saponiny můžete využít pro přípravu domácího čisticího prostředku. List, stonek a kořen mydlice zalijte měkkou (například dešťovou) vodou a vařte asi 30 minut. Vzniklou mýdlovou tekutinu můžete využít jako ekologický mycí či prací prostředek. je vhodný například k čištění a oživení starých vzácných textilií. Mydlici je možné použít i ke změkčení vody.

Regenerační šampon na vlasy

Snadno si ji připravíte z 1–2 polévkových lžic sušeného kořene, které vhodíte do 1 l vroucí vody a necháte 15 minut luhovat. Po vychladnutí směs přeceďte a důkladně jí vlasy promyjte.

Pleťová voda

Stejný výluh z kořene, používaný na vlasy, si můžete ošetřit i zanícenou aknózní pleť. Díky protizánětlivým účinkům pomáhá léčit i drobná kožní poranění.

Přírodní kartáček na zuby

Kořen mydlice dříve lidé používali k čištění zubů – rozžvýkaným kořenem si zuby důkladně vyleštili a uvolněné saponiny přitom působily jako dezinfekce ústní dutiny.

Obklad proti ekzému či lupénce

Hrst sušeného kořene vložte do 1 l studené vody a směs nechte stát při pokojové teplotě několik hodin. Pak do tekutiny namočte šátek, přiložte ho na postiženou část pokožky a nechte působit.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek

Co jsou nootropika a jak nastartují mozek k optimálnímu výkonu?

Co jsou nootropika a jak nastartují mozek k optimálnímu výkonu?

Podat perfektní výkon v práci, ve škole, doma, to je dnes považováno za samozřejmost. Ovšem zda se vám to opravdu podaří, to většinou závisí na kondici vašeho mozku, který řídí úplně všechno, co se ve vašem těle děje. Jak mu pomoci? S nootropiky se vám to podaří. Vysvětlíme, co si pod tímto pojmem představit. Celý článek

Jak na lepší usínání přírodní cestou

Jak na lepší usínání přírodní cestou

Nespavost postihuje značnou část lidí. Způsobena může být různými faktory – od stresu až po nevhodně vybavenou ložnici. Nabízí se přitom různé tipy, které vám pomohou lépe usínat a nebudit se v noci. Pojďme se na ně podívat blíže. Celý článek