Odčervování mazlíčků – jak, kdy a proč?

Správně provedené odčervení zbaví vašeho mazlíčka parazitů, ale samo o sobě nepůsobí preventivně. Proto je nutné jej v doporučených intervalech odčervovat preventivně.

Mláďata jsou na invazi parazitů vnímavější, protože ještě nemají zcela vyvinutý imunitní systém. Začervení tak u nich může vést k vážnějším poruchám celkového zdravotního stavu. Vzhledem k tomu, že například škrkavky jsou schopné infikovat mládě skrze mateřské mléko, dochází k infekci již velmi brzy po porodu. U mláďat (štěňat, koťat) je tedy preventivní odčervování nezbytné, a to podle následujícího schématu:

Štěňata – první odčervení 14 dní po porodu, poté ve 4., 6. a 8. týdnu, a dále každý měsíc až do půl roku věku. Poté každé 3 měsíce. U starších psů dostačuje odčervení jednou za 6 měsíců, protože s věkem roste rezistence organismu vůči parazitům a jejich případná přítomnost nemusí znamenat klinické obtíže. Fena se odčervuje po nakrytí, týden před porodem a poté společně se štěňaty.

Koťata – první odčervení 14 dnů po porodu, pak 4., 6., 9., a 12. týden a dále každý měsíc do půl roku věku. Platí stejné principy jako u štěňat.

 

Česnek a cibule jsou pro psy a kočky nebezpečné!

Slyšeli jste o možnosti odčervování zvířat česnekem nebo cibulí? Těmto praktikám se raději vyhněte, pokud nechcete svému zvířecímu kamarádovi ublížit. Česnek a cibule totiž obsahují látky, které ve zvířecím organismu způsobují mimo jiné rozpad červených krvinek. Zejména při podávání mláďatům nebo psům malých plemen může dojít až ke vzniku těžkých anemií (nedostatku červených krvinek, či poškození ledvin. To, že účinnost takovéto „léčby“ je přinejmenším sporná, ani není důležité. Hledáte-li alternativní cestu, jak odčervovat svého zvířecího kamaráda, poraďte se raději s veterinárním lékařem.


Zdroj: www.veterina.net

Další články

Jak odnaučit kočku škemrat o jídlo

Jak odnaučit kočku škemrat o jídlo

Žebrání je zákeřná kočičí vlastnost, které je těžké odolávat. Přesto se kočce nelze podvolovat. Správně vybraný občasný pamlsek není na škodu. Pokud ale s kočkou pravidelně sdílíte vlastní večeři, stane se z ní brzy pěkný cvalík.

Celý článek

Čím krmit kotě

Čím krmit kotě

Máte doma koťátko nebo uvažujete o jeho pořízení? Pak je určitě velmi důležité se připravit na to, jak budete kočku správně krmit.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.