Odčervování mazlíčků – jak, kdy a proč?

Správně provedené odčervení zbaví vašeho mazlíčka parazitů, ale samo o sobě nepůsobí preventivně. Proto je nutné jej v doporučených intervalech odčervovat preventivně.

Mláďata jsou na invazi parazitů vnímavější, protože ještě nemají zcela vyvinutý imunitní systém. Začervení tak u nich může vést k vážnějším poruchám celkového zdravotního stavu. Vzhledem k tomu, že například škrkavky jsou schopné infikovat mládě skrze mateřské mléko, dochází k infekci již velmi brzy po porodu. U mláďat (štěňat, koťat) je tedy preventivní odčervování nezbytné, a to podle následujícího schématu:

Štěňata – první odčervení 14 dní po porodu, poté ve 4., 6. a 8. týdnu, a dále každý měsíc až do půl roku věku. Poté každé 3 měsíce. U starších psů dostačuje odčervení jednou za 6 měsíců, protože s věkem roste rezistence organismu vůči parazitům a jejich případná přítomnost nemusí znamenat klinické obtíže. Fena se odčervuje po nakrytí, týden před porodem a poté společně se štěňaty.

Koťata – první odčervení 14 dnů po porodu, pak 4., 6., 9., a 12. týden a dále každý měsíc do půl roku věku. Platí stejné principy jako u štěňat.

 

Česnek a cibule jsou pro psy a kočky nebezpečné!

Slyšeli jste o možnosti odčervování zvířat česnekem nebo cibulí? Těmto praktikám se raději vyhněte, pokud nechcete svému zvířecímu kamarádovi ublížit. Česnek a cibule totiž obsahují látky, které ve zvířecím organismu způsobují mimo jiné rozpad červených krvinek. Zejména při podávání mláďatům nebo psům malých plemen může dojít až ke vzniku těžkých anemií (nedostatku červených krvinek, či poškození ledvin. To, že účinnost takovéto „léčby“ je přinejmenším sporná, ani není důležité. Hledáte-li alternativní cestu, jak odčervovat svého zvířecího kamaráda, poraďte se raději s veterinárním lékařem.


Zdroj: www.veterina.net

Další články

Zapečte to v troubě!

Zapečte to v troubě!

Nechce se vám trávit pěkný letní večer u plotny? Vyberte si ze svých oblíbených druhů letní zeleniny a dejte prostor troubě, aby část práce udělala za vás.

Celý článek

Rustikální kyblík

Rustikální kyblík

Některé dekorace nás časem omrzí, ale je nám líto je vyhodit. Takový je i příběh tohoto kbelíku, ze kterého jsme snadno vykouzlili rustikální dekoraci.

Celý článek

Přečtěte si

Co dělat se semeny před výsevem?

Co dělat se semeny před výsevem?

www.floranazahrade.cz

Rovnoměrné vzcházení, dobrý stav vyklíčených rostlin a maximální úroda – to si přejí zahradníci, když vkládají do půdy semena. Právě na jejich kvalitě a ošetření záleží, zda a jak se pěstování povede.

Uzlík k uzlíku

Uzlík k uzlíku

www.chatar-chalupar.cz

Tolik oblíbený retrostyl přináší i některé pozapomenuté, přitom jednoduché techniky, pomocí nichž mohou vzniknout funkční doplňky i pěkné dekorace.

Pod sedlovou i rovnou střechou

Pod sedlovou i rovnou střechou

www.peknebydleni.cz

Zapadnout do řadové zástavby moravské vesnice, nebýt přitom pouhou replikou původních stavení a nabídnout moderní pohodlné bydlení – to byly úkoly, které měl splnit dům pro čtyřčlennou rodinu.