Odčervování mazlíčků – jak, kdy a proč?

Správně provedené odčervení zbaví vašeho mazlíčka parazitů, ale samo o sobě nepůsobí preventivně. Proto je nutné jej v doporučených intervalech odčervovat preventivně.

Mláďata jsou na invazi parazitů vnímavější, protože ještě nemají zcela vyvinutý imunitní systém. Začervení tak u nich může vést k vážnějším poruchám celkového zdravotního stavu. Vzhledem k tomu, že například škrkavky jsou schopné infikovat mládě skrze mateřské mléko, dochází k infekci již velmi brzy po porodu. U mláďat (štěňat, koťat) je tedy preventivní odčervování nezbytné, a to podle následujícího schématu:

Štěňata – první odčervení 14 dní po porodu, poté ve 4., 6. a 8. týdnu, a dále každý měsíc až do půl roku věku. Poté každé 3 měsíce. U starších psů dostačuje odčervení jednou za 6 měsíců, protože s věkem roste rezistence organismu vůči parazitům a jejich případná přítomnost nemusí znamenat klinické obtíže. Fena se odčervuje po nakrytí, týden před porodem a poté společně se štěňaty.

Koťata – první odčervení 14 dnů po porodu, pak 4., 6., 9., a 12. týden a dále každý měsíc do půl roku věku. Platí stejné principy jako u štěňat.

 

Česnek a cibule jsou pro psy a kočky nebezpečné!

Slyšeli jste o možnosti odčervování zvířat česnekem nebo cibulí? Těmto praktikám se raději vyhněte, pokud nechcete svému zvířecímu kamarádovi ublížit. Česnek a cibule totiž obsahují látky, které ve zvířecím organismu způsobují mimo jiné rozpad červených krvinek. Zejména při podávání mláďatům nebo psům malých plemen může dojít až ke vzniku těžkých anemií (nedostatku červených krvinek, či poškození ledvin. To, že účinnost takovéto „léčby“ je přinejmenším sporná, ani není důležité. Hledáte-li alternativní cestu, jak odčervovat svého zvířecího kamaráda, poraďte se raději s veterinárním lékařem.


Zdroj: www.veterina.net

Další články

Tajemství rajské chuti

Tajemství rajské chuti

Rajčata jsou zdravá a výborně chutnají – zvláště ta z vlastní zahrady. Přečtěte si, jak je správně pěstovat, abyste z jediné rostliny sklidili celý košík plodů.

Celý článek

3 tipy pro DIY venkovní posezení

3 tipy pro DIY venkovní posezení

Venkovní sezóna je v plném proudu a nabízí možnost posezení na zahradě či terase. Nemusíte ale utratit spoustu peněz za nový zahradní nábytek. Připravili jsme pro vás tipy, jak si ho levně a svépomocí vyrobit nebo zrenovovat a dopřát si příjemné chvíle relaxace.

Celý článek