Odčervování mazlíčků – jak, kdy a proč?

Správně provedené odčervení zbaví vašeho mazlíčka parazitů, ale samo o sobě nepůsobí preventivně. Proto je nutné jej v doporučených intervalech odčervovat preventivně.

Mláďata jsou na invazi parazitů vnímavější, protože ještě nemají zcela vyvinutý imunitní systém. Začervení tak u nich může vést k vážnějším poruchám celkového zdravotního stavu. Vzhledem k tomu, že například škrkavky jsou schopné infikovat mládě skrze mateřské mléko, dochází k infekci již velmi brzy po porodu. U mláďat (štěňat, koťat) je tedy preventivní odčervování nezbytné, a to podle následujícího schématu:

Štěňata – první odčervení 14 dní po porodu, poté ve 4., 6. a 8. týdnu, a dále každý měsíc až do půl roku věku. Poté každé 3 měsíce. U starších psů dostačuje odčervení jednou za 6 měsíců, protože s věkem roste rezistence organismu vůči parazitům a jejich případná přítomnost nemusí znamenat klinické obtíže. Fena se odčervuje po nakrytí, týden před porodem a poté společně se štěňaty.

Koťata – první odčervení 14 dnů po porodu, pak 4., 6., 9., a 12. týden a dále každý měsíc do půl roku věku. Platí stejné principy jako u štěňat.

 

Česnek a cibule jsou pro psy a kočky nebezpečné!

Slyšeli jste o možnosti odčervování zvířat česnekem nebo cibulí? Těmto praktikám se raději vyhněte, pokud nechcete svému zvířecímu kamarádovi ublížit. Česnek a cibule totiž obsahují látky, které ve zvířecím organismu způsobují mimo jiné rozpad červených krvinek. Zejména při podávání mláďatům nebo psům malých plemen může dojít až ke vzniku těžkých anemií (nedostatku červených krvinek, či poškození ledvin. To, že účinnost takovéto „léčby“ je přinejmenším sporná, ani není důležité. Hledáte-li alternativní cestu, jak odčervovat svého zvířecího kamaráda, poraďte se raději s veterinárním lékařem.


Zdroj: www.veterina.net

Další články

Kuře 7x jinak

Kuře 7x jinak

Patří k nejoblíbenějším druhům mas a dají se z něj připravit skutečně různorodé pokrmy. Nechte se inspirovat kuchyněmi celého světa a vyzkoušejte naše recepty.

Celý článek

Sporáky nejen úsporné

Sporáky nejen úsporné

Jejich název je odvozen od slova „spořit“. Dlužno ovšem podotknout, že mnohá jsou nejen úsporná, ale jsou též skutečnou ozdobou našich kuchyní.

Celý článek

Valentýnské potěšení

Valentýnské potěšení

Chcete svou drahou polovičku překvapit romantickou snídaní či obědem, nebo jí dokonce vystrojit slavnostní večeři? Nechte se inspirovat našimi tipy.

Celý článek

Přečtěte si

Dům postavený z příběhů

Dům postavený z příběhů

www.chatar-chalupar.cz

Renata Bernardi pořádá už několik let hojně navštěvované semináře o tvorbě přirozeného, harmonického a účelného bydlení. Můžete jí věřit, vše má vyzkoušeno doslova na vlastní kůži.

Nádobí na indukci

Nádobí na indukci

www.peknebydleni.cz

Pokud jste ještě nikdy nevařili v kvalitním nádobí, s indukční varnou deskou máte jedinečnou příležitost ke změně – pořiďte si nové vhodné hrnce a pánve, které vám zajistí dokonalý výsledek.