Nové podlahy se starým vzhledem

Někdy toužíme, aby nová podlaha příliš nezářila novotou, ale co nejvíce souzněla se starým nábytkem či rustikálním vzezřením interiéru. Takovým požadavkům dokážou výrobci podlah vyjít vstříc.

Chcete kvalitní novou dřevěnou podlahu z prvotřídních materiálů? A chcete, aby při tom svojí dokonalostí nepřebíjela v interiéru všechny ty komody po babičce, křesla s patinou věku či letité dveře a zárubně? Nebo aby dokonce vypadala pěkně „ošlapaně“ a „spravovaně“ jako po letech věrné služby? Jde to. Jen je třeba zorientovat se v nabídce dodavatelů a vybrat takovou podlahu, která se do staré chalupy hodí.

Kromě klasického postupu, při němž položíte podlahu z palubek či fošen a vtisknete jí požadovanou patinu lakováním, olejováním a také použitím různých typů úprav povrchu dřeva (například drásáním), můžete volit i cestu koupě podlahových lamel z pravého dřeva, na nichž už příslušnou úpravu povrchu udělal výrobce za vás. Případně najmout podlahářskou firmu, která oba postupy zkombinuje a hotovou podlahu ještě „dotvoří“ úpravami, které jejímu „starému“ vzhledu dodají na věrohodnosti.

 

Sedm vrstev laku

A z čeho lze při výše zmíněných požadavcích na vzhled podlahy vybírat na současném podlahářském trhu? Zvolit můžete například podlahy Quick-Step z tvrdého dřeva. Jsou to kompozitní dřevěné podlahy složené ze tří vrstev masivního dřeva, pokrytých ochrannou povrchovou vrstvou. Ta může zahrnovat třeba sedm vrstev vodou ředitelného laku s ochranou proti UV záření. Lak chrání podlahu proti opotřebení, poškrábání a skvrnám. Dvě vrstvy kvalitního modifikovaného oleje vytvářejí matný, autentický a postupem času příjemně „stárnoucí“ vzhled. Většina podlah Quick-Step z kompozitního dřeva má povrchovou vrstvu silnou tři milimetry, kterou lze brousit a renovovat. Jádro prkna zajišťuje stabilitu a trvanlivost podlahy. Pohlcuje tlaky a napětí a udržuje podlahu za všech podmínek stabilní. Rovnováha mezi tvrdostí a pružností materiálu jádra je klíčovým faktorem pro hladké zacvaknutí a pevné spojení zámku. Jádro se skládá z bloků dřeva hevea, z kaučukových stromů nebo dřevotřísky. Vrstva nosného podkladu je ze smrkové nebo borovicové dýhy. V kombinaci s ostatními vrstvami zabraňuje vydouvání a kroucení podlahy.

 

Javor, dub či třešeň

Zajímavou volbou je i podlahová řada Classic z nabídky firmy Asko Parador. Zahrnuje nové struktury povrchu a kartáčované povrchy, které podle výrobce vzhledově i pocitově zdůrazňují přirozenou kvalitu dřeva. S řadou různých druhů kultivovaného tvrdého a měkkého dřeva a v různých formátech poskytne kolekce Classic poměrně široké možnosti při rozhodování o podobě vaší nové podlahy. Ve vzorníku najdete kanadský javor, několik dubových dekorů (kouřový, strukturovaný, barrique či vulkan), smrk, borovici, modřín, třešeň či ořech. Rustikální vzhled i výběr z řady povrchů a dekorů najdete v nabídce podlah Asko Parador i v kolekci Trendtime. Trendtime 1 je řada charakteristická lamelami ve tvaru dlouhých selských prken. Za pozornost stojí například dub yachtdeck, který připomíná vzhled podlahy na lodní palubě, a také kouřový dub, prokládaný hliníkovými proužky. Trendtime 2 přináší nové řešení v podobě lamely, složené ze čtverců příčně řezaného dřeva, takže vyniknou letokruhy. V tomto provedení najdeme dub a dub kouřový. Trendtime 3 představuje krátké lamely pro pokládku do vzoru rybí kosti, opatřené univerzálním zámkem, kdy nejsou zapotřebí pravé a levé lamely. Řada Trendtime 4 přináší novinky ve formě průmyslové mozaiky, Trendtime 5 pak 2,38 metru dlouhé široké lamely v dřevinách bříza bělená, bříza červenohnědá či dub rustikal.

 

Imitace oprav

Atmosféru léta zabydleného interiéru může vaší chalupě dodat i kolekce dřevěných po dlah švédského výrobce Kährs Da Capo. Palubky vynikají přirozenou krásou hrubě opracovaného dřeva s letokruhy, prasklinami, suky i speciálními dřevěnými kolíky. Naturální vzhled dřeviny umocňuje ruční úprava povrchu škrábáním a kartáčováním. Jednolamelové třívrstvé palubky mají vrchní nášlapnou vrstvu z dubu a povrch ošetřeným přírodním olejem. V nabídce je sedm dekorů. „Starý“ vzhled podlah mohou umocnit zmíněné kolíky, imitující někdejší způsob oprav masivních dřevěných podlah. Zatímco dřív se tyto kolíky umísťovaly mezi desky, v současném provedení jsou především uprostřed podlahových lamel.

 

Dub ze Sibiře

Výrazné dekory rustikálních podlah lépe vyniknou ve větších místnostech. Pokládka lamel paralelně s delší stranou místnosti pokoj opticky prodlouží a naopak. Jednotlivé lamely kolekce Kährs Da Capo mají rozměr 1900 x 190 x 15 milimetrů, vrchní dubová vrstva je silná 3,6 milimetru a vzhledem k dekorativní úpravě tento povrch nelze obrušovat. Výrobce u kolekce nepoužil běžně dostupný evropský dub, ale dub ze severovýchodní Sibiře, který je uzpůsobený pro drsné klimatické podmínky. Povrch krytiny je tak dostatečně tvrdý, odolný, lépe chráněný proti poškození. S nutně vznikajícími drobnými škrábanci si dobře poradí olejovaný povrch. Výrobce však upozorňuje, že u takto opracovaného povrchu drobné škrábance nejsou na škodu. Poškozená a prošlapaná místa lze navíc naolejovat častěji, přechod mezi nově naolejovanou částí a zbytkem krytiny po zaschnutí oleje v podstatě nepoznáte. Povrch podlahy je nutné pravidelně udržovat a alespoň jednou do roka naolejovat. Ručně opracovávané palubky mají více otevřených pórů než strojově vyráběné krytiny a jsou náchylnější vůči vnitřnímu vysychání. Při vytírání je dobré do vody přidávat výhradně originální přípravky, které jsou PH neutrální, nebo speciální mýdla, určená na olejované povrchy.

 

www.parador.cz, www.quick-step.cz, www.kpp.cz

 


Text: gur; foto: archiv firem

Další články

Zábradlí z provazu

Zábradlí z provazu

Zábradlí zhotovené z provazu či ze sítě může spolehlivě nahradit to klasické dřevěné či kovové. Toto netradiční řešení působí stylově a lze z něj udělat jedinečný interiérový doplněk.

Celý článek

Čím natřít dřevěnou podlahu?

Čím natřít dřevěnou podlahu?

Dřevěné podlahy můžete natírat oleji, vosky a laky. Každý z těchto druhů nátěrů má své klady, zápory i specifika pro využití podlahy a její údržbu. Přečtěte si, podle čeho si správně vybrat.

Celý článek

Relax v koupacím sudu

Relax v koupacím sudu

Koupací sudy si pomalu nachází cestu i do českých zahrad. Jejich hlavní výhodou je, že si relaxační lázně můžete dopřávat po celý rok, bez ohledu na počasí.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.