Srubový nábytek

Zapomeňte na klasický nábytek – do srubu, chalupy, chaty i zimní zahrady se hodí originální masivní nábytek z ručně opracované kulatiny.

Tak zvaný srubový nábytek se vyrábí převážně z odkorněných větví a kulatin, které si často ponechávají přírodně mírně nerovný tvar. Surovost takto opracovaného dřeva vyvolává atmosféru blízkého soužití s přírodou. Žádné dva kousky nábytku nebudou stejné, protože každý kmen a větev stromu jsou jiné. Tento styl pochází z USA a Kanady, kde má dlouholetou tradici. Zálesáci tímto ručně vyráběným nábytkem vybavovali své sruby v divočině. Proto název srubový. Někdy se přidává ještě slovíčko westernový.

Srubovou lavici využijeme v interiéru i exteriéru

 

Kam s ním

Tento robustní nábytek se ale hodí nejen do srubů. Dobře bude vypadat především v jednoduchém až strohém interiéru – v místnostech se stěnami z dřevěných kuláčů, trámů i fošen, z kamene, neomítnutých i hrubě omítnutých cihel, s trámovým stropem. Vyžaduje dost prostoru, vynikne proto ve velkých chalupářských světnicích, v rozlehlých podkrovních místnostech, ve větších chatách, v mlýnech a podobně.

V nabídce najdete i drobnější kousky nábytku, například odkládací stolky

 

Od křesla po postel

Výrobci srubového nábytku nabízejí širokou škálu produktů, jimiž bez problémů vybavíte celý dům i zahradu – od kuchyně přes jídelnu, pokoj, předsíň až po ložnice, pracovnu či zahradní altán. Vybrat si můžete jednotlivé postele, dvoupostele, noční stolky, komody, skříně, skříňky, dále židle, barové sedačky, křesla, pohovky, lavice a k nim vhodné stoly a stolky, kredence, příborníky, nábytek vhodný do hal, zimních zahrad i ven na zahradu. Protože se tento nábytek vyrábí především na zakázku, může výrobce jeho rozměry přizpůsobit podle vašeho přání. Jde o ruční výrobu, dostanete kusy, které jsou stoprocentním originálem a vydrží vám celé generace.

U kuchyňských skříněk upoutají úchytky ze zakřivených větví

 

Materiál a povrchová úprava

Na výrobu tohoto robustního nábytku se používá dřevo jak z jehličnatých stromů, a to především z borovice, modřínu a smrku, tak z listnatých – většinou to je jasan, javor, olše, ořech a dub. Dřevo těchto stromů je totiž velmi pevné a trvanlivé. Někteří výrobci srubového nábytku používají kromě kuláčů i štípaný materiál. Z většího kmene se postupně štípou kusy, které se pak vyhladí pořízem. Materiál vyniká vysokou pevností, protože nejsou porušena dřevní vlákna, nábytek má také nádherný vzhled vnitřního jádrového dřeva, které má výraznější kresbu. Těžba dřeva se provádí v zimním období, protože v zimě má dřevo menší obsah škrobů a cukrů a tím je odolnější proti dřevokazným škůdcům. Kulatiny se následně ručně odkorní, čímž dřevo získá přirozený vzhled. Před samotnou výrobou se ovšem dřevo suší, ideálně přirozenou cestou až pět let. To zaručí jeho maximální pevnost a kvalitu. Při sušení se ve dřevě vytvářejí prasklinky, které jsou ale přirozenou součástí srubového nábytku a dodávají mu na originalitě. Po sušení může následovat speciální chemická impregnace proti dřevokazným plísním a houbám. Nábytek bývá ošetřen voskem a přírodními oleji. Povrch dřeva si tak uchová přírodní charakter, ale odpuzuje vodu a nečistoty. Na kuchyňské sestavy se používají laky s potravinářským atestem.

I kuchyňskou kredenc můžete mít ve srubovém stylu

 


Text: vrz; foto: R. Guryča a archiv firem

Další články

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek

Pestrá a zábavná mozaika

Pestrá a zábavná mozaika

Mozaika je starobylá výtvarná technika, která vůbec není tak náročná, jak by se mohlo zdát. Pustit se do ní může opravdu každý, kdo si rád hraje a experimentuje. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek