Venkovní okenice

Venkovní okenice dotvářejí celkový obraz domu. Dřevěná dvířka po stranách oken však mají i další význam. V první řadě chrání před nezvanými hosty.

Pro některé typy domů jsou okenice charakteristické. Dovedeme si je představit například u chaty, loveckého zámečku, hrázděného statku. Také některým nově postaveným domům dřevěná křídla kolem oken sluší, jinak nevýrazné fasádě dávají tvář. U většiny chalup je však nevídáme, přestože se jimi zakrývala okna domů už ve středověku. Již tehdy měly okenice především bezpečnostní význam. Po jejich zavření se okenním otvorem nezvaný host nedostal. Později se okenicemi začala osazovat okna stavení v drsném prostředí hor. Ukázalo se totiž, že okenice dokážou zadržet teplo ve světnici, i když je venku nevlídno. Proto můžeme na některých domech vidět okenice u oken v patře. Nejsou tam zbůhdarma, ale proto, že se všechny prostory na zimu co nejvíce utěsňovaly.

Kontrastně natřené okenice dům pěkně zdobí

Proč je k oknům dávat dnes?

Dnes se okna doplňují okenicemi zpravidla tehdy, stojí-li dům na samotě, v horách nebo někde v lese. Po zavření a uzamčení okenic se zloději přístup do domu značně ztíží. Na překonání zábrany musí mít patřičné vybavení, což ho může od nekalého úmyslu odradit.

Kromě zmiňovaných funkcí mají okenice i další. Nepříznivé počasí neznamená jen sníh a mráz, ale i silný vítr či palčivé slunce. Jen vzpomeňme na domy, které vídáme u jižních moří. Všechny mívají okna chráněna okenicemi. Přes den, kdy je venku nesnesitelné horko, se v domě se zavřenými okenicemi dá udržet chladnější vzduch. Okenice se vyplatí instalovat i tam, kde hrozí zvýšená hladina hluku. Můžeme tak zeslabit vnímání ruchu z ulice, z blízkého hospodářského provozu nebo od hlučných sousedů.

Bytelné okenice pomůžou chránit dům před zloději

A máme tu ještě jeden důvod, který může být pro někoho zajímavý. Ten, kdo má okna blízko chodníku nebo frekventované cesty, se může ochránit před nežádoucími pohledy kolemjdoucích. Stačí zvolit správný typ okenic.

Typy okenic

Plné okenice mají obvykle svlakovou nebo rámovou konstrukci. Svlaková okenice je udělána ze svisle kladených prken spojených vodorovnými svlaky. Dřevo může z vnější strany ještě krýt oplechování nebo další dřevěné obložení. Dvířka okenic můžou být malovaná a zdobená zajímavě tvarovanými větracími otvory. Rámovou okenici tvoří rám, do něhož jsou vloženy výplně. Ty mohou být hladké nebo profilované.

Plocha okenic svádí k tvořivosti

Kromě plných okenic existují i takové, které propouštějí světlo – žaluziové okenice. Jejich rám je vyplněn buď nepohyblivými vodorovnými, šikmo nakloněnými prkénky (lamelami), nebo táhlem propojenými šikmo nastavitelnými lamelami. Mezery mezi prkénky výplně zajišťují větrání a také určitou propustnost světla. Jmenované typy okenic se mohou skládat z více než jedné dvojice křídel. Na několikadílná okna nebo ta s větší plochou jsou praktické okenice vícedílné, skládací. Jednotlivá křídla se spojí kloubovými závěsy, takže se dají složit tak, že vedle okna nezabírají mnoho místa. V případě, že chceme okno uzavřít, postranní křídla rozevřeme a v celé ploše složíme k sobě. Zcela odlišným způsobem se okno zavírá posuvnou okenicí. Její křídlo se pohybuje na kolejničkách a posunuje se buď ve vodorovném, nebo svislém směru. Může se tak například uzavírat okno na kraji budovy.

Nejmodernějším typem je svinovací okenice. Místo pevného křídla ji tvoří roleta z vodorovných lišt uložených ve vodicích úhelnících. Roleta se svinuje do prostoru (truhlíku) ve vrchní části okna.

Skládací okenice nezaberou příliš mnoho místa

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Léčivé borůvky

Léčivé borůvky

Většina z nás má ráda tmavě modré borůvky. Můžete si z nich připravit nejen výborný ovocný moučník, ale i jiné zdravé dobroty, které vám přijdou vhod v zimě.

Celý článek

Macramé dekorace pro začátečníky

Macramé dekorace pro začátečníky

Líbí se vám ozdoby vyrobené technikou drhání, ale ještě jste se do ní nepustili? Nevadí, k výrobě této dekorace vám postačí jen kousek dřeva, kroucená bavlněná šňůra, a znalost těch nejzákladnějších uzlů.

Celý článek

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Před více než deseti lety se Dana Soukupová vyučila u mistra dráteníka. Dnes v její dílně v Ostromeči na Domažlicku vznikají nejen repliky starých výrobků, ale i autorská díla. Na zakázku tvoří snad nejraději a nepřestává ji těšit, že je o její práci zájem. Její výrobky si díky své jedinečnosti našly kupce nejen v mnoha evropských zemích, ale i v Americe, Číně, Japonsku nebo Rusku.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.