Letní kuchyně

Teplé letní dny si chceme užít a čas strávený doma u plotny se s tímto přáním příliš neslučuje. Přitom se dá vařit a stolovat venku a nemusíme se omezit jen na grilování.

Kuchyně, postavená přímo v zahradě, může v letních měsících nahradit kuchyň či obytnou světnici s kamny, jaká je v každé chalupě. Čím lépe ji vybavíte, tím snazší a příjemnější bude jak příprava jídla, tak samotné stolování.

 

Pod střechou a přece venku

Nejjednodušší variantou letní kuchyně je gril (nebo krb s grilem), postavený na příhodném místě v zahradě (na terase, pod pergolou) a u něj stůl a židle. S tímto vybavením si vystačíte na pohoštění rodiny i přátel. Veškeré přípravné práce i následné mytí a úklid nádobí však musíte zvládnout doma. Na druhé straně můžete mít zastřešený prostor typu polootevřeného altánu s pevnou podlahou, který vybavíte všemi možnými kuchyňskými vymoženostmi a samozřejmě také soupravou zahradního nábytku. Pokud je takový samostatný kout dostatečně daleko od domu, můžete s přáteli hodovat a bavit se celé dny i noci, aniž byste rušili děti nebo staré rodiče.

Při plánování, kam letní kuchyni umístíte, berte ohled i na sousedy. Ne každý má pochopení pro dlouhé bujaré veselí a už vůbec ne pro kouř, který stoupá z krbového komínku přímo k němu.

Nejjednodušší variantou je zahradní krb

 

Svépomocí nebo na klíč

Jak stavbu letní kuchyně pojmete, záleží jen na vás. Zda si vystačíte s linkou ze starých cihel, kterou doplníte krbem či grilem, nebo si necháte postavit na zakázku sestavu, kde bude krb s roštem, pec, lednička, sporák, myčka na nádobí, mikrovlnka, pípa s chladičem na čepované pivo, vinotéka…

Základem pohodlného vaření ale není řada elektrospotřebičů, i když jejich pomoc je příjemná, ale tekoucí voda a dřez a funkční ohniště, které nekouří. Důležitá je také dostatečně velká pracovní plocha na přípravu pokrmů a úložné prostory na nádobí a náčiní.

 

Letní kuchyni můžeme vybudovat i v nevyužívané kůlně či ve stodole

Gril, kamna, pec, udírna…

To, co dělá kuchyň kuchyní, jsou kamna. V letní kuchyni může mít „ohniště“ různé podoby. Obvykle je jím některý typ grilu, který může zůstat jako přenosný, ale dá se i napevno zabudovat do kuchyňské sestavy. Ještě častěji bývá středem letní kuchyně krb s roštem na grilování. Máme ale i další možnosti. Nikdo nám nebrání do kuchyně v zahradě zabudovat klasický sporáček na dřevo, nebo postavit uzavřené ohniště s litinovou plotnou nebo lávovým kamenem.

Protože přívod elektrického proudu do letní kuchyně by měl být samozřejmostí – už kvůli osvětlení – neměl by být žádný problém zapojit tady jakýkoliv z elektrospotřebičů (elektrický sporák, troubu, mikrovlnku, gril, remosku, rychlovarnou konvici…). K letním slavnostem se hodí hostům předložit i něco zvláštního na zub, proto stojí za úvahu i další vybavení – udírna, pec na chleba, pícka na pizzu, pec s roštem na pečení berana či selete, tandoor pec, v níž připravíte speciality indické kuchyně nebo třeba sušárna na ovoce, kterou využijete i na sušení bylinek a hub.
Při plánování stavby nezapomeňte na praktickou stránku věci. Všechno by mělo být z trvanlivých mrazuvzdorných materiálů, podlaha by neměla klouzat, s tekoucí vodou musíte řešit i odpad. Elektrické zásuvky by měly mít bezpečnostní kryt. U ohniště budete potřebovat místo na otop, u kuchyňské linky by neměla chybět uzavíratelná nádoba na odpadky. A protože jsme venku, po ruce se budou hodit i obyčejné mucholapky.

 


Text: lžič; foto: Shutterstock

Další články

Kapsáře, pytlíky na bačkory, ale i šitá zvířátka z Pardubic

Kapsáře, pytlíky na bačkory, ale i šitá zvířátka z Pardubic

Už jsme vám představili činnost sociálně terapeutické dílny z Ústí nad Orlicí, která působí pod hlavičkou obecně prospěšné společnosti CEDR Pardubice a v níž se vyrábějí mimo jiné panenky waldorfského typu nebo plstěné míčky. Tentokrát se podíváme přímo do Pardubic. I zdejší dílny CEDRu jsou tu pro lidi s mentálním postižením.

Celý článek

Přečtěte si

Altán na velké zahradě

Altán na velké zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Posezení na zahradě může mít mnoho tváří – od nejjednoduššího altánku až po částečně či zcela zděnou stavbu ve stylu bungalovu. Taková stavba sluší především větším zahradám.