Letní kuchyně

Teplé letní dny si chceme užít a čas strávený doma u plotny se s tímto přáním příliš neslučuje. Přitom se dá vařit a stolovat venku a nemusíme se omezit jen na grilování.

Kuchyně, postavená přímo v zahradě, může v letních měsících nahradit kuchyň či obytnou světnici s kamny, jaká je v každé chalupě. Čím lépe ji vybavíte, tím snazší a příjemnější bude jak příprava jídla, tak samotné stolování.

 

Pod střechou a přece venku

Nejjednodušší variantou letní kuchyně je gril (nebo krb s grilem), postavený na příhodném místě v zahradě (na terase, pod pergolou) a u něj stůl a židle. S tímto vybavením si vystačíte na pohoštění rodiny i přátel. Veškeré přípravné práce i následné mytí a úklid nádobí však musíte zvládnout doma. Na druhé straně můžete mít zastřešený prostor typu polootevřeného altánu s pevnou podlahou, který vybavíte všemi možnými kuchyňskými vymoženostmi a samozřejmě také soupravou zahradního nábytku. Pokud je takový samostatný kout dostatečně daleko od domu, můžete s přáteli hodovat a bavit se celé dny i noci, aniž byste rušili děti nebo staré rodiče.

Při plánování, kam letní kuchyni umístíte, berte ohled i na sousedy. Ne každý má pochopení pro dlouhé bujaré veselí a už vůbec ne pro kouř, který stoupá z krbového komínku přímo k němu.

Nejjednodušší variantou je zahradní krb

 

Svépomocí nebo na klíč

Jak stavbu letní kuchyně pojmete, záleží jen na vás. Zda si vystačíte s linkou ze starých cihel, kterou doplníte krbem či grilem, nebo si necháte postavit na zakázku sestavu, kde bude krb s roštem, pec, lednička, sporák, myčka na nádobí, mikrovlnka, pípa s chladičem na čepované pivo, vinotéka…

Základem pohodlného vaření ale není řada elektrospotřebičů, i když jejich pomoc je příjemná, ale tekoucí voda a dřez a funkční ohniště, které nekouří. Důležitá je také dostatečně velká pracovní plocha na přípravu pokrmů a úložné prostory na nádobí a náčiní.

 

Letní kuchyni můžeme vybudovat i v nevyužívané kůlně či ve stodole

Gril, kamna, pec, udírna…

To, co dělá kuchyň kuchyní, jsou kamna. V letní kuchyni může mít „ohniště“ různé podoby. Obvykle je jím některý typ grilu, který může zůstat jako přenosný, ale dá se i napevno zabudovat do kuchyňské sestavy. Ještě častěji bývá středem letní kuchyně krb s roštem na grilování. Máme ale i další možnosti. Nikdo nám nebrání do kuchyně v zahradě zabudovat klasický sporáček na dřevo, nebo postavit uzavřené ohniště s litinovou plotnou nebo lávovým kamenem.

Protože přívod elektrického proudu do letní kuchyně by měl být samozřejmostí – už kvůli osvětlení – neměl by být žádný problém zapojit tady jakýkoliv z elektrospotřebičů (elektrický sporák, troubu, mikrovlnku, gril, remosku, rychlovarnou konvici…). K letním slavnostem se hodí hostům předložit i něco zvláštního na zub, proto stojí za úvahu i další vybavení – udírna, pec na chleba, pícka na pizzu, pec s roštem na pečení berana či selete, tandoor pec, v níž připravíte speciality indické kuchyně nebo třeba sušárna na ovoce, kterou využijete i na sušení bylinek a hub.
Při plánování stavby nezapomeňte na praktickou stránku věci. Všechno by mělo být z trvanlivých mrazuvzdorných materiálů, podlaha by neměla klouzat, s tekoucí vodou musíte řešit i odpad. Elektrické zásuvky by měly mít bezpečnostní kryt. U ohniště budete potřebovat místo na otop, u kuchyňské linky by neměla chybět uzavíratelná nádoba na odpadky. A protože jsme venku, po ruce se budou hodit i obyčejné mucholapky.

 


Text: lžič; foto: Shutterstock

Další články

Větve a špalky v interiéru

Větve a špalky v interiéru

Dřevo v bytě nemusí být jen materiálem na nábytek. Jako funkční doplňky i dekorace se v interiéru uplatní různě silné větve a kmínky stromů, plátky a pláty dřeva i celé špalky.

Celý článek

Jak vybírat vchodové dveře

Jak vybírat vchodové dveře

Při výběru vchodových dveří hraje rozhodující roli vzhled, ale i materiálové provedení, bezpečnostní prvky i tepelněizolační vlastnosti. Někdy je nejlepší nechat vyrobit repliku.

Celý článek

Macramé dekorace pro začátečníky

Macramé dekorace pro začátečníky

Líbí se vám ozdoby vyrobené technikou drhání, ale ještě jste se do ní nepustili? Nevadí, k výrobě této dekorace vám postačí jen kousek dřeva, kroucená bavlněná šňůra, a znalost těch nejzákladnějších uzlů.

Celý článek

Přečtěte si