Probuzení trávníku

Včasná péče o trávník po zimě je důležitým předpokladem jeho kvalitního růstu po zbytek sezóny. Správný čas nastává v okamžiku, kdy se půda ohřeje alespoň na pět stupňů Celsia.

Kořenový systém reaguje na zvýšení teploty poměrně rychle. Od okamžiku oteplení půdy na pět stupňů začínají kořeny přijímat vodu a další důležité živiny a trávník nastartuje růst po zimním odpočinku. Totéž se však týká i nežádoucích plevelů. Těm lze zamezit v rozvoji kombinací mechanických zásahů s použitím vhodných herbicidů. Nejdříve však přicházejí na řadu hrábě. Začněte s hrabáním ve chvíli, kdy trávník oschne. Hrábě odstraní uschlé a odumřelé části travin a rovněž zařídí důležité provzdušnění svrchní vrstvy půdy. Je důležité vědět, že manuální hrabání nelze v plné míře nahradit populárními vertikutátory. S jejich použitím raději vyčkejte alespoň dvacet dnů nebo i měsíc po prvním přehrabání travnaté plochy, aby nebyl zásah do probouzející se travnaté plochy příliš radikální. Ještě větší opatrnost vyžaduje jarní ošetření nové, na podzim zakládané trávní výsadby.

 

Souboj s plevely

Odstranění plevelů je pro kvalitní zatravnění stěžejní. Ne všechny problémy však vyřeší chemie a v řadě případů je možné vyhnout se chemickému ošetření úplně. Záleží na tom, jakým druhům plevelů se na vaší zahradě daří. Pravidelné sečení zpravidla dokáže zbavit trávník i bez použití herbicidů zejména jednoletých dvouděložných plevelů, což jsou nejčastěji lebedy, merlíky, penízky, kokošky a další rostliny. Vytrvalé dvouděložné plevely (jitrocele, pampelišky, pýr, pcháč) se však pravidelnému sečení přizpůsobí. Nejúčinnější cestou je pak použití herbicidů (Agro Floria Travin, selektivní herbicid Bofi x a další). Důležité je aplikovat herbicidy ve vhodné době, tedy ne hned po zimě, ale až v době, kdy mají plevele dost velké listy. Jednotlivé značky hnojiv zpravidla uvádějí v návodu k použití i doporučenou teplotu, která se nejčastěji pohybuje v rozmezí 15 až 20 °C.

Výživa trávník nastartuje

S hnojením, které je rovněž prevencí proti plevelům a také podporou růstu trávníku, však můžete začít hned po vyhrabání trávníku. Podpoří totiž dodávky potřebných živin v době, kdy se dá s prvním jarním teplem do pohybu vývoj kořenového systému. Důležité je tedy s hnojením zbytečně neváhat. Hnojiva dodají trávníku potřebné minerály, zejména dusík, draslík, fosfor, hořčík a vápník. Dusík podpoří růst nových výhonků, fosfor je pak důležitým prvkem pro rozvoj kořenového systému. S hnojivy se to ale nesmí přehánět. Už v prvních jarních dnech je žádoucí hnojení dusíkatým hnojivem nebo kombinovaným hnojivem s převažujícím podílem dusíku. Vhodná hnojiva pro toto období se ostatně označují jako startovací. Doporučují se zejména trávníková hnojiva s dlouhodobým odbouráváním, aby se co nejvíce omezilo zatížení spodních vod. Nepoužívejte průmyslová dusíkatá hnojiva, která sice mohou jednorázově podpořit výrazný růst trávníku, ale při nesprávném dávkování trávu snadno spálí. Vyhnete se tak nežádoucímu nárazovému růstu trávníku i jeho možnému spálení, což může hrozit v případě použití průmyslových dusíkatých hnojiv. Vhodně zvolené hnojivo s dlouhodobým účinkem (např. Rasen Floranid, Compo) umožní přehnojování až v desetitýdenních cyklech, běžná hnojiva vyžadují přehnojení zpravidla už po měsíci.

www.compo.com, www.agrostis.cz, www.floria.cz

 

Dobré rady

* S ošetřením trávníků lze začít v okamžiku, kdy teplota půdy dosáhne pěti stupňů Celsia. Teplotu lze měřit půdním teploměrem, zhruba za sto korun ho koupíte v zahradnických potřebách nebo e-shopech.
* Manuální hrabání je šetrnější než použití vertikutátoru. S vertikutací počkejte, až trávník po zimě zesílí.

 


Text: red; foto: archiv firem, Shutterstock

Další články

Domek z chalupy po prababičce

Domek z chalupy po prababičce

Milan se rozhodl pro rekonstrukci chalupy po prababičce svépomocí. Ač její větší i menší opravy trvaly řadu let, nikdy svého rozhodnutí nelitoval. Vždy při něm stála jeho Iveta a zkušenosti z opravy domku se zúročily.

Celý článek

Šátek se vzorem kapradí

Šátek se vzorem kapradí

Baví vás vytváření barevných vzorů na textil? Přizvěte si tentokrát na pomoc sluneční paprsky a přírodniny, a vytvořte tak podle našeho návodu unikátní vzory. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Něžná krása violek

Něžná krása violek

Když se rozhodnete pěstovat violky, mohou vám zahradu zdobit fialky nebo i macešky. Proč? Oba druhy spojuje český i latinský rodový název violka a Viola. Přečtěte si o nich více.

Celý článek

Bylinky proti jarní únavě

Bylinky proti jarní únavě

Cítíte se unavení a bez energie? Na vině může být málo odpočinku, špatné trávení i nedostatek vitaminů. S většinou těchto neduhů pomohou bylinky, jen stačí vědět které.

Celý článek