Probuzení trávníku

Včasná péče o trávník po zimě je důležitým předpokladem jeho kvalitního růstu po zbytek sezóny. Správný čas nastává v okamžiku, kdy se půda ohřeje alespoň na pět stupňů Celsia.

Kořenový systém reaguje na zvýšení teploty poměrně rychle. Od okamžiku oteplení půdy na pět stupňů začínají kořeny přijímat vodu a další důležité živiny a trávník nastartuje růst po zimním odpočinku. Totéž se však týká i nežádoucích plevelů. Těm lze zamezit v rozvoji kombinací mechanických zásahů s použitím vhodných herbicidů. Nejdříve však přicházejí na řadu hrábě. Začněte s hrabáním ve chvíli, kdy trávník oschne. Hrábě odstraní uschlé a odumřelé části travin a rovněž zařídí důležité provzdušnění svrchní vrstvy půdy. Je důležité vědět, že manuální hrabání nelze v plné míře nahradit populárními vertikutátory. S jejich použitím raději vyčkejte alespoň dvacet dnů nebo i měsíc po prvním přehrabání travnaté plochy, aby nebyl zásah do probouzející se travnaté plochy příliš radikální. Ještě větší opatrnost vyžaduje jarní ošetření nové, na podzim zakládané trávní výsadby.

 

Souboj s plevely

Odstranění plevelů je pro kvalitní zatravnění stěžejní. Ne všechny problémy však vyřeší chemie a v řadě případů je možné vyhnout se chemickému ošetření úplně. Záleží na tom, jakým druhům plevelů se na vaší zahradě daří. Pravidelné sečení zpravidla dokáže zbavit trávník i bez použití herbicidů zejména jednoletých dvouděložných plevelů, což jsou nejčastěji lebedy, merlíky, penízky, kokošky a další rostliny. Vytrvalé dvouděložné plevely (jitrocele, pampelišky, pýr, pcháč) se však pravidelnému sečení přizpůsobí. Nejúčinnější cestou je pak použití herbicidů (Agro Floria Travin, selektivní herbicid Bofi x a další). Důležité je aplikovat herbicidy ve vhodné době, tedy ne hned po zimě, ale až v době, kdy mají plevele dost velké listy. Jednotlivé značky hnojiv zpravidla uvádějí v návodu k použití i doporučenou teplotu, která se nejčastěji pohybuje v rozmezí 15 až 20 °C.

Výživa trávník nastartuje

S hnojením, které je rovněž prevencí proti plevelům a také podporou růstu trávníku, však můžete začít hned po vyhrabání trávníku. Podpoří totiž dodávky potřebných živin v době, kdy se dá s prvním jarním teplem do pohybu vývoj kořenového systému. Důležité je tedy s hnojením zbytečně neváhat. Hnojiva dodají trávníku potřebné minerály, zejména dusík, draslík, fosfor, hořčík a vápník. Dusík podpoří růst nových výhonků, fosfor je pak důležitým prvkem pro rozvoj kořenového systému. S hnojivy se to ale nesmí přehánět. Už v prvních jarních dnech je žádoucí hnojení dusíkatým hnojivem nebo kombinovaným hnojivem s převažujícím podílem dusíku. Vhodná hnojiva pro toto období se ostatně označují jako startovací. Doporučují se zejména trávníková hnojiva s dlouhodobým odbouráváním, aby se co nejvíce omezilo zatížení spodních vod. Nepoužívejte průmyslová dusíkatá hnojiva, která sice mohou jednorázově podpořit výrazný růst trávníku, ale při nesprávném dávkování trávu snadno spálí. Vyhnete se tak nežádoucímu nárazovému růstu trávníku i jeho možnému spálení, což může hrozit v případě použití průmyslových dusíkatých hnojiv. Vhodně zvolené hnojivo s dlouhodobým účinkem (např. Rasen Floranid, Compo) umožní přehnojování až v desetitýdenních cyklech, běžná hnojiva vyžadují přehnojení zpravidla už po měsíci.

www.compo.com, www.agrostis.cz, www.floria.cz

 

Dobré rady

* S ošetřením trávníků lze začít v okamžiku, kdy teplota půdy dosáhne pěti stupňů Celsia. Teplotu lze měřit půdním teploměrem, zhruba za sto korun ho koupíte v zahradnických potřebách nebo e-shopech.
* Manuální hrabání je šetrnější než použití vertikutátoru. S vertikutací počkejte, až trávník po zimě zesílí.

 


Text: red; foto: archiv firem, Shutterstock

Další články

Zelené hnojení

Zelené hnojení

Nemáte možnost dopřát svým záhonům pravidelnou dávku chlévské mrvy? Rostliny přesto nemusejí trpět nedostatkem živin. Nahraďte hnůj zeleným hnojením.

Celý článek

Letničky na kamennou zídku

Letničky na kamennou zídku

Které květiny vysadit pro zkrášlení či zakrytí kamenné zahradní zídky? Zkuste zkombinovat například osvědčené petúnie s ostálkami, balzamínami a dalšími kráskami.

Celý článek

Okrasné zimolezy

Okrasné zimolezy

Ozdobí vaši zahradu svými krásnými květy. Mají rády slunce a jsou nenáročné na údržbu. Který druh zimolezu si vyberete?

Celý článek

Rostliny k jezírku

Rostliny k jezírku

Máte na zahradě jezírko nebo se ho chystáte založit? Pak vás bude určitě zajímat, kterým rostlinám se bude v jeho blízkosti dařit. Zkombinujte je od nízkých až po vysoké.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.