Zlatokvětý štědřenec

Máte-li na zahradě chudou půdu nebo zahradu teprve zakládáte u čerstvé novostavby a potýkáte se s její slehlostí a nedostatkem živin, nemusíte při výběru rostlin hned rezignovat. Vysaďte si nenáročný a spolehlivý štědřenec z čeledi bobovitých. Uvidíte, že vás brzy potěší.

Štědřenec každého zaujme zejména na jaře, v květnu a červnu, kdy jeho dlouhé zlatožluté hrozny doslova rozzáří své okolí. Dříve se mu také říkalo štědřenec zlatý déšť, což pěkně vystihovalo jeho krásu.

Dva druhy – různé květy

Nejčastěji se štědřenec pěstuje jako vícekmínkový stromek či volně rostoucí keř. V zahradnictvích se ale setkáte i s typem roubovaným na kmínku. V českých zahradách se pěstují dva druhy, které se od sebe liší charakterem květů. Štědřenec odvislý (Laburnum anagyroides) má květy kratší (kolem 20 centimetrů), ale hustší a výraznější. Květy štědřence Watererova (L. x watereri) bývají sice dlouhé až půl metru, ale jsou řidší, a barevný dojem z nich proto není tak silný.

Milovník slunce

Štědřenec vyžaduje slunečné místo s propustnou půdou s vyšším obsahem vápníku, vyrovná se ale téměř s každou půdou horší kvality, není náročný. Bohužel se špatně přesazuje, proto mu dobře vyberte trvalé místo. Řez snáší špatně, nevhodně rostoucí větve je však možné v zimě či předjaří odstranit.

Díky své výrazné barvě se štědřenec využívá jako solitérní rostlina, často se vysazuje i v městských parcích. Pěkný je také v kombinaci s dřevinami kvetoucími v odlišné barvě, například s nenáročnou meruzalkou krvavou nebo kdoulovcem. Nezapomeňte ale, že jde o jedovatou rostlinu, která by neměla růst v sousedství dětských koutků.

Nenáročný na péči

Sázejte na podzim mladé rostliny se dvěma až třemi výhony, nejlépe pěstované v kontejneru. Vysokokmenné stromky štědřence s kmenem vysokým až dva metry, dvakrát až třikrát přesazované, vysazujte zásadně s dostatečně velkými zemním balem a s co nejméně poškozenými kořeny.
Štědřence řežte v prvních dvou letech, abyste vytvarovali korunu, pak už – pokud to není nutné – neřežte vůbec. Zmlazování přestárlých rostlin není vhodné, protože po hlubokém řezu již neobrostou novými výhony, naopak seřezané větve napadá dřevokazná houba, která vniká do dřeva a způsobuje odumírání celých větví.

Další příbuzní

Mezi dřevinami a polokeři z čeledi bobovitých najdete i mnoho dalších nenáročných druhů, které se snadno vyrovnají s různými nedokonalostmi míst, na nichž rostou. Jde třeba o známý akát, ale i janovec, jehlici trnitou či málo povědomý netvařec. Odolnost této čeledi je daná i faktem, že rostliny dovedou nedostatek živin částečně vyrovnat pomocí hlízkových bakterií na kořenech.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Opojné šeříky

Opojné šeříky

Máte také tak rádi vůni šeříků? Jejich krásné bohaté květy jsou každé jaro ozdobou zahrady. Víte, že jich existuje více druhů? Vyberte si, které z nich budou vaší zahradě nejvíce slušet.

Celý článek

Rustikální lavice

Rustikální lavice

Poslouží vám dobře venku, na zahradě či pod pergolou, ale i uvnitř v domě. Jednoduchá lavice z vyhozených prken, která vám dá příležitost vyjádřit svou kreativitu.

Celý článek

Přečtěte si

Okenní šambrány

Okenní šambrány

www.chatar-chalupar.cz

Okenní šambrány, orámování okenních otvorů, najdeme snad na každém domě – vyjma těch moderních. Jde o profilované a různě zdobené rámování, zpravidla štukové, někdy i jen malované.