Postavte si živé teepee!

Teepee podobně jako iglů nabízí netradiční prostor pro dětskou hru, neformální posezení i meditační chvilky. Jsou ideálním místem pro nalezení stínu v parných letních dnech.

Teď na podzim máte čas si vše promyslet a na jaře se můžete pustit do realizace svých představ. Pro budoucí stavbu vrbového teepee vyberte dostatečně slunné a vlhké místo a kupte si kvalitní vrbové proutí, pěstované alespoň 2–3 roky na vrbové plantáži.

Budete potřebovat:

  • vrbové proutí
  • markační sprej nebo písek pro vyznačení stavby
  • rýč nebo zemní vrták
  • zahradnické nůžky
  • pevný provázek
  • mulčovací folii
  • mulčovací směs

postup

1 Nakreslete si budoucí tvar stavby (markačním sprejem, pískem, moukou apod.). Vykopejte (vyvrtejte) otvory do hloubky 50 cm.

 

2 Pruty, předem namočené ve vodě, zastřihněte a zabodněte do děr.

 

3 Pak pruty svažte ve středu v požadované výšce.

 

4 Přidejte diagonální pruty a navažte je na kostru.

 

5 Poté přidejte diagonální pruty i na druhou stranu a navažte je na kostru.

 

6 Zastříhejte všechny přesahy, začistěte provázky. Vykopané díry zasypejte kompostovou směsí a pořádně zalijte. Položte mulčovací folii, a následně ji zasypte mulčovací směsí (štěpka, kůra, říční štěrk, sláma apod.).


Užitečné rady

Živé konstrukce mohou být vystavěny v kteroukoli roční dobu. Práce s proutky i péče o ně se však podle ročního období liší.
Od prosince do března je možné sázet předem nezakořeněné proutky. Od května do října je však nutné nechat proutky nejprve zakořenit, sázet je do předem vykopané brázdy a denně zalévat po několik dalších měsíců.

 


Realizace, text a foto: Jiří Rech

Další články

Ušijte si pizzu!

Ušijte si pizzu!

Máte doma malé kuchaře či kuchařinky? Vytvořte si spolu s nimi pokrmy, které se nezkazí a zůstanou stále čerstvé a k nakousnutí. Co třeba pravou domácí pizzu? Pusťte se do toho s námi.

Celý článek

Macramé dekorace pro začátečníky

Macramé dekorace pro začátečníky

Líbí se vám ozdoby vyrobené technikou drhání, ale ještě jste se do ní nepustili? Nevadí, k výrobě této dekorace vám postačí jen kousek dřeva, kroucená bavlněná šňůra, a znalost těch nejzákladnějších uzlů.

Celý článek

Drhání neboli macramé

Drhání neboli macramé

V tomto dílu našeho seriálu o výtvarných technikách se naučíte hned několik uzlů používaných při výrobě dekorací a doplňků technikou macramé. Můžete je pak uplatnit při výrobě ozdobného závěsu.

Celý článek

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Před více než deseti lety se Dana Soukupová vyučila u mistra dráteníka. Dnes v její dílně v Ostromeči na Domažlicku vznikají nejen repliky starých výrobků, ale i autorská díla. Na zakázku tvoří snad nejraději a nepřestává ji těšit, že je o její práci zájem. Její výrobky si díky své jedinečnosti našly kupce nejen v mnoha evropských zemích, ale i v Americe, Číně, Japonsku nebo Rusku.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.