Díky zahradnímu krbu a mobilnímu grilu se vaše posezení snadno promění v pohodlnou letní kuchyni

Léto u zahradního krbu

Slunečné dny bez posezení na zahradě si ani nedovedeme představit. A když už venku máme stůl a křesílka, je to kousek k pořízení další výbavy – zahradního krbu.

Zbrklost v případě pořízení zahradního krbu není namístě, ať už zvolíme kupovanou stavebnici, nebo si necháme krb postavit, či se pustíme do díla sami. Hned na začátku totiž musíme vědět, kam jej postavíme. Ideální je, když je odpověď na tuto otázku bezpředmětná. Kam jinam než k pergole? Volba místa je důležitá, protože v budoucnu krb budeme těžko přesouvat anebo to vůbec nepůjde. Chalupáři mohou využít prázdných hospodářských prostor. Podle potřeb lze takové odpočinkové místo uzavřít vraty na zámek nebo jej ponechat otevřené.

K vybudování posezení s krbem můžete využít i různé zahradní stavby, ať už nově postavené či rekonstruované

 

Nároky spojené s přípravou jídla

Také uspořádání samotného zákoutí s krbem by mělo být promyšlené. Měl by tu být dobrý přístup, skladovací prostory na palivo a krb by měl být tak akorát vzdálený od sezení. Nikdo si nechce pálit záda! V případě, že ho nebudeme používat jen na vytvoření nálady u ohníčku, ale plánujeme zde i přípravu jídla, je nezbytná nějaká pracovní plocha. Tou může být stůl, u něhož budeme sedět, nebo „linka“ navazující na krb. S přípravou pohoštění souvisí další požadavky. Kvůli přenášení potravin a nádobí by vzdálenost od domu neměla být moc velká, stejně jako kvůli mytí rukou či odběhnutí na toaletu. Neméně důležitá je i otázka odkouření. Kouřem bychom neměli obtěžovat sebe ani sousedy. Místo by mělo být chráněno před větrem a v dostatečné vzdálenosti od plotu.

Posezení u mobilního ohniště na zastřešené terase zpříjemní vaše dny i za deštivého počasí

 

Krb součástí architektury

Hotová krbová sestava zakoupená v hobbymarketu nebo ve specializovaném obchodě uspokojí většinu zákazníků. Stavebnice jsou připraveny k rychlému sestavení svépomocí, kde je potřeba mít nachystán pouze pevný podklad. Z obchodu díly přivezeme na přívěsném vozíku za autem a sami je sestavíme bez použití nějakého speciálního nářadí. Co může být matoucí, je cena takového krbu. Krb z lehkých betonů je sice levnější, ale s velkou výdrží nelze počítat, nicméně i tak několik sezón poslouží. Pokud zamýšlíme využívat jej dlouhá léta, raději si připlatíme za krb ze šamotových cihel či se šamotovým obkladem. Větší investicí je stavba na zakázku. Nemusíme se však omezovat rozměry ani tvarem krbu a jeho vzhled můžeme sladit s dalšími zahradními stavbami, případně ho začlenit do letní kuchyně.

Zahradním krbům sluší i modernější provedení a ani nemusejí zabírat moc místa

 

Jaké jsou alternativy?

Nelíbí se vám ani jedna možnost? Jiným řešením přípravy jídla pod širým nebem je gril. Je snadné ho přenést a po grilování uklidit. Můžete jej pořídit výrazně levněji nebo naopak dráž, záleží, jaký typ si vyberete. Největší finanční investicí je stavba celé letní kuchyně. Ta může být vybavena opravdu luxusně – s přívodem vody a jejím odvodem do kanalizace, na elektřinu může být připojeno nejen osvětlení, ale i chladnička, chlazení piva, mikrovlnka, televize… U krbu může stát udírna, pec na pizzu a chleba a podobně. Na opačném konci výčtu alternativních možností stojí ty, kde se nepočítá s přípravou jídla. Náladový ohníček, který dotvoří příjemnou letní atmosféru, můžeme mít v uzavřeném přenosném kovovém ohništi či koši přímo u domu na terase. A pokud přijde chuť na opečený vuřtík, dá se takové topeniště doplnit roštem nebo můžeme nachystat kdekoliv v zahradě přírodní ohniště obkroužené kameny.

Přenosný zahradní krb snadno přemístíte tam, kam zrovna potřebujete

 


Text: lžič; foto: Shutterstock

Další články

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek

Pestrá a zábavná mozaika

Pestrá a zábavná mozaika

Mozaika je starobylá výtvarná technika, která vůbec není tak náročná, jak by se mohlo zdát. Pustit se do ní může opravdu každý, kdo si rád hraje a experimentuje. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Tajemství rajské chuti

Tajemství rajské chuti

Rajčata jsou zdravá a výborně chutnají – zvláště ta z vlastní zahrady. Přečtěte si, jak je správně pěstovat, abyste z jediné rostliny sklidili celý košík plodů.

Celý článek