Krásný a léčivý šeřík

Využijte vonnou sílu šeříkových květů naplno a připravte si z nich léčivé přípravky. Můžete si z nich vyrobit například pleťový olej, aromatický čaj nebo si je přidat do relaxační koupele.

Šeřík obecný (Syringa vulgaris) má mnoho úžasných vlastností – nádherně kvete a voní, vypadá krásně ve váze, a navíc je léčivý, takže si z něj můžete vyrobit různé léčivé přípravky. Obsahuje vitamin B a C, má protizánětlivé a antipyretické vlastnosti. Působí proti kašli, odvodňuje, čistí krev, detoxikuje, chrání játra a čistí je. Posiluje imunitu, obsahuje antibakteriální a antivirové látky. Čaj a odvar můžete použít také jako obklad na místa postižená růžovkou, ekzémy a vředy, na záněty spojivek a na kruhy a váčky pod očima. Zlepšují pružnost pokožky. A neocenitelné je také jeho použití jako ústní vody – poradí si s afty či záněty dásní.

 

Šeříkový sirup

  • 1 díl cukru
  • 1 díl vody
  • 1 díl otrhaných květů šeříku
  • citronová šťáva

Sirup můžete využít například pro přípravu domácí limonády nebo k ochucení dezertů a dalších pokrmů. Květy šeříku otrhejte, neomývejte, pokud to není nezbytně nutné, a nechte zavadnout. Pak je nasypte do hrnce s vodou, ve které jste předtím rozpustili cukr, a nechte je asi 15 minut povařit na mírném ohni. Nakonec sirup ochuťte citronovou šťávou. Ještě horký sirup přeceďte a nalijte do čisté lahve. Skladujte jej v lednici.

 

 


Voňavý čaj

Hrst čerstvých nebo 2 lžíce sušených květů zalijte 250 ml vroucí vody a nechte asi půl hodiny louhovat. Čaj pomáhá proti bolestem hlavy, migrénám, bolestem v krku, revmatismu a dně, urychluje metabolismus a napomáhá trávení.

 

 


Pleťový olej

  • čerstvé šeříkové květy
  • rostlinný olej

Vymytou a vysušenou uzavíratelnou sklenici naplňte otrhanými květy šeříku, zalijte je libovolným rostlinným olejem (vhodný je například za studena lisovaný slunečnicový olej či mandlový olej). Lahev zahřívejte (ale nevařte) v hrnci s vodou asi 30 minut. Pak ji umístěte na teplé a slunečné místo a nechte květy v oleji asi týden louhovat. Sklenici pravidelně protřepávejte. Poté olej přeceďte přes plátýnko do čisté a suché tmavé sklenice. Skladujte jej v chladu. Šeřík působí jako antioxidant, zpomaluje stárnutí pleti. Navíc je zdrojem přírodních UVA a UVB ochranných látek, takže můžete olej používat i na opalování.

 

Šeříková koupel

Přidejte si čerstvé květy šeříku do koupele a relaxujte. Sušené květy můžete smíchat s mořskou solí a taktéž používat do koupele.

 


Text: red; foto: Shutterstock a Pixabay

Další články

Jak na lepší usínání přírodní cestou

Jak na lepší usínání přírodní cestou

Nespavost postihuje značnou část lidí. Způsobena může být různými faktory – od stresu až po nevhodně vybavenou ložnici. Nabízí se přitom různé tipy, které vám pomohou lépe usínat a nebudit se v noci. Pojďme se na ně podívat blíže. Celý článek

Pampeliškový sirup: Zapomenutý recept našich babiček

Pampeliškový sirup: Zapomenutý recept našich babiček

Ačkoliv na tuto zářivě žlutou rostlinu nahlížíme spíše jako na plevel, skrývá v sobě spoustu léčivých účinků. Z pampelišek můžete vyrobit nejen víno a čaj, ale i výborný sirup. Poslouží vám jako vynikající sladidlo s vitaminy. Ať už teplý, nebo studený.

Celý článek

Tvořte a bavte se s dubnovou Rozmarýnou

Tvořte a bavte se s dubnovou Rozmarýnou

Máte už dost zimy? Aktuální vydání časopisu Rozmarýna vám umožní naplno si užít jaro. Najdete v něm rozmanité návody a tipy pro jarní tvoření i nápady, jak využít jarní bylinky pro výrobu sirupů, zdravých pokrmů, a dokonce i dekorací a doplňků. Užijte si jaro s Rozmarýnou!

Celý článek