Krásný a léčivý šeřík

Využijte vonnou sílu šeříkových květů naplno a připravte si z nich léčivé přípravky. Můžete si z nich vyrobit například pleťový olej, aromatický čaj nebo si je přidat do relaxační koupele.

Šeřík obecný (Syringa vulgaris) má mnoho úžasných vlastností – nádherně kvete a voní, vypadá krásně ve váze, a navíc je léčivý, takže si z něj můžete vyrobit různé léčivé přípravky. Obsahuje vitamin B a C, má protizánětlivé a antipyretické vlastnosti. Působí proti kašli, odvodňuje, čistí krev, detoxikuje, chrání játra a čistí je. Posiluje imunitu, obsahuje antibakteriální a antivirové látky. Čaj a odvar můžete použít také jako obklad na místa postižená růžovkou, ekzémy a vředy, na záněty spojivek a na kruhy a váčky pod očima. Zlepšují pružnost pokožky. A neocenitelné je také jeho použití jako ústní vody – poradí si s afty či záněty dásní.

 

Šeříkový sirup

  • 1 díl cukru
  • 1 díl vody
  • 1 díl otrhaných květů šeříku
  • citronová šťáva

Sirup můžete využít například pro přípravu domácí limonády nebo k ochucení dezertů a dalších pokrmů. Květy šeříku otrhejte, neomývejte, pokud to není nezbytně nutné, a nechte zavadnout. Pak je nasypte do hrnce s vodou, ve které jste předtím rozpustili cukr, a nechte je asi 15 minut povařit na mírném ohni. Nakonec sirup ochuťte citronovou šťávou. Ještě horký sirup přeceďte a nalijte do čisté lahve. Skladujte jej v lednici.

 

 


Voňavý čaj

Hrst čerstvých nebo 2 lžíce sušených květů zalijte 250 ml vroucí vody a nechte asi půl hodiny louhovat. Čaj pomáhá proti bolestem hlavy, migrénám, bolestem v krku, revmatismu a dně, urychluje metabolismus a napomáhá trávení.

 

 


Pleťový olej

  • čerstvé šeříkové květy
  • rostlinný olej

Vymytou a vysušenou uzavíratelnou sklenici naplňte otrhanými květy šeříku, zalijte je libovolným rostlinným olejem (vhodný je například za studena lisovaný slunečnicový olej či mandlový olej). Lahev zahřívejte (ale nevařte) v hrnci s vodou asi 30 minut. Pak ji umístěte na teplé a slunečné místo a nechte květy v oleji asi týden louhovat. Sklenici pravidelně protřepávejte. Poté olej přeceďte přes plátýnko do čisté a suché tmavé sklenice. Skladujte jej v chladu. Šeřík působí jako antioxidant, zpomaluje stárnutí pleti. Navíc je zdrojem přírodních UVA a UVB ochranných látek, takže můžete olej používat i na opalování.

 

Šeříková koupel

Přidejte si čerstvé květy šeříku do koupele a relaxujte. Sušené květy můžete smíchat s mořskou solí a taktéž používat do koupele.

 


Text: red; foto: Shutterstock a Pixabay

Další články

Užitečný plevel

Užitečný plevel

Vadí vám plevel na zahradě? Než ho zničíte, přesvědčte se, jestli mezi nechtěnými rostlinami nenajdete takové, které přinášejí užitek – léčí, vylepší pokrmy či odpuzují hmyz.

Celý článek

Svěží máta

Svěží máta

Vyrobte si domácí sirup z mátových listů. Můžete si z něj pak připravit osvěžující studený či horký nápoj nebo si s ním ochutit sladký dezert. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.