foto: Shutterstock

Králík jako domácí mazlíček

Chcete si do bytu pořídit jako roztomilého společníka králíčka? Přečtěte si, jak se o něj správně starat a co vše pro spokojený život potřebuje.

Pokud si pořídíte králíčka, počítejte s tím, že vám bude dělat společnost zhruba 6 až 9 let. Ušáci nepotřebují velkou zahradu ani mnoho prostoru, což z nich dělá ideální parťáky i do městských bytů. Na rozdíl od psů nevyžadují pravidelné venčení, oproti křečkům si libují v lidské společnosti a ve srovnání s morčátky nevydávají téměř žádné zvuky, takže vás nebudou rušit svým „povídáním“.

 

Učenlivý a mazlivý

„Než si králíka přivedete domů, zvažte, zda do vaší domácnosti zapadne. Pokud už doma nějaká zvířátka máte, měli byste být schopni novému kamarádovi zajistit jeho vlastní prostor. Nenechte pejska nebo kočku, aby králíka naháněli a doráželi na něho. To samé platí pro děti, které byste měli naučit správnému a šetrnému zacházení. Ty malé nenechávejte s králíčkem nikdy samotné, zabráníte tak případnému poranění jednoho či druhého,“ radí Martin Kváš, odborník značky Brit na výživu a chov domácích mazlíčků.
Budete-li se králíčkovi dostatečně věnovat, nejenže se přijde rád pomazlit, ale zvládne i řadu triků, chůzi na vodítku nebo vykonávání potřeby na konkrétním místě. Když na něj mluvíte, používejte klidný tón hlasu a nedělejte prudké pohyby. Při přenášení mu poskytněte oporu rukou a nikdy jej nezvedejte za uši! Hlazení po zadečku nemají králíci rádi, na uši a záda máte ovšem zelenou. Pravidelným kontaktem a chutnými úplatky si snadno získáte jejich přízeň.

 

Servírujte správné dobroty

„Králíci jsou mlsouni a dobrými pamlsky u nich určitě zabodujete. Vhodnou volbou jsou například pochoutky vyráběné králíkům i dalším hlodavcům na míru, které prospívají jejich zdraví. Také je nutné vědět, že králíček potřebuje mít neustálý přístup k senu. Člověk se tak musí smířit s častým uklízením rozházených dlouhých stébel,“ radí Martin Kváš. A dodává: „Králíčci potřebují vyváženou stravu. U směsí zrníček a semínek si ale mohou vybírat pouze své oblíbené kousky a některé důležité položky tak ze svého jídelníčku vyřadit. Sahejte proto raději po granulích, které obsahují všechny živiny v každém soustu.“

Co by vaši ušáci pro změnu chroupat neměli? „Vyhněte se peckovitému a exotickému ovoci, bramborám, pórku i rebarboře. Vhodné nejsou ani neznámé byliny nebo větvičky, u pamlsků si dejte pozor, aby neobsahovaly mléko nebo mléčné deriváty. Mezi jejich oblíbené dobrůtky naopak patří vojtěška, obiloviny a lněná semínka, nepohrdnou ale ani ovocem a zeleninou,“ říká Kváš.

 

Bydlení podle jejich gusta

Pro dostatek pohybu potřebují králíci větší klec nebo, pokud jsou venku, dřevěnou králíkárnu. Uvnitř by nemělo chybět pítko, kameninová miska, jesličky na seno, větvička z ovocného stromu na obrus zubů, domeček, případně minerální kostka. Klec by měla být dostatečně velká (100 x 50 x 50 cm), v klidnější části pokoje. Králíci nemají rádi přímé slunce a průvan. Rádi tráví čas mimo klec, proto je potěší, když dostanou možnost volně hopkat po bytě – vždy ovšem zajistěte, aby neměli přístup k elektrickým kabelům nebo jedovatým květinám! Pokud jim budete věnovat nejen dostatek prostoru, ale i svůj čas, péči a lásku, stanou se věrnými parťáky a miláčky celé rodiny.

 

foto: Shutterstock


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Základy výživy plazů: Co musíte vědět o krmivu pro plazy? Není to s ním tak jednoduché

Základy výživy plazů: Co musíte vědět o krmivu pro plazy? Není to s ním tak jednoduché

Jak co nejlépe krmit vašeho plaza? Před zodpovězením této otázky se musíme vrátit o krok zpět, a to do učebnice biologie. Plazi, kam spadají hadi, chameleoni, želvy, agamy, ještěrky a další tvorové, které rádi chováme doma jako mazlíčky, se dělí na býložravce, hmyzožravce, masožravce a všežravce. Poměrně široké rozpětí, že ano? V této chvíli vám to má poskytnout informaci o tom, že při výběru krmiva pro vašeho mazlíčka si budete muset být jistí, do které z těchto kategorií spadá. Více si přečtete v článku. Celý článek

Domek z chalupy po prababičce

Domek z chalupy po prababičce

Milan se rozhodl pro rekonstrukci chalupy po prababičce svépomocí. Ač její větší i menší opravy trvaly řadu let, nikdy svého rozhodnutí nelitoval. Vždy při něm stála jeho Iveta a zkušenosti z opravy domku se zúročily.

Celý článek

Šátek se vzorem kapradí

Šátek se vzorem kapradí

Baví vás vytváření barevných vzorů na textil? Přizvěte si tentokrát na pomoc sluneční paprsky a přírodniny, a vytvořte tak podle našeho návodu unikátní vzory. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Co byste měli vědět o složení krmiva pro psy?

Co byste měli vědět o složení krmiva pro psy?

Chovatelské potřeby dnes nabízí spoustu značek krmiva, proto když stojíte před regálem v obchodě se zvířaty a vybíráte krmivo pro svého psa, určitě věnujete pozornost etiketám. Ale rozumíte skutečně tomu, co tyto složité informace znamenají? Porozumění etiketám na krmivu pro psy je klíčem k tomu, aby váš mazlíček dostával správnou výživu. Etikety krmiv pro psy obsahují mnoho informací, například seznam složek, nutriční hodnoty, doporučení pro krmení a mnoho dalšího. Nejdůležitější věcí, na kterou je třeba si dát pozor, je však seznam složek. V našem seznamu jsou uvedeny všechny složky, které se v krmivu pro psy vyskytují. Celý článek