Kouzelnice z chráněné šicí dílny ve Znojmě

Zkrátit kalhoty, vyměnit rozbitý zip, ušít záclony či závěsy, to vše je pro ně hračka. A nejen to, šijí i tašky a polštářková zvířátka Pojďte se s námi podívat do dílny, ve které pracují švadlenky s handicapem.

Chráněné dílny Znojmo, které jsou součástí společnosti Sansimon s. r. o., provozují několik dílen se specifickým zaměřením. V šicí, svíčkařské, tiskařské, montážní a košíkářské dílně pracuje v současné době 56 lidí. Všichni mají nějaký handicap, proto si jen těžko hledají uplatnění na otevřeném trhu práce. Pracují tu lidé se smyslovým, tělesným a duševním postižením a také lidé, kteří trpí nejrůznějšími civilizačními chorobami. „Mnozí naši zaměstnanci spadají do více kategorií, a tak je pro ně práce v dílnách nesmírně důležitá,“ říká vedoucí dílen Mgr. Jana Puchegger Chadalíková.

Úpravy a opravy všeho druhu

Zastavme se u šicí dílny, která vznikla jako poslední, přesto je o její služby mezi obyvateli Znojma velký zájem. Kdokoli se totiž může přinést oblečení, které je potřeba opravit. „Nejčastěji měníme zipy na bundách a kalhotách. Častou zakázkou je také zkrácení rukávů či délky kalhot. Kromě oprav oděvů je také možné objednat si ušití záclon či závěsů z materiálu, který si zákazník sám přinese,“ upozorňuje vedoucí dílen, a zároveň dodává, že se tu občas setkávají i s méně obvyklými požadavky, mezi které paří výměna velmi dlouhých zipů na spacích pytlech nebo opravy švů na stanech. „Někdy máme pocit, že naše švadlenky doslova kouzlí, protože dokážou opravit i věci, které se na první pohled jeví jako neopravitelné,“ chválí Jana šikovné pracovnice.

Tašky jsou nejoblíbenější

I tak ale dílna šije převážně z vlastních materiálů. „Nakupujeme kvalitní látky u českých dodavatelů v menším návinu tak, aby naše nabídka byla rozmanitá a aby se neopakovaly stejné výrobky. Na menší výrobky zpracováváme i různé zbytkové materiály,“ vypráví Jana. Mezi velmi úspěšné výrobky patří určitě tašky, kterých tu vzniká hned několik typů a které jsou stále oblíbenější. „Jsou cenově dostupné, a tak si mohou naše zákaznice pořídit i více kousků a barevně tak doladit své outfity,“ zdůrazňuje Jana Puchegger Chadalíková, kterou těší, že se k nim zákaznice nejen pro tento druh výrobku rády vracejí.

Zavazovací zvířátka jdou na dračku

Dalším oblíbeným výrobkem, tentokrát pro děti, jsou zavazovací polštářky-zvířátka. I těch tu vyrábějí nepočítaně druhů v mnoha barevných variacích. Pro úplně nejmenší děti šijí tzv. hadráčky, to jsou malá zvířátka, jmenovitě koník, slon, kočička, pejsek a medvídek. Šijí tu ale i větší zvířata, třeba krokodýly, želvy, berušky nebo delfíny, která jsou vycpávána pevnější náplní než polštářky, takže se hodí například k posezení na zemi v dětských pokojíčcích. Velkou část naší nabídky tvoří také kuchyňské chňapky a zástěry pro děti i dospělé,“ vyjmenovává vedoucí znojemských chráněných dílen.

I přestávky jsou fajn

A jak je práce na dílně rozdělena? Některé švadleny šijí nové výrobky a jiné se věnují opravám oděvů. Když je ale potřeba, navzájem si pomáhají. Nejraději prý šijí již zmíněné tašky a baví je také šití hadráčků a polštářků pro děti. „Kromě práce ale milují naše švadlenky i přestávky. Když si na půl hodiny sednou ke kávě a popovídají si, hned je pro ně den krásnější. Práce je pro handicapované lidi důležitá. Kdyby ji neměli, byl by jejich život příliš jednotvárný a nenaplněný,“ myslí si Jana Puchegger Chadalíková.

Prodávají na trzích i v kamenných obchodech

Výrobky všech dílen se prodávají v prodejně na Palackého ulici ve Znojmě, kde také chráněné dílny sídlí. V Praze se dají pořídit v obchodním centru u stanice metra Lužiny. „Naši zaměstnanci také velmi rádi prodávají na různých trzích. Na jaře jezdíme do Šatova a do Prahy na Vyšehrad, v létě do Holašovic, do Vranova nad Dyjí, do Brna, na Bítov, do Slavkova a do mnoha dalších měst i vesniček. Výrobky nabízíme také prostřednictvím webových stránek www.sansimon.cz, na Fleru a objednávat je lze i prostřednictvím našeho Facebooku,“ říká Jana.

Potřebují nové stroje

A jaké je vybavení šicí dílny? Bylo pořízeno už dávno a v dnešní době pomalu dosluhuje. V současnosti je proto prioritou pořízení nových šicích strojů. S penězi ve Znojmě bojují stejně jako v každé jiné chráněné dílně. „Pomáhají nám státní dotace, ale ty pokryjí provozní náklady pouze částečně. Musíme se tedy především snažit sami. Naše chráněné dílny jsou naštěstí součástí společnosti Sansimon s. r. o., a tak se můžeme o některé provozní náklady dělit s našimi dalšími provozy, Výrobnou hotových jídel v Rajhradě a na Bratislavské ulici v Brně a také Prodejnou zdravotnických potřeb u sv. Jakuba v Brně,“ podotýká Jana Puchegger Chadalíková.

Uvítali by zbytky rouna

Největší podporou pro znojemské je, když si zákazníci kupují jejich výrobky opakovaně. „Organizátoři různých akcí nás mohou podpořit tím, že nás nejen na akci pozvou, ale také nám nabídnou pro nás přijatelné podmínky k prodeji. Komerční nájmy za prodejní místo obvykle nemůžeme uhradit. Naše výrobky totiž charakterizuje ruční práce, která u nás stále ještě není doceněná tak, jak by si zasloužila,“ říká Jana, která má ještě jednu prosbu: „Stále hledáme firmy, které by nám mohly dodávat zbytky rouna z výroby, které již sami nespotřebují. Rouno se nejčastěji používá při výrobě čalouněného nábytku a my jím plníme některé druhy polštářků a zvířátek. Pro větší množství rouna si rádi přijedeme,“ ujišťuje závěrem vedoucí znojemských chráněných dílen.

 


Sansimon, s. r. o. – Chráněné dílny Znojmo
Palackého 13, 669 02 Znojmo
tel.: 515 260 082
www.sansimon.cz
https://www.facebook.com/Chráněné-dílny-Znojmo

 


Text: Andrea Skalická; foto: Petr Kolář

Další články

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Před více než deseti lety se Dana Soukupová vyučila u mistra dráteníka. Dnes v její dílně v Ostromeči na Domažlicku vznikají nejen repliky starých výrobků, ale i autorská díla. Na zakázku tvoří snad nejraději a nepřestává ji těšit, že je o její práci zájem. Její výrobky si díky své jedinečnosti našly kupce nejen v mnoha evropských zemích, ale i v Americe, Číně, Japonsku nebo Rusku.

Celý článek

Vyšívačka Jarmila Kraváčková: Svou výšivku poznám na první pohled

Vyšívačka Jarmila Kraváčková: Svou výšivku poznám na první pohled

První výšivku vyrobila pro syna na hody. Vyšívání na výřez, tedy výšivce podle počítané niti, se začala věnovat až poté, co její děti dospěly. Jarmila Kraváčková je dnes jednou z mála žen, která tuto techniku na Uherskohradišťsku ovládá. Je držitelkou značky Tradiční výrobek Slovácka a v roce 2019 získala za krojové vyšívání Cenu Vladimíra Boučka, kterou uděluje město Uherské Hradiště.

Celý článek

Keramik Martin Volf z Kolovče: O naše kvasné hrnce je zájem

Keramik Martin Volf z Kolovče: O naše kvasné hrnce je zájem

Už v roce 1785 začal rod Volfů vyrábět v Kolovči na Domažlicku tradiční lidovou keramiku. Hrnčířskému řemeslu, které se tu po celou dobu předává z otce na syna, se Volfovi věnují už po sedm generací. A dodnes se tu pracuje naprostou stejnými technologickými postupy jako kdysi. I v této těžké době se Martin Volf snaží řemeslo udržet.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.