Petra Joanidu: Inspiraci hledáme všude

Začínala v obýváku, dnes má prosperující firmu na výrobu pletených a háčkovaných čepic. Pro značku Doke pracuje na padesát žen – včelek, jak jim Petra Joanidu říká. Její úspěch může být pro mnohé inspirací.

Vzpomenete si, jak vypadala vaše první uháčkovaná čepice?

Ano, začala jsem háčkovat na mateřské s mým prvním synem a nejspíš to byla dětská ušanka – pruhovaná, modro-šedá. Nebyla ničím podšitá a syn z ní měl vždy otlačené vzory na čele, jak se v ní potil.

Měla jste pletení a háčkování vztah odmala?

Ne, když jsem byla malá, tak každá šála, kterou jsem se snažila uplést, měla velmi prapodivný a nenositelný tvar. Ale na druhou stranu jsem celkem ovládala šití na šicím stroji, které mě naučila moje maminka, takže kreativitu jsem v sobě budovala od malička. K pletení a háčkování jsem se ale dostala opravdu až na mateřské.

Kdy se ukázalo, že byste mohla svou aktivitu rozšířit? A jak jste na to šla?

Myslím, že to bylo na jaře 2012, tedy před šesti lety. Bylo to velké rozhodnutí a dodávání odvahy ze strany manžela. Nakonec jsem si řekla, že jsem na mateřské a nemám co ztratit. Začala jsem plánovat první kolekci pro sezonu 2012/13, hledat dodavatele přízí, vymýšlet barevné kombinace. Udělali jsme si profil na Fleru, který jsme ale ve velmi krátké době omezili, jelikož jsme šli cestou vlastního e-shopu. Zákazníci stále více chtěli už od počátku čepice podle vlastních barev, aby se jim hodily k bundě či kabátu. Proto jsme si již do prvního e-shopu navrhli generátor, kde si mohli klienti vytvořit vlastní design.

Dětský kulich zdobený knoflíčky je podšitý speciálním úpletem, který pomáhá regulovat teplotu

Překvapila nebo inspirovala vás nějaká kombinace barev, kterou navrhli zájemci o koupi?

Občas nás barevné kombinace našich klientů překvapí a inspirujeme se jimi do dalších kolekcí. Generátor se skutečně využívá velmi často. Je to velký pomocník nejen pro zákazníky, ale i pro nás. Bohužel je limitován grafikou a někdy neumí pojmout všechnu zákazníkovu fantazii. Proto se musí některé barevné kombinace popsat do mailu a na základě toho pak čepici vytvoříme.

Začínala jste sama, dnes zaměstnáváte ženy po celé republice. Kolik jich je a jak je vybíráte?

Ano, začínala jsem sama doma v obýváku, kde se v každém šuplíku schovávala klubka vln. A hned v první sezoně se ozvaly reklamní agentury a jiné firmy se zájmem o firemní čepice s vlastním logem, což byly úžasné zprávy, ale také komplikace. Většinou jsou tyto zakázky limitované krátkým časem na výrobu a vyrobit sto kulichů za týden je na jednoho člověka, který vychovává dítě a stará se o domácnost, moc. Začala jsem tedy hledat mezi kamarády další „včelky“ – jak říkáme našim pletařkám a háčkařkám –, které by měly zájem si něco přivydělat. A mám velkou radost, že první dvě včelky, které se mnou začaly tehdy spolupracovat, pracují v Doke dodnes. Postupně jsme hledali další a další pomocnice, jelikož zakázky rostly. Dnes už kontaktují zájemkyně o spolupráci přímo nás a jsme moc vděčni za tento zájem. K dnešnímu dni s námi spolupracuje okolo padesáti včelek.

S pomocí generátoru barev si mohou zákazníci e-shopu navrhnout čepici podle svého vkusu

Hodně dbáte na materiál, ze kterých čepice vznikají. Trvalo dlouho, než jste našla ten pravý?

Samozřejmě, materiál je velmi důležitý. I my jsme si prošli dlouhou cestou zkoušení různých přízí od několika dodavatelů a nebylo to jednoduché. Tento maraton ale asi nikdy neskončí. Pořád máme chuť hledat nové materiály, které by se daly využít ve výrobě. Byla by veliká škoda nevyužívat toho, že je nabídka tak obrovská.

V čem jsou výhody materiálu, který používáte? A kde ho sháníte?

Co se týče přízí, hledáme vždy ty, které jsou příjemné na omak a mají velikou barevnou škálu, abychom mohly uspokojit poptávku našich zákazníků. Naši dodavatelé nás pravidelně navštěvují a přivážejí novinky na testování. Do rukou se nám tím pádem dostanou krásně huňatá klubka jak vlny, tak směsice vlny či bavlny, nebo také merino vlny. Ne vždy se dá všechno využít. U vlny hodně narážíme na problém, že je kousavá, což si mnoho zákazníků ani neuvědomuje, ale kdo by se zachumlal do krásné vlněné šály, která kouše? Velmi důležitým faktorem je také cena. Vzhledem k tomu, že jde o ruční výrobu, která se do finální ceny produktu promítá, musíme na to brát ohled. Dalším hlavním materiálem je funkční úplet, kterým podšíváme čepice.

Kromě čepic tu vyrábějí také nákrčníky, návleky na ruce, čelenky, tašky atd.

Můžete detailněji přiblížit proces výroby?

Jakmile máme navržené produkty, které chceme dát do výroby, rozdělíme materiál pro naše pletařky a háčkařky. Většinou jim plánujeme práci na měsíc dopředu. Upletené čepice směřují zpět k nám, kde dochází k jejich kontrole. Máme stanovené parametry, které musí všechny pletařky dodržovat, aby byly co nejmenší odchylky, jinak je potřeba práci opravit. Dále čepice putují na dílnu ke švadlenkám, které je podšijí funkčním ThermoCoolem, u lehčích jarních čepic používáme Coolmax. Oba úplety mají výborné termoregulační vlastnosti, člověk se v čepicích ani nepotí, ani nemrzne. Navíc díky podšití úpletem se čepice během nošení nevytahuje a prodlužuje se tak životnost produktu. Po přišití loga připevníme k produktům štítky s EAN kódem, přepočítáme je a naskladníme.

Za jak dlouho je jedna čepice hotová?

Čepici je šikovná včelka schopna uplést za hodinu. Pak následuje ještě ten dlouhý proces dokončování, než je čepice připravena na prodej.

Kromě čepic máte i další sortiment, například čelenky, tuniky, kabelky… O které doplňkové výrobky je největší zájem?

Největší zájem je především o nákrčníky a návleky na ruce, které si mohou zákazníci zkombinovat do setu k čepicím. Nás hodně baví vytvářet nové kousky, které děláme jen v limitovaných edicích, jako jsou například vesty, kapuce nebo různé kardigany. A inspiraci hledáme úplně všude, stačí se jen dívat, je tolik krásných věcí kolem nás.

Hotové produkty se pečlivě kontrolují, aby odpovídaly standardům firmy

Teď je v prodeji kolekce zimní kolekce. Jak dlouho takovou kolekci chystáte? Od kdy o ní přemýšlíte?

Zimní kolekci spouštíme do prodeje vždy na konci letních prázdnin a pracujeme na ní již před Vánocemi předešlého roku. Většinou máme maximálně tři měsíce na to, abychom dali dohromady barvy, typy a vzorkování. Následujících sedm až osm měsíců trvá samotná výroba.

Pletete stále i vy sama nebo se věnujete více administrativě a pletení necháváte na svých „včelkách“?

Vzorkování nových produktů mám na starosti stále já, ale výrobu již nechávám našim šikovným včelkám. Nyní jsem na druhé mateřské, dceři jsou dva roky a popravdě, snažím se někdy i nepracovat a užívat si chvíle s dětmi a rodinou. A jsem pyšná, že za těch šest let jsme dokázaly vybudovat tým. Jsem moc ráda, že se můžeme spolehnout jedna na druhou a že tvoříme stále lepší produkty.

Kontakt:

Petra Joanidu
Doke Stroke s. r. o.
Bezručova 1371/4b
790 01 Jeseník
Tel. +420 778 472 982
www.doke.cz
info@doke.cz

 


Text: Andrea Skalická; foto: archiv Doke a Petry Joanidu

Další články

Begonie do truhlíku, záhonu i na terasu

Begonie do truhlíku, záhonu i na terasu

Můžete si s nimi vyzdobit květinové záhony na zahradě, terasu či balkon zkrášlí begonie v truhlících a doma v bytě vás potěší krásné květy pokojovek. Podívejte se, z jakých druhů můžete vybírat.

Celý článek

Řezbářka a loutkářka Hanka Čížková: Loutky na nitích mám nejraději

Řezbářka a loutkářka Hanka Čížková: Loutky na nitích mám nejraději

Hrát loutkové divadlo začala Hanka Čížková už v osmi letech. Ještě více ji ale o několik let později zaujalo vyřezávání loutek ze dřeva. Jako řezbářka a loutkářka pak pracovala v plzeňském Divadle ALFA nebo v Loutkovém filmu ve Studiu Jiřího Trnky v Praze. Před lety založila vlastní autorské divadlo Divadýlko HáČek. Loutky ji tak provázejí po celý profesní život.

Celý článek