Ušijte si maňáska

Vyrobte svému dítku či vnoučátku vskutku originální vánoční dárek. Ušijte mu maňáska! Podle návodu z dílny Effatha to určitě zvládnou i méně zkušené švadlenky.

Budete potřebovat:

 • šicí stroj nebo kus trpělivosti s ručním šitím
 • jehlu a nitě
 • nůžky
 • špendlíky
 • úplet tělové barvy 20 x 30 cm
 • plátno – různé k sobě ladící potisky, celkem 60 x 90 cm
 • pletací vlnu
 • vatelín na vycpání
 • barvy nebo fixy na textil
 • korálky a knoflíčky
 • zbytky stužek

 

postup

 

1 Podle schématu si na papír nakreslete jednotlivé díly loutky a vystřihněte je. Na dvojitě položený úplet si přeneste střihy hlavy a rukou. Nejprve si podle předkreslené linky obojí přešijte a až poté vystřihněte, s úpletem se vám bude takto lépe pracovat. U ručiček si mohou zručnější švadlenky pohrát i s jednotlivými prstíky.

 

2 Hlavičku i ruce obraťte na líc a vycpěte vatelínem. Do nosíku vatelín více upěchujte, aby hezky držel tvar.

 

3 Vystřihněte si podle střihu z plátna jednotlivé díly nožek, všechny díly vždy 4x. Přišijte k sobě nejprve punčošku, ponožku a poté botičku.

 

4 Následně k sobě lícem sešijte vždy dva a dva díly. Nožky opět obraťte na líc a vycpěte. Ve vrchní části nechte 4 cm volné – nevycpané, aby se nožky lépe všívaly.

 

5 Podle střihu na tělo si vystřihněte 2x díl z plátna. Přední díl bude přestřihnutý v místě, které je na střihu naznačeno čárkovaně.

 

6a + 6b Do přestřiženého místa všijte nožky, tak jak je ukázáno na fotografii.

 

7 Poté můžete sešít přední a zadní díl těla na bocích a v ramenních švech.

 

8 Na otvor v krku si našpendlete vycpanou hlavičku a v ruce ji malými stehy přišijte. Aby se vám lépe držel tvar a přišívání bylo snazší, vsuňte si nejprve do otvoru krku papírovou roličku od kuchyňských utěrek. Stejným způsobem přišijte i ručičky. Nezapomeňte, že paleček musí směřovat nahoru.

 

9 Ušijte podšívku. Z plátna si vystřihněte 2x díl podle střihu na tělíčko, jen u výstupku na krk přidejte na výšku 2 cm. Oba díly sešijte, nechte volný pouze spodní otvor.

 

10 Do loutky vsuňte podšívku a spodní strany podhrňte, našpendlete a sešijte k sobě.

 

11 Celé klubko vlny nastříhejte na 30 cm dlouhé vlásky. Následné přišívání k hlavě si zjednodušte tak, že si všechny jednotlivé vlásky sešijete na šicím stroji k sobě. Rozprostřete si je na hedvábný nebo střihový papír a prostředkem je 2x přešijte. Papír po přešití odtrhněte – slouží pouze jako položka při šití.

 

12 Na hlavičce si předkreslete linky, po kterých pak budete přišívat vlásky. Postačí, když budou od sebe vzdálené 2 cm. Přiložte si části vlásků prošitím na linku a můžete přišívat. Po našití vlásků na celou hlavu účes dostříhejte a upravte.

 

13 Nakreslete obličej – je lepší si jej předkreslit tužkou nebo mizícím fixem na textil. Podle toho, jakou loutku tvoříme, vymyslete oblečení. Ta naše má sukýnku z nařaseného obdélníku 10 x 40 cm velkého, přišitou nakonec přímo na díl těla.

 


Realizace, text a foto: Effatha

Další články

Papírové misky na šperky

Papírové misky na šperky

Ze starých novin lze snadno vytvořit lehounké misky, které můžete využít jako praktickou dekoraci. Jak si je na závěr vyzdobíte, je čistě na vaší fantazii.

Celý článek

Nápady na DIY úložná řešení

Nápady na DIY úložná řešení

V každé domácnosti se potýkáme s výzvou, jak efektivně uskladnit naše věci. Máme pro vás inspiraci, jak vytvořit úložná řešení, která nejen udrží vaši domácnost v pořádku, ale navíc je pořídíte levně a chytře.

Celý článek

Vyrobte si přírodní vonnou svíčku

Vyrobte si přírodní vonnou svíčku

Při výběru vonných svíček byste měli být opatrní. Levné parafínové svíčky s umělými parfémy a barvivy mohou být zdraví nebezpečné. Vytvořte si s námi bezpečnou vonnou svíčku z čistě přírodních ingrediencí.

Celý článek