Kočičí problémy s močovými kameny

Stejně jako člověk nebo pes může i kočka mít problémy s močovými cestami. Jsou to potíže nepříjemné a bolestivé, zejména pokud je způsobují močové kameny. Jak se jich účinně zbavit?

Močové kameny patří mezi nejčastější urinární onemocnění koček. Jejich příznaky, mohou být různé a vaše kočka může vykazovat jeden nebo více z následujících symptomů: močí často a v malém množství, nebo se nemůže vymočit, neustále si olizuje okolí genitálií, delší dobu zůstává v pozici močení, snaží se močit, i když to nejde, nebo dává najevo bolest (např. mňoukáním) při močení, moč má růžové zbarvení, svědčící o přítomnosti krve, kočka se občas vymočí mimo záchůdek, ztrácí chuť k jídlu, pozorujete u ní změny v chování.

Jednou z příčin těchto problémů mohou být i močové kameny.

 

Jak kameny vznikají

Kameny jsou tvořeny agregáty močových krystalů, obsažených v močovém měchýři. Tyto krystaly mohou i bez vytvoření kamene způsobit příznaky urinárního onemocnění, a být i překážkou, která kočce brání v močení a ohrožuje její život.

Tyto krystaly vznikají, když je moč nasycena minerály, buď proto, že má zvíře problémy s metabolismem, nebo proto, že jeho strava vytváří příznivé prostředí k tvorbě urinárních krystalů. Přestože všechny vznikají stejným způsobem, jejich složení se liší.

Existují tyto kameny: Struvitové – jsou velmi časté, tvořené fosfátovými ionty, amoniem a hořčíkem. U psů jsou často spojeny s urinární infekcí, kterou je třeba léčit současně.

S oxalátem vápníku – tyto kameny se spolu se struvity vyskytují u psů a koček nejčastěji (5,6). S urátem amonným – jsou mnohem vzácnější, často se vyskytují při jaterních chorobách. Tyto kameny mohou mít různou velikost, mohou být samotné nebo spojené s jinými, jednoho typu nebo smíšené. Je velmi důležité přesně určit jejich druh, pro volbu odpovídající léčby.

 

Jak je léčit

Je důležité správně určit druh kamene, protože příslušná léčba se liší podle jeho složení. Veterinář vám navrhne testy, aby mohl stanovit přesnou diagnózu: rozbor moči, RTG, analýzu kamene ve specializované laboratoři atd. Podle výsledku těchto rozborů vám předepíše léky spolu s krmivem, určeným přesně pro druh kamene, který má vaše zvíře. Některé kameny, například struvitové, lze rozpustit podáváním zvláštní diety. Tato dieta je bohatší na sodík (v míře, která neuškodí zdraví zvířete), což má za následek, že zvíře více pije, a tím se jeho moč rozřeďuje. Kromě toho je speciálně sestavena tak, aby snižovala koncentraci minerálů (hořčík, fosfor) a močoviny v moči a aby okyselovala pH. Kameny urátu amonného a cystinu se také dají rozpustit. K tomu je zapotřebí, na rozdíl od struvitů, krmivo, které mění pH na zásadité. Ostatní kameny jako jsou oxaláty vápníku rozpustit nelze. Ty musí veterinář vyjmout při celkové anestézii. Změna stravy nicméně může významně přispět k prevenci tvorby těchto kamenů.


Další články

Svícen zdobený mušlemi

Svícen zdobený mušlemi

Z obyčejné plechovky a mušlí, které jste si kdysi přivezli od moře, můžete snadno vykouzlit svícen, díky kterému budete mít přímořskou atmosféru každý den doma…

Celý článek

Sejte ředkvičky a špenát

Sejte ředkvičky a špenát

Konec léta a podzim jsou v zeleninové zahradě obdobím sklizně. Ale stále můžete vysévat druhy s krátkou vegetační dobou, které ještě do příchodu silnějších mrazů stačí vyrůst – například ředkvičky či špenát.

Celý článek

Rajčata a bazalka

Rajčata a bazalka

Sladkokyselá chuť rajčat se báječně doplňuje s kořenitou bazalkou. Není proto divu, že tuto kombinaci najdeme v mnoha vynikajících receptech. Vyzkoušejte některé z nich.

Celý článek

Svícen s kameny

Svícen s kameny

Máte rádi kameny? Použijte je na výrobu jednoduchého, a přitom velmi dekorativního svícnu. Umístěte je do skleněné vázy nebo obyčejné velké sklenice od okurek. Uvidíte, jakou bude dělat parádu.

Celý článek

Přečtěte si

Staré věci, krásné věci

Staré věci, krásné věci

www.chatar-chalupar.cz

Kdysi v tomto objektu žili benediktýnští mniši. Krajina kolem Windachu v Horním Bavorsku byla pro klidný život naplněný rozjímáním jako stvořená. Na počátku 21. století ale byla ze stavení už opuštěná ruina. Záchrana přišla v hodině dvanácté.

Záhony se zásaditou půdou

Záhony se zásaditou půdou

www.floranazahrade.cz

Půda se zásaditou reakcí, která má pH vyšší než 7, se objevuje v lokalitách s vápencovým podložím. Pokud takové podmínky na zahradě máte, vysaďte sem rostliny, které z takového prostředí pocházejí. Bude se jim dařit a krásně pokvetou, zvlášť pokud opět zvolíte hlavně žluté odstíny.