Kočičí problémy s močovými kameny

Stejně jako člověk nebo pes může i kočka mít problémy s močovými cestami. Jsou to potíže nepříjemné a bolestivé, zejména pokud je způsobují močové kameny. Jak se jich účinně zbavit?

Močové kameny patří mezi nejčastější urinární onemocnění koček. Jejich příznaky, mohou být různé a vaše kočka může vykazovat jeden nebo více z následujících symptomů: močí často a v malém množství, nebo se nemůže vymočit, neustále si olizuje okolí genitálií, delší dobu zůstává v pozici močení, snaží se močit, i když to nejde, nebo dává najevo bolest (např. mňoukáním) při močení, moč má růžové zbarvení, svědčící o přítomnosti krve, kočka se občas vymočí mimo záchůdek, ztrácí chuť k jídlu, pozorujete u ní změny v chování.

Jednou z příčin těchto problémů mohou být i močové kameny.

 

Jak kameny vznikají

Kameny jsou tvořeny agregáty močových krystalů, obsažených v močovém měchýři. Tyto krystaly mohou i bez vytvoření kamene způsobit příznaky urinárního onemocnění, a být i překážkou, která kočce brání v močení a ohrožuje její život.

Tyto krystaly vznikají, když je moč nasycena minerály, buď proto, že má zvíře problémy s metabolismem, nebo proto, že jeho strava vytváří příznivé prostředí k tvorbě urinárních krystalů. Přestože všechny vznikají stejným způsobem, jejich složení se liší.

Existují tyto kameny: Struvitové – jsou velmi časté, tvořené fosfátovými ionty, amoniem a hořčíkem. U psů jsou často spojeny s urinární infekcí, kterou je třeba léčit současně.

S oxalátem vápníku – tyto kameny se spolu se struvity vyskytují u psů a koček nejčastěji (5,6). S urátem amonným – jsou mnohem vzácnější, často se vyskytují při jaterních chorobách. Tyto kameny mohou mít různou velikost, mohou být samotné nebo spojené s jinými, jednoho typu nebo smíšené. Je velmi důležité přesně určit jejich druh, pro volbu odpovídající léčby.

 

Jak je léčit

Je důležité správně určit druh kamene, protože příslušná léčba se liší podle jeho složení. Veterinář vám navrhne testy, aby mohl stanovit přesnou diagnózu: rozbor moči, RTG, analýzu kamene ve specializované laboratoři atd. Podle výsledku těchto rozborů vám předepíše léky spolu s krmivem, určeným přesně pro druh kamene, který má vaše zvíře. Některé kameny, například struvitové, lze rozpustit podáváním zvláštní diety. Tato dieta je bohatší na sodík (v míře, která neuškodí zdraví zvířete), což má za následek, že zvíře více pije, a tím se jeho moč rozřeďuje. Kromě toho je speciálně sestavena tak, aby snižovala koncentraci minerálů (hořčík, fosfor) a močoviny v moči a aby okyselovala pH. Kameny urátu amonného a cystinu se také dají rozpustit. K tomu je zapotřebí, na rozdíl od struvitů, krmivo, které mění pH na zásadité. Ostatní kameny jako jsou oxaláty vápníku rozpustit nelze. Ty musí veterinář vyjmout při celkové anestézii. Změna stravy nicméně může významně přispět k prevenci tvorby těchto kamenů.


Další články

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek

Pestrá a zábavná mozaika

Pestrá a zábavná mozaika

Mozaika je starobylá výtvarná technika, která vůbec není tak náročná, jak by se mohlo zdát. Pustit se do ní může opravdu každý, kdo si rád hraje a experimentuje. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Tajemství rajské chuti

Tajemství rajské chuti

Rajčata jsou zdravá a výborně chutnají – zvláště ta z vlastní zahrady. Přečtěte si, jak je správně pěstovat, abyste z jediné rostliny sklidili celý košík plodů.

Celý článek