Mýdlo Mayské zlato voní sladce po kakau, obsahuje totiž kakaové máslo

Karolina Leitnerová z Čarovného mlýna: Mydlářství je zábavné, ale i vysoce rizikové

Před patnácti lety dostala od kamarádky ze Spojených států několik ručně vyrobených mýdel. Vzpomněla si na ně, když její malý syn dostal vyrážku. Doporučenou kortikoidovou mast nepoužila a raději sáhla po přírodním mýdlu. Ekzém zmizel a Karolina Leitnerová se už k průmyslově vyráběným syntetickým mycím přípravkům nevrátila. Sama se pustila do výroby přírodních mýdel a věnuje se jí už jedenáctým rokem.

Jak složitá je ruční výroba mýdla?

Tuhá kostka mýdla je zjednodušeně řečeno zmýdelněný tuk. Přičemž tuk je většinou rostlinný, ale na stejném principu se dá zmýdelnit i živočišný tuk, často podřadné kvality – to se dělo většinou v dobách, kdy byly rostlinné tuky příliš drahé, než aby se z nich vyráběla mýdla. Rostlinných tuků a olejů je mnoho, pro výrobu mýdla se nejčastěji používá směs olivového, kokosového a palmového. Tyto tři základní se doplňují dalšími tuky, od těch obyčejnějších – jako mandlového a slunečnicového – až po méně známé a exotické. Každý z tuků má jiné složení a vlastnosti, které předává výslednému mýdlu. Je tedy velmi důležité mít zkušenost a vědět, jaké tuky a v jakém poměru pro konkrétní mýdlo zvolit a umět správně vypočítat přesné množství louhu potřebného k jejich zmýdelnění.

 

A samotný výrobní postup prozradíte?

Spočívá v rozpuštění tuků a také v rozpuštění hydroxidu sodného (případně draselného) ve vodě a jejich následném smíchání. Hmota se míchá, dokud nezačne houstnout, asi jako pudink, a následně se vlije do připravené formy. Zakryje se a nechá projít saponifikací, po jejímž ukončení je mýdlo ztuhlé a může se nakrájet. Hotové však ještě není, je nutné ho nechat několik týdnů zrát a odpařit přebytečnou vodu. Jen tyto tři základní suroviny stačí k výrobě toho nejobyčejnějšího mýdla: tuk, voda a hydroxid. Pak už se fantazii meze nekladou. Mýdlovou hmotu lze obarvit, ovonět, přidat různé další přísady, jako například exfolianty čili hrubší částice pomáhající mechanicky čistit pokožku a zbavovat ji odumřelých buněk, dále sušené bylinky nebo bylinné extrakty – ať už jen pro vzhled, či s nějakým konkrétním cílem. Třeba intenzivně pěsticí, pro velmi suchou pokožku nebo podporující hojení ekzému. Je ale nutno podotknout, že naše legislativa nepovoluje u kosmetických produktů deklarovat léčebné účinky.

Co všechno k ruční výrobě mýdel potřebujete?

V mydlárně to vypadá jako v kuchyni zkřížené s laboratoří. Základními pomůckami jsou nerezové a skleněné nádoby, hrnce, vařič, kádinky, misky, váha na odvažování, laboratorní teploměr, vařečky, stěrky, cedníky, mixér, různé formy, nůž nebo speciální kráječe na krájení mýdlových bloků. Důležité jsou i ochranné pomůcky, oděv s dlouhým rukávem, ochranné brýle, maska a rukavice vhodné pro styk s žíravinou. Dále se hodí rozličné pomůcky na zdobení. Po výrobě zrají mýdla na děrovaných podložkách. Ve schválené provozovně musí být i věci, které by člověka ani ve snu nenapadly, jako speciální sprcha na výplach očí a hasicí přístroj. Nejsou sice potřebné přímo k výrobě, ale vzhledem k tomu, že je mydlářství považováno za vysoce rizikovou činnost, úřady je vyžadují. Při výrobě mýdla je třeba dbát na zvýšenou bezpečnost.

Vybavení mydlárny v Čarovném mlýně zdobí i krásná destilační kolona

Jak dlouho výroba mýdel trvá?

Samotná výroba je podle složitosti konkrétní receptury mýdla otázkou několika hodin. Následně pak mýdlo zraje po dobu 4–8 týdnů. V jedné šarži může být rozdílné množství mýdel, ta oblíbená se vyrábí ve větším množství. Stále jde ale o ruční výrobu v relativně malém množství.

Pro děti vytvořila mýdlo ozdobené žlutou mýdlovou kachničkou, k dostání je i v sadě s mořskou houbou

Můžete při výrobě mýdel improvizovat, nebo se striktně držíte receptury?

Při výrobě mýdel, která jdou oficiálně do prodeje, o žádné improvizaci nemůže být ani řeč. Každé z mýdel má přesně stanovenou, úřady schválenou recepturu a prošlo atesty a laboratorními zkouškami. Od takové receptury není povoleno se odchýlit, aby měl daný výrobek konstantní vzhled, funkce a kvalitu.

Pokud vyvíjím novou recepturu nebo si jen tak hraji a zkouším, i pak se dá improvizovat jen částečně. Zejména je nutné dodržet poměr hydroxidu sodného a zvolených tuků a množství vody. Nejde jen o to, aby mýdlo drželo pohromadě, ale především, aby v něm nezůstal přebytečný hydroxid, díky němuž by mohlo v lepším případě podráždit, v tom horším poleptat pokožku. Improvizovat mohu například při volbě intenzity přidaných přírodních barviv nebo dávkování éterických olejů, ale jen tak, aby to negativně neovlivnilo funkci mýdla. Před samotnou výrobou musím mít vše nachystané a suroviny odvážené, protože mýdlová hmota po smíchání houstne celkem rychle, takže není prostor na příliš dlouhé rozmýšlení, co ještě bych mohla přidat, a už vůbec není čas jít to někam hledat.

Mýdlo Mayské zlato voní sladce po kakau, obsahuje totiž kakaové máslo

S čím si můžete pohrát, jsou vonné přísady. Podle čeho vybíráte vůně?

Tato kreativní stránka mydlářství je na celém procesu jednou z nejzábavnějších. Základní mýdlová hmota je takové bílé malířské plátno a možností, jak je designově zpracovat, je nekonečně. Osobně nepoužívám žádné syntetické barvy ani vůně, příroda je dostatečně pestrá. Každé mé mýdlo má svůj příběh. Některé vzniklo velmi rychle a jednoduše na základě náhlé inspirace nebo konkrétního nápadu, jiné vzniká složitě a konečné podobě předchází mnoho testů, přepočítávání, změn a někdy až zoufalství, když se nedaří, co si zamanu. U mýdel určených k podpoře léčby nějakého onemocnění je výběr éterických olejů, a vlastně i všech ostatních surovin, podřízen jejich aromaterapeutickým účinkům a vlastnostem. Jindy mohu popustit uzdu fantazii a tvořit jen pro vzhled a krásu. Vždy by ale měla být výsledná vonná kompozice příjemná.

Jak je to s tvarem mýdel? Držíte se klasické kostky záměrně?

Mýdlové hmotě lze dát jakýkoli tvar, záleží na formě, do které se odlévá, a není to o mnoho složitější než odlévání bloku, i když požadavky na recepturu pro tvarově komplikovanější mýdlo jsou maličko jiné. Kostka je ale na výrobu nejefektivnější, protože se krájí z většího bloku, nevzniká žádný odpad, a pravidelný tvar se i lépe balí a skladuje. Nijak mě nelimituje, dá se zajímavě ozdobit, ať již dekorem povrchu, různě odlišnými barevnými vrstvami nebo strukturou. Tvarovaná mýdla z formiček vyžadují balení do krabiček, jež jsou méně ekologické a také jsou náchylnější na poškození při skladování a transportu.

Jakou vůni mýdla máte vy osobně nejraději?

Mám ráda, když jsou mýdla zajímavá, a to i vůní, ale je těžké vybrat oblíbenou vůni nebo kompozici. Záleží na náladě nebo třeba ročním období. Někdy dávám přednost svěžejší citrusové, jindy sáhnu po vůni těžší, sladší, s tóny pryskyřic a koření. Mezi mé oblíbené vůně, a to nejen u mýdel, ale obecně, patří jasmín sambac, perubalzám, kardamom či kafirové limety.

Mýdlo s názvem Veselá zahradnice obsahuje pěsticí oleje a voní po mrkvi a kmínu

Jsou vůně, které jste ještě nevyzkoušela, ale máte to v plánu?

Za těch mnoho let, co se věnuji výrobě přírodní kosmetiky, jsem měla možnost očuchat si stovky druhů, vlastně valnou většinu existujících éterických olejů, často laikům úplně neznámých. Ne všechny jsou svou dostupností, cenou nebo technicky vhodné pro použití do mýdel, ale stále zbývá dost pestrý výběr vůní, které stojí za vyzkoušení. Vzhledem k možnosti éterické oleje kombinovat a tvořit tak originální voňavé kompozice je určitě co objevovat, plánovat a dál zkoušet.

Všechna mýdla, jako například toto nazvané Vůně Provence, Karolina vyrábí podle vlastních receptur

O který typ mýdel je největší zájem a co láká zákazníky z vašich „nemýdlových“ produktů?

Velmi oblíbené jsou tuhé šampony a mýdla, která pomáhají řešit kožní problémy jako ekzémy nebo dermatitidy. Z nemýdlových produktů jsou to kondicionéry a pleťové balzámy. V zimě je pak zvýšená poptávka po balzámech na rty.

 

V čem jsou tuhá vlasová mýdla lepší než klasické tekuté šampony?

Tuhé šampony i kondicionéry mají čistě přírodní složení a to láká mnoho zájemců hledajících alternativu k syntetickým tekutým šamponům na bázi tenzidů. Tuhý šampon ani tuhý kondicionér také nepodléhají limitům leteckých společností a nehrozí jejich vylití, jsou tedy skvělou volbou při cestování. Jejich balení je minimalistické a uspokojují tedy současný trend snižování spotřeby obalů, zejména plastových. Současně splňují hygienické požadavky na obaly ze strany úřadů.

V nabídce jsou i mýdla vyráběná na zakázku, jako například tato pro coffetearii Momoichi

Jaké jsou vaše plány do budoucna? Budete sortiment rozšiřovat?

Nápadů mám spoustu a fantazie mi jede na plné obrátky, takže určitě budou přibývat nové produkty. V blízké budoucnosti bych se ráda věnovala technologicky náročnějším mýdlům se specifickým určením. A kdo ví, možná přibude i pleťový krém nebo jiný nemýdlový produkt.


Kontakt

Karolina Leitnerová ve své mydlářské dílně vybudované v Čarovném mlýně v Pustovětech

Karolina Leitnerová

Řemeslná mydlárna Čarovný mlýn

Mlýn Pustověty čp. 7
270 23 Křivoklát
Mobil: +420 603 416 672, 606 871 115
E-mail: info@carovnymlyn.cz
Web: carovnymlyn.cz

 


Text: Andrea Skalická; foto: archiv Řemeslné mydlárny Čarovný mlýn

Další články

Domek z chalupy po prababičce

Domek z chalupy po prababičce

Milan se rozhodl pro rekonstrukci chalupy po prababičce svépomocí. Ač její větší i menší opravy trvaly řadu let, nikdy svého rozhodnutí nelitoval. Vždy při něm stála jeho Iveta a zkušenosti z opravy domku se zúročily.

Celý článek

Šátek se vzorem kapradí

Šátek se vzorem kapradí

Baví vás vytváření barevných vzorů na textil? Přizvěte si tentokrát na pomoc sluneční paprsky a přírodniny, a vytvořte tak podle našeho návodu unikátní vzory. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Něžná krása violek

Něžná krása violek

Když se rozhodnete pěstovat violky, mohou vám zahradu zdobit fialky nebo i macešky. Proč? Oba druhy spojuje český i latinský rodový název violka a Viola. Přečtěte si o nich více.

Celý článek

Bylinky proti jarní únavě

Bylinky proti jarní únavě

Cítíte se unavení a bez energie? Na vině může být málo odpočinku, špatné trávení i nedostatek vitaminů. S většinou těchto neduhů pomohou bylinky, jen stačí vědět které.

Celý článek