Ježek na zahradě – jak mu pomoci se zabydlet?

Zatoulal se vám na zahradu ježek? Buďte rádi a pomozte mu se v ní ubytovat. Je to zvířátko užitečné, a navíc patří mezi chráněné živočichy.

Ačkoliv ježkům v současnosti vyhubení přímo nehrozí, dochází v poslední době k úbytku jejich populace, na některých místech jsou vzácní, či dokonce zcela vymizeli. Je to kvůli ničení jejich přirozeného životního prostředí. Na venkově dříve bývaly remízky, roztroušená zeleň, extenzivní sady a smíšené lesy, které jsou dnes nahrazeny rozsáhlými lány polí a jehličnatými monokulturami, kde ježci nejsou schopni nalézt dostatek potravy.


Dva druhy ježků

Na našem území žijí dva druhy: ježek západní a ježek východní. Chování a nároky jsou u obou druhů velmi podobné. Hlavním viditelným rozdílem je typické zbarvení čelní masky u ježka západního (tmavé chlupy táhnoucí se od čenichu k očím, tzv. brýle) a v bodlinách – ježek západní má bodliny uhlazené jedním směrem a stejnoměrně pruhované, ježek východní má bodliny neuspořádané (všemi směry), nepravidelně pruhované, má také světlou náprsenku.


Ježci patří mezi hmyzožravce, hlavní složkou jejich potravy jsou drobní brouci, housenky, kobylky, larvy hmyzu, slimáci, žížaly ale i drobní hraboši nebo žáby.


Domov na zahradě

A jak ježkovi zatraktivnit zahradu? Základem je umožnit ježkovi snadný vstup na pozemek, kterým by mohl nerušeně přicházet a odcházet. Stačí mezera mezi plaňkami plotu, chybějící cihla ve zděném plotě a podobně. Je lepší udělat takových vchodů více.
Dalším prvkem v zahradě, který velmi zvýší pravděpodobnost výskytu ježka, je vhodný úkryt. Bohatě postačí hromada větví a listí někde v klidném a stinném koutě. Ježek se zde ukrývá přes den, a pokud mu hromada vyhovuje, vyvádí zde své mladé, či dokonce přezimuje. Tento ukrýt můžete vylepšit i postavením vhodného domečku. Vystelte ho suchým materiálem (listí, seno, noviny apod.) a umístěte na klidné místo. Domeček můžete také přikrýt větvemi, listím či jiným vhodným materiálem.

Jak žije v přírodě?

Kromě období rozmnožování žije ježek samotářsky. Je aktivní v noci, kdy bývá slyšet jeho funění a dupání; během noci urazí 700–1500 metrů. Ve dne odpočívá v hnízdě. V létě se ježci páří. Asi 35 dní po spáření se ježčí samici narodí mláďata, kterým ihned po porodu začínají růst měkké bodliny. Musí velmi rychle vyrůst do váhy alespoň 400 g, aby měla šanci přežít zimu. I dospělí ježci se musí na zimu vykrmit. Zimní období přečkává ježek zimním spánkem, do kterého upadá v říjnu nebo listopadu a který trvá většinou do května.

Pravidelné krmení ježka v době, kdy je dostatek potravy, není nutné. Umí si jí obstarat sám. Vhodné je pořídit mu malou nádržku nebo jezírko s vodou.

Je potřeba si také uvědomit, že pravděpodobnost osídlení zahrady ježkem se zvyšuje tím více, čím méně budete používat chemická hnojiva a postřiky a čím větší část zahrady ponecháte v péči přírodě. Ježek a sterilní uklizená zahrada totiž nejdou příliš dohromady.


Text: red; foto: Shutterstock a archiv

Další články

Co byste měli vědět o složení krmiva pro psy?

Co byste měli vědět o složení krmiva pro psy?

Chovatelské potřeby dnes nabízí spoustu značek krmiva, proto když stojíte před regálem v obchodě se zvířaty a vybíráte krmivo pro svého psa, určitě věnujete pozornost etiketám. Ale rozumíte skutečně tomu, co tyto složité informace znamenají? Porozumění etiketám na krmivu pro psy je klíčem k tomu, aby váš mazlíček dostával správnou výživu. Etikety krmiv pro psy obsahují mnoho informací, například seznam složek, nutriční hodnoty, doporučení pro krmení a mnoho dalšího. Nejdůležitější věcí, na kterou je třeba si dát pozor, je však seznam složek. V našem seznamu jsou uvedeny všechny složky, které se v krmivu pro psy vyskytují. Celý článek

Něžná krása violek

Něžná krása violek

Když se rozhodnete pěstovat violky, mohou vám zahradu zdobit fialky nebo i macešky. Proč? Oba druhy spojuje český i latinský rodový název violka a Viola. Přečtěte si o nich více.

Celý článek

Bylinky proti jarní únavě

Bylinky proti jarní únavě

Cítíte se unavení a bez energie? Na vině může být málo odpočinku, špatné trávení i nedostatek vitaminů. S většinou těchto neduhů pomohou bylinky, jen stačí vědět které.

Celý článek

Objevte kouzlo quillingu

Objevte kouzlo quillingu

Už jste někdy vyzkoušeli techniku, která využívá papírové proužky stočené do spirálek a dalších tvarů k vytváření půvabných objektů? Pokud ne, máte nyní možnost se s ní seznámit.

Celý článek