Jak pomoct mazlíčkům přežít letní vedra

Horké počasí netrápí jen nás, ale také naše čtyřnohé kamarády. Myslete na ně a nezapomínejte, že díky jinému systému ochlazování těla potřebují zvláštní péči.

Všímejte si detailů

Mezi příznaky přehřátí patří zrychlené oddechování nebo jiné problémy s dýcháním, bušení srdce, slinění a malátnost. Vážnějšími symptomy jsou záchvaty, krvavý průjem, zvracení a teplota nad 40 °C. Za přehřátím zvířete většinou stojí dva faktory: hypertermie, což je zvýšená teplota těla, a poškozené horní dýchací cesty. Hypertermie se nejčastěji objevuje u zvířat, která se nacházejí v nějakém horkém, nevětraném místě, v létě je to třeba auto či pláž. Velmi citlivá na přehřátí jsou krátkolebá plemena. Může jim onemocnět hrtan a je pro ně takřka nemožné ochlazovat se. Tito mazlíčci pak mohou snadno dostat úpal.

Vyhýbejte se slunci

Naši pejsci jsou chytřejší, než by se mohlo zdát. Během horkých letních dní preferují pobyt doma, ideálně rozvalení na studených dlaždicích v kuchyni. Vyhněte se proto přímému slunci a choďte s nimi ven raději brzy ráno nebo večer, když slunce nestojí vysoko na obloze. V tomto čase je i příjemnější vzduch, takže se psům bude i lépe dýchat.

Vyhledávejte stín

Procházkám během dne se asi úplně nevyhnete, neprocházejte se však na přímém slunci. Nezapomínejte, že mazlíčci nenosí boty a mohou je tak na chodníku nebo písku pálit tlapky. Pokud je velké horko, je vždy lepší nechat je uvnitř.

Autem jen výjimečně

Během horkých dní se může teplota v uzavřeném autě vyšplhat až na 80 stupňů Celsia, ale i během těch chladnějším může nastat v autě pořádné horko. Oddechování je fyzicky náročnější než pocení, pes může velmi rychle zkolabovat a zemřít. A máte-li doma psa cestovatele a jízdu autem zbožňuje, nechte ho raději doma. I když jedete jen na otočku.

Vodu, vodu a zase vodu

Nejen že se mazlíčci snadno přehřívají, mohou se také velmi rychle dehydratovat. Je tedy důležité, aby měli neustálý přístup k pitné vodě. Při oddechování se odpařují přebytečné tekutiny z dýchacích cest, proto se váš pes musí neustále zavlažovat. Kromě staré dobré vody existují různé alternativy, které zvířatům chutnají a obsahují elektrolyty.

Pozor na citlivá plemena a nemoci

Pokud je váš mazlíček brachycefalické plemeno, což znamená, že má plochý čenich, jako například mopsi, buldoci a buldočci či perské kočky, nemůže se oddechováním ochlazovat tak účinně jako ostatní plemena. V horkých letních dnech na ně musíte dávat obzvlášť pozor. To samé platí pro zvířata, která trpí nadváhou, onemocněním srdce, plic nebo jsou už starší.

Stříhat, či nestříhat?

Mnoho majitelů zvířat si myslí, že ostříháním pomůže mazlíčkovi ochladit se. Ve skutečnosti však kožich funguje jako izolační vrstva, která chrání před přehříváním a spálením. Zastřihávat dlouhé chlupy je naprosto v pořádku, ale jejich úplné zkracování se v horkých letních dnech nedoporučuje. Časté vyčesávání pomáhá zbavit se přebytečné zátěže.

 


Zdroj: www.radaveterinare.cz

Další články

Begonie do truhlíku, záhonu i na terasu

Begonie do truhlíku, záhonu i na terasu

Můžete si s nimi vyzdobit květinové záhony na zahradě, terasu či balkon zkrášlí begonie v truhlících a doma v bytě vás potěší krásné květy pokojovek. Podívejte se, z jakých druhů můžete vybírat.

Celý článek

Řezbářka a loutkářka Hanka Čížková: Loutky na nitích mám nejraději

Řezbářka a loutkářka Hanka Čížková: Loutky na nitích mám nejraději

Hrát loutkové divadlo začala Hanka Čížková už v osmi letech. Ještě více ji ale o několik let později zaujalo vyřezávání loutek ze dřeva. Jako řezbářka a loutkářka pak pracovala v plzeňském Divadle ALFA nebo v Loutkovém filmu ve Studiu Jiřího Trnky v Praze. Před lety založila vlastní autorské divadlo Divadýlko HáČek. Loutky ji tak provázejí po celý profesní život.

Celý článek