Nadměrné línání – Co s tím?

Línání, jako pravidelná obměna srsti, je normálním sezónním jevem. Zvýšené vypadávání chlupů mimo tato období je však signálem blížícího se nebo probíhajícího kožního onemocnění.

Zvýšené ztráty srsti můžeme zaznamenat jako součást jakéhokoli kožního onemocnění, ale někdy také signalizují endokrinní obtíže. Velmi častá je souvislost s nízkou hladinou hormonu štítné žlázy, nebo naopak s nadbytkem hormonů kůry nadledvinek.

Na vině mohou být i parazité

Velmi záludným kožním onemocněním, projevujícím se nesvědivým vypadáváním srsti, kdy kůže vypadá jako vyžraná od molů, je demodikóza. Jedná se o parazitární onemocnění, projevující se zejména v období oslabení celkové imunity nebo u jedinců infikovaných ještě v době před odstavem od matky. Léčba těchto obtíží je zdlouhavá, ale naštěstí dnes jsou k dispozici mnohem šetrnější preparáty, než tomu bylo v minulosti.
Velká část dermatóz spojených s nadměrným línáním se dá řešit vhodnou stravou a vitaminy. Vhodné jsou i kombinované přípravky obsahující rostlinné oleje, biotin a zinek. Základem je ovšem nalezení příčiny kožních obtíží, což může trvat několik týdnů. Pokud vaše kočka nebo pes nadměrným línáním trpí, neváhejte a poraďte se s veterinářem.


Zdroj: www.veterinarnifarmacie.cz

Další články

Jak odnaučit kočku škemrat o jídlo

Jak odnaučit kočku škemrat o jídlo

Žebrání je zákeřná kočičí vlastnost, které je těžké odolávat. Přesto se kočce nelze podvolovat. Správně vybraný občasný pamlsek není na škodu. Pokud ale s kočkou pravidelně sdílíte vlastní večeři, stane se z ní brzy pěkný cvalík.

Celý článek

Čím krmit kotě

Čím krmit kotě

Máte doma koťátko nebo uvažujete o jeho pořízení? Pak je určitě velmi důležité se připravit na to, jak budete kočku správně krmit.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.