Nadměrné línání – Co s tím?

Línání, jako pravidelná obměna srsti, je normálním sezónním jevem. Zvýšené vypadávání chlupů mimo tato období je však signálem blížícího se nebo probíhajícího kožního onemocnění.

Zvýšené ztráty srsti můžeme zaznamenat jako součást jakéhokoli kožního onemocnění, ale někdy také signalizují endokrinní obtíže. Velmi častá je souvislost s nízkou hladinou hormonu štítné žlázy, nebo naopak s nadbytkem hormonů kůry nadledvinek.

Na vině mohou být i parazité

Velmi záludným kožním onemocněním, projevujícím se nesvědivým vypadáváním srsti, kdy kůže vypadá jako vyžraná od molů, je demodikóza. Jedná se o parazitární onemocnění, projevující se zejména v období oslabení celkové imunity nebo u jedinců infikovaných ještě v době před odstavem od matky. Léčba těchto obtíží je zdlouhavá, ale naštěstí dnes jsou k dispozici mnohem šetrnější preparáty, než tomu bylo v minulosti.
Velká část dermatóz spojených s nadměrným línáním se dá řešit vhodnou stravou a vitaminy. Vhodné jsou i kombinované přípravky obsahující rostlinné oleje, biotin a zinek. Základem je ovšem nalezení příčiny kožních obtíží, což může trvat několik týdnů. Pokud vaše kočka nebo pes nadměrným línáním trpí, neváhejte a poraďte se s veterinářem.


Zdroj: www.veterinarnifarmacie.cz

Další články

Základy výživy plazů: Co musíte vědět o krmivu pro plazy? Není to s ním tak jednoduché

Základy výživy plazů: Co musíte vědět o krmivu pro plazy? Není to s ním tak jednoduché

Jak co nejlépe krmit vašeho plaza? Před zodpovězením této otázky se musíme vrátit o krok zpět, a to do učebnice biologie. Plazi, kam spadají hadi, chameleoni, želvy, agamy, ještěrky a další tvorové, které rádi chováme doma jako mazlíčky, se dělí na býložravce, hmyzožravce, masožravce a všežravce. Poměrně široké rozpětí, že ano? V této chvíli vám to má poskytnout informaci o tom, že při výběru krmiva pro vašeho mazlíčka si budete muset být jistí, do které z těchto kategorií spadá. Více si přečtete v článku. Celý článek

Co byste měli vědět o složení krmiva pro psy?

Co byste měli vědět o složení krmiva pro psy?

Chovatelské potřeby dnes nabízí spoustu značek krmiva, proto když stojíte před regálem v obchodě se zvířaty a vybíráte krmivo pro svého psa, určitě věnujete pozornost etiketám. Ale rozumíte skutečně tomu, co tyto složité informace znamenají? Porozumění etiketám na krmivu pro psy je klíčem k tomu, aby váš mazlíček dostával správnou výživu. Etikety krmiv pro psy obsahují mnoho informací, například seznam složek, nutriční hodnoty, doporučení pro krmení a mnoho dalšího. Nejdůležitější věcí, na kterou je třeba si dát pozor, je však seznam složek. V našem seznamu jsou uvedeny všechny složky, které se v krmivu pro psy vyskytují. Celý článek

Myslete na své chlupaté mazlíčky i v zimě

Myslete na své chlupaté mazlíčky i v zimě

Na své chlupaté parťáky byste v zimě neměli rozhodně zapomínat. I je totiž mráz dokáže pěkně potrápit. Je potřeba je během zimy více krmit? Vyplatí se pořídit psům na zimu funkční obleček? A proč je pro kočky i obyčejné nachlazení nebezpečné?

Celý článek