Jahody po celé léto

První sklizeň jahod už na zahradách skončila, ale i tak můžete sklízet jahody až do října. Jaké stáleplodící odrůdy jahod si vysadit?

Kromě jednorázových odrůd, které plodí v červnu, jsou na trhu i tzv. remontantní neboli stáleplodící odrůdy. Rodí ve dvou výrazných vlnách – nejprve v červnu, podruhé na konci prázdnin. Na dobrém místě mohou plodit ale třeba i v říjnu. Někdo na remontantní odrůdy nedá dopustit, jiní tvrdí, že chuťově přece jen za běžnými jahodníky trochu zaostávají. Pokud máte na zahradě místo, určitě jim pár řádků věnujte, ať je můžete sami osobně vyzkoušet a porovnat. Jejich sortiment je oproti klasickým odrůdám výrazně střídmější, i tak je ale možné vybírat z poměrně velké skupiny. Navíc se každoročně objevují nové zajímavé odrůdy. Zcela stranou stojí typově trochu odlišný měsíční jahodník.

Stáleplodící odrůdy

Pěstování jahodníku stáleplodícího typu se nijak neliší od jednou plodících odrůd. Rostliny potřebují spíše lehčí záhřevnou půdu, kyselejší pH jim nevadí. Remontantní jahodníky nebývají tak vzrůstné a také méně odnožují, proto je můžete vysazovat do užšího sponu (kolem 30 x 30 cm). Začínají plodit o trochu později než klasické jahodníky – první dozrálé plody sklidíte nejčastěji na konci června.

‚Lidka‘ – tato česká odrůda je vyšlechtěná ze starší odrůdy ‚Ostara‘. První úroda bývá menší, ale druhá, na konci prázdnin, je velká. Odrůda se hodí i pro vyšší polohy.

‚Aromas‘ – původem německá odrůda vyniká velikými plody. Jejich chuť a vůně se ale rozvine jen v ideálních podmínkách teplých oblastí, v chladnějších lokalitách je chuť nevýrazná.

‚Selva‘ – odrůda má menší vzrůst a nevytváří příliš husté porosty. Její úroda je bohatá a jahody jsou středně velké, pevné, pěkně vybarvené a dobře se transportují. Je ale potřeba je nechat plně dozrát, jinak je jejich chuť mdlá.

‚Ostara‘ – i tato odrůda je vhodná do teplých poloh, vyžaduje slunná místa s půdami dobře zásobenými živinami a vláhou, nesnáší zamokřené půdy. Poskytuje velké výnosy a její kulaté plody mají sladkou a aromatickou chuť.

‚Evita‘ – odrůda původem z Anglie je zdravá, vitální a málo odnožuje. Tvoří pěkné velké plody typické sladké chutě. Mezi jednotlivými sklizněmi není žádný rozdíl, v našich podmínkách však tento jahodník hůře přezimuje.

Měsíční jahody

Mezi pěstiteli klasických zahradních odrůd jsou měsíční jahody trochu v opovržení. Není k němu ale důvod. Co jim chybí na velikosti, to nahradí vůní. Jejich aroma je totiž mnohem silnější, blíží se lesním jahodám – ty ale předčí velikostí plodů – a třeba mléčný koktejl je z nich nepřekonatelný.

Výhodou je určitě také délka jejich sklizně. Tyto jahůdky můžete totiž sklízet opravdu až do mrazů, poslední plody sklidíte v říjnu. Další pozitivní vlastností je charakter jejich růstu. Tento druh jahodníku neodnožuje, což z něho činí adepta k chatám a chalupám, kde se jinak z běžného jahodníku bez průběžné péče brzy stává hustá džungle sužovaná plísní šedou a skvrnitostí listů. Z měsíčního jahodníku naopak můžete vysázet krásné úhledné lemy kolem užitkových záhonů a vydrží vám plodit dlouhé roky.

Problém je ovšem trochu s množením měsíčních jahod – množí se pouze ze semínek, vegetativní množení díky absenci šlahounů není možné. Semena lze vysévat i doma, sazenice bývají ale k dostání v každém zahradním centru. Termín výsevu je na jaře a první jahůdky můžete sklidit ještě v téže sezoně. Pokud jahodníky vysejete později (máte čas zhruba do června), pochutnáte si na jahodách až další rok. Kromě již klasické odrůdy ‚Rujana‘ je na trhu i nová odrůda se žlutými plody ‚Yellow Wonder‘.

 

 

 

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Bramboříky na záhony i do bytu

Bramboříky na záhony i do bytu

Jsou to milovníci chladu a většinou potřebují dostatek vody. Můžete si s nimi zkrášlit chladnější místa v bytě, ale také zahradu. Vyberte si z několika druhů bramboříků.

Celý článek

Pokojové mini skleníky

Pokojové mini skleníky

Interiérové mini skleníky jsou nejen krásnou dekorací, ale umí pokojovým rostlinám či bylinkám poskytnout i teplejší a vlhčí mikroklima. Jejich podoby jsou různé. Mohou být jednoduché, romanticky zdobné i moderní s osvětlením a dálkovým ovládáním.

Celý článek

Všemocná šalvěj

Všemocná šalvěj

Latinský název Salvia officinalis je odvozen ze slova salvare, což znamená léčit. Odnepaměti je totiž tato bylinka považována za mocný všelék. Využijte ji i ve své lékárničce.

Celý článek

Krásné a zajímavé trávy

Krásné a zajímavé trávy

Okrasné trávy jsou oblíbené pro jemné, vzdušné a zajímavé listy, které mohou být pěkně vybarvené i panašované. Záhony zdobí celý rok a vyniknou hlavně v zimě.

Celý článek

Přečtěte si

Úbislavice

Úbislavice

www.chatar-chalupar.cz

Cestou od Jičína směrem k Nové Pace odbočte před obcí Rumchalpa doleva. Objevíte Úbislavice a jejich osady a můžete obdivovat roubené podkrkonošské chalupy, některé s bohatě vyřezávanými štíty.

Podkroví s jasnými souvislostmi

Podkroví s jasnými souvislostmi

www.peknebydleni.cz

Kde bychom chtěli bydlet? Naše představy se různí, ale určitě můžeme sestavit pomyslnou hitparádu nejžádanějších míst. Na jednom z nejvyšších stupňů by se zřejmě ocitlo bydlení v rodinném domě. O vedoucí pozici by se ale se stejnou úspěšností ucházel i další velmi vyhledávaný typ bydlení – půdní vestavba.

Mlýn, kde se dobře žije

Mlýn, kde se dobře žije

www.chatar-chalupar.cz

Opuštěný mlýn, který na svém místě stál už v osmnáctém století, koupili Vlaďka a Josef Tomáškovi před šesti lety. Hned se pustili do jeho oprav a již za dva a půl roku zde oslavili první Vánoce.