Česnek kuchyňský

Allium sativum

Patří mezi nejdéle používaná přírodní léčiva. Naši předci tolik věřili v jeho pozitivní sílu, že mu přisuzovali i moc zahánět upíry. Pochází zřejmě ze střední Asie, ale už ve starověku byl hojně používaný i ve Středozemí, například v Egyptě. Perští lékaři považovali česnek za účinný protijed na hadí uštknutí, vzteklinu a kousnutí štíra.

Podzemní cibule s bílými šupinami rozdělená do četných stroužků. Krátké, ploché vzpřímené listy, 15–30 cm dlouhé, jediný vysoký stonek s kulovitým květenstvím bledě růžových nebo zelenavě bílých květů často smíšených s rozmnožovacími pacibulkami.

 

Pěstování:

Stroužky zasaďte na podzim 5–10 cm hluboko do těžší půdy, nebo v chladnějších oblastech do květináčů v pařeništi, odkud je na jaře přesadíte ven. Sklízí se v létě, když odumřou listy, a suší se na slunci nebo v teple.

 

Užívané části:

Cibule rozdělená do stroužků.

 

Konzervování:

Sušené stroužky, česnekový olej, česnekový ocet.

 

V kuchyni:

K dochucení polévek, masitých či zeleninových pokrmů, do pomazánek.

 

V domácnosti:

Pěstuje se pod broskvoněmi proti kadeřavosti listů a blízko růží ke zvýšení vůně. Postřik z čerstvého výtažku z listů se používá proti bramborové plísni.

 

Pro léčení:

Jako přírodní antibiotikum, k pročištění krve, ke snížení krevního tlaku, jako prevence proti nachlazení, červům, úplavici, tyfu.

 


Text: mik; foto: Thinkstock.cz

Další články

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek

Co jsou nootropika a jak nastartují mozek k optimálnímu výkonu?

Co jsou nootropika a jak nastartují mozek k optimálnímu výkonu?

Podat perfektní výkon v práci, ve škole, doma, to je dnes považováno za samozřejmost. Ovšem zda se vám to opravdu podaří, to většinou závisí na kondici vašeho mozku, který řídí úplně všechno, co se ve vašem těle děje. Jak mu pomoci? S nootropiky se vám to podaří. Vysvětlíme, co si pod tímto pojmem představit. Celý článek

Jak na lepší usínání přírodní cestou

Jak na lepší usínání přírodní cestou

Nespavost postihuje značnou část lidí. Způsobena může být různými faktory – od stresu až po nevhodně vybavenou ložnici. Nabízí se přitom různé tipy, které vám pomohou lépe usínat a nebudit se v noci. Pojďme se na ně podívat blíže. Celý článek