Česnek kuchyňský

Allium sativum

Patří mezi nejdéle používaná přírodní léčiva. Naši předci tolik věřili v jeho pozitivní sílu, že mu přisuzovali i moc zahánět upíry. Pochází zřejmě ze střední Asie, ale už ve starověku byl hojně používaný i ve Středozemí, například v Egyptě. Perští lékaři považovali česnek za účinný protijed na hadí uštknutí, vzteklinu a kousnutí štíra.

Podzemní cibule s bílými šupinami rozdělená do četných stroužků. Krátké, ploché vzpřímené listy, 15–30 cm dlouhé, jediný vysoký stonek s kulovitým květenstvím bledě růžových nebo zelenavě bílých květů často smíšených s rozmnožovacími pacibulkami.

 

Pěstování:

Stroužky zasaďte na podzim 5–10 cm hluboko do těžší půdy, nebo v chladnějších oblastech do květináčů v pařeništi, odkud je na jaře přesadíte ven. Sklízí se v létě, když odumřou listy, a suší se na slunci nebo v teple.

 

Užívané části:

Cibule rozdělená do stroužků.

 

Konzervování:

Sušené stroužky, česnekový olej, česnekový ocet.

 

V kuchyni:

K dochucení polévek, masitých či zeleninových pokrmů, do pomazánek.

 

V domácnosti:

Pěstuje se pod broskvoněmi proti kadeřavosti listů a blízko růží ke zvýšení vůně. Postřik z čerstvého výtažku z listů se používá proti bramborové plísni.

 

Pro léčení:

Jako přírodní antibiotikum, k pročištění krve, ke snížení krevního tlaku, jako prevence proti nachlazení, červům, úplavici, tyfu.

 


Text: mik; foto: Thinkstock.cz

Další články

Užitečný plevel

Užitečný plevel

Vadí vám plevel na zahradě? Než ho zničíte, přesvědčte se, jestli mezi nechtěnými rostlinami nenajdete takové, které přinášejí užitek – léčí, vylepší pokrmy či odpuzují hmyz.

Celý článek

Svěží máta

Svěží máta

Vyrobte si domácí sirup z mátových listů. Můžete si z něj pak připravit osvěžující studený či horký nápoj nebo si s ním ochutit sladký dezert. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.