Proč potřebujeme jód?

Je nezbytný pro správnou funkci štítné žlázy, jeho nedostatek se může projevovat ospalostí, únavou, slabostí, depresemi, horší pamětí a také problémy se srdcem.

Jód je stopový prvek, který se v přírodě vyskytuje v porovnání s jinými v relativně malém množství. Moc ho totiž ani nepotřebujeme. Ovšem jeho role je naopak velmi důležitá! Jód se podílí na tvorbě hormonů štítné žlázy a ta, když nebude dobře fungovat, způsobí nám velké zdravotní trable. Ať už je to zvýšená ospalost, únavnost, slabost, častý pocit chladu, špatná nálada až deprese, ve finále i problémy se srdcem – všechny tyto příznaky mohou signalizovat potíže se štítnou žlázou!

Důležitá je výživa

Bohužel si naše tělo neumí vytvořit samo, takže ho musí dostávat ze stravy. Pokud si myslíte, že postačí jodizovaná kuchyňská sůl, jste na velkém omylu. Když se budete stravovat tak, aby ve vašem jídelníčku byl dostatek potravin s jódem, pak asi žádný problém nenastane. Jenže i zásoby jódu jsou vyčerpatelné – a stačí, abyste drželi dlouhodobou dietu bez dostatku jódu, a štítná žláza začne stávkovat. Chvíli to nemusíte poznat, ale brzy vám dá poměrně jasnou zprávu.
Kromě výše uvedených příznaků, které mohou nesprávně fungující štítnou žlázu provázet, je to také například problém týkající se přeměny tuků a deregulace metabolismu cholesterolu. Výsledkem je zvýšený cholesterol a důsledky se pak také projeví plíživým vzestupem tukových zásob, tudíž nárůstem tělesné hmotnosti

Kde ho najdeme?

Nejvíce jódu najdete v mořských řasách, rybách a mořských plodech. Souvisí to samozřejmě s koncentrací soli v mořské vodě. Není tedy žádné překvapení, že u nás ve vnitrozemí moc jódu nemáme – takže se musí obohacovat jódem kuchyňská sůl. I v jodizovaných kuchyňských solích jsou ale rozdíly, takže při nákupu pečlivě vybírejte a čtěte etikety, jak na tom konkrétní výrobek s jódem je. Jak se to ale slučuje s doporučením, že bychom měli obecně méně solit? Jak se říká: všeho s mírou, se solí to nepřehánějte jen kvůli jódu, a pokud je to možné, dejte přednost dostatečné konzumaci přírodních zdrojů, jimiž jsou mořské ryby, mořské plody a řasy!

Doporučená denní dávka jódu pro dospělého je minimálně 150 mikrogramů, v těhotenství je to ještě více. Ovšem jak se ukázalo, u nás v České republice lze příjem jódu odhadovat sotva na 70 mikrogramů. Pokud nekonzumujete pravidelně mořské ryby nebo mořské plody, jen těžko svůj denní doporučovaný příjem jódu „splníte“. Na druhou stranu si dnes lidé více jídelníček hlídají a přidávají do něj mnohem více ryb. Zdrojem jódu jsou především mořské ryby, mořské plody, jód je obsažen také v mléce a mléčných produktech. Hodně jódu mají losos, uzená makrela, sleď či sardinky, ale také třeba Vicentka.

A co by bylo optimální pro dostatečný přísun jódu? Aspoň dvakrát týdně jedna porce mořských ryb. Jenže by to měly být ryby čerstvé a kvalitní, nikoli půl roku zmražené. Vyzkoušejte proto mořské řasy. Seženete je v prodejnách zdravé výživy a dají se přidat do salátů či polévek.

Jak se projeví jeho nedostatek

Negativní důsledky dlouhodobého deficitu jódu, s následnou poruchou funkce štítné žlázy, jsou u dospělých lidí kromě chronické únavy a nervozity také zhoršující se imunita, pravděpodobně autoimunitní nemoci, zhoršení kvality vlasů, kůže a nehtů. Ovšem dlouhodobý zcela zásadní nedostatek jódu se projeví i viditelně – vznikem tzv. strumy (zvětšenou štítnou žlázou, lidově se jí říká vole).

Jak se projeví jeho nadbytek?

Ne vždy musí člověku jód chybět, někdy ho máme naopak až moc. Nadbytek jódu může vést k patologicky zvýšené činnosti štítné žlázy (hypertyreóze), která se projevuje opocenou kůží, vypadáváním vlasů, zvýšenou únavností, hubnutím, třesem, neklidem a poruchami srdce. Zvýšený výskyt zánětu štítné žlázy často souvisí se zvýšeným přívodem jódu ve stravě. Z toho vyplývá, že člověk by neměl konzumovat jód bezdůvodně. Vysokou dávkou jódu neboli předávkováním se zvyšuje riziko, jemuž se říká splašení štítné žlázy. Kromě toho jsou mnozí lidé na jód alergičtí. V důsledku nadbytku jódu tak může dojít ke kožním problémům, které připomínají akné. Ovšem zásadní problém je v tom, že jódové tabletky obsahují anorganickou formu jódu, kdežto ta správná by měla být organická.

Bylinkoví pomocníci

Karbinec evropský
Lycopus europaeus

Harmonizuje štítnou žlázu, vyrovnává její mírně nedostatečnou funkci a při nadměrné činnosti dokáže utlumit nervozitu.

Na čaj: 1 lžičku bylinky zalijte 250 ml horké vody a nechte táhnout 10 minut. Pijte 1 šálek ráno a večer.

Srdečník obecný
Leonurus cardiaca

Aktivuje štítnou žlázu a pomáhá při potížích se srdcem vyvolaných stresem.

Na nálev: přelijte 1 lžičku sušené byliny 250 ml vody a nechte luhovat 10 minut.


 

 


Text: red; foto: Shutterstock a archiv

Další články

Užitečný plevel

Užitečný plevel

Vadí vám plevel na zahradě? Než ho zničíte, přesvědčte se, jestli mezi nechtěnými rostlinami nenajdete takové, které přinášejí užitek – léčí, vylepší pokrmy či odpuzují hmyz.

Celý článek

Svěží máta

Svěží máta

Vyrobte si domácí sirup z mátových listů. Můžete si z něj pak připravit osvěžující studený či horký nápoj nebo si s ním ochutit sladký dezert. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Léto s bylinkami

Léto s bylinkami

Milujte bylinky? Dejte jim na zahradě větší prostor – získáte tak nejen bohatou sklizeň aromatických a léčivých rostlin, zároveň si také vytvoříte zákoutí plné vůně a pohody.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.