Nechte nohy odpočinout

Nohy jsou jako věrný a oddaný sluha. A i ten nejlepší sluha by se od nás měl dočkat péče a pozornosti.

Jak jednoduše nohám dopřát úlevu? V létě můžete občas chodit naboso. Chodidla se během chůze dotýkají nerovnosti země a tím se zároveň masírují a aktivují svaly, které v obuvi nepoužíváme. První pomocí pro unavené a oteklé nohy je také vhodná koupel. Stačí ve vodě rozpustit asi kilogram kuchyňské soli a do roztoku pak ponořit unavená chodidla. Sůl poskytne nohám opravdovou úlevu. Také koupel z odvaru kaštanů působí na nohy blahodárně, chodidlům dodává pocit lehkosti a zlepšuje krevní oběh.

Zkuste speciální cviky

Dobrým cvikem na procvičení prstů a svalstva je sbírat nohama ze země předměty, jako jsou tužka nebo pero. Na procvičení a masáž plosek nohou je vhodné stoupat na gelový míček. Máte-li bolavé a unavené nohy po celém dni, pak je nejlepší na chvíli si lehnout, nohy zvednout a opřít si je třeba o zeď nebo alespoň vsedě je položit na stůl. Otok a únava rychleji mizí. Nejúčinnější prevencí proti bolestem nohou je ale pravidelná chůze v kvalitních botách.

Boty vybírejte pečlivě

Jednou z nejčastějších příčin bolavých nohou je špatná obuv. V botách jsme většinu dne, a měly by nám tedy dokonale padnout. Obuv si zkoušejte nejlépe vestoje v odpoledních hodinách, kdy je noha trochu unavenější. Pro celodenní pohodlné nošení by boty měly mít pevný a zvýšený opatek a neměly by mít vyšší podpatek než čtyři centimetry. Vyberte si obuv, která je o půl centimetru větší, než je vaše velikost, abyste mohli pohodlně zahýbat palcem. Tím zabráníte možné deformaci prstů. V obchodě se v nich několikrát projděte, ať máte jistotu, že opravdu sedí. Při zkoušení mějte na sobě ponožky nebo punčocháče podobné těm, které pak v botách chcete nosit.

Co způsobuje křeče

Při fyzické zátěži, například při sportu, se při pocení kromě vody vylučuje z těla množství minerálů a stopových prvků. Nedostatek některých prvků – například vápníku, draslíku, hořčíku, ale i vitaminů B1, B5, B6, D a E – a dehydratace jsou pak častou příčinou křečí. Mezi další faktory, které způsobují křeče, patří užívání některých léků, nadměrná konzumace alkoholu, těhotenství, práce v extrémně nízkých či vysokých teplotách, nesprávná velikost boty, vysoké podpatky, nedostatečné prokrvení končetin nebo také onemocnění ledvin, jater a dalších orgánů. Jako prevenci křečí přijímejte dostatek minerálů, stopových prvků a vitaminů, pijte dostatečné množství tekutin a přiměřeně zatěžujte tělo při cvičení.

Prevence křečových žil

Stejně jako u mnoha jiných zdravotních obtíží platí i pro varixy, že nejlepší prevencí je dostatek pohybu. Pokud ale už křečové žíly máte, pak byste se měli vyhnout sportům se statickou zátěží, jako je vzpírání, ale i jízda na koni, při kterých se v žilách výrazně zvyšuje tlak a je omezena žilní cirkulace. Naopak vhodné jsou plavání či jízda na kole. Předcházet křečovým žilám lze i zdravým životním stylem, správným jídelníčkem či dostatečným pitným režimem. Při dlouhém sezení je dobré podpořit lepší cirkulaci krve v dolních končetinách jejich procvičováním, například krouživými pohyby chodidel. Nohám uleví také patnáctiminutová pauza, při které si dáte nohy nahoru.

Co ještě může potrápit?

Kuří oko je dosti bolestivý kožní výstupek žluté či žlutošedé barvy, který se objevuje hlavně na kloubech a na vystupujících kostech. Příčinou vzniku kuřích ok je především nevhodná obuv. Jako první pomoc proti kuřím okům je vhodné použít gelové náplasti, které alespoň trochu uleví. Pro domácí léčbu si můžete pořídit náplasti s obsahem kyseliny salicylové, která kůži změkčí, díky čemuž se dá kuří oko lehce vyloupnout.
Nejrozšířenějšími viry, které napadají nohy, jsou papilloma viry, které způsobují vznik bradavic. Charakteristické je uspořádání více malých dceřiných bradaviček kolem jedné větší, mateřské. Bradavice nebolí, ale pokud se objeví na chodidlech, mohou při chůzi tlačit a také začít krvácet, když se natrhnou. S léčbou byste rozhodně neměli otálet a i zde pomohou přípravky z lékárny obsahující klotrimazol či terbinafin anebo velmi účinný přípravek Pythium oligandrum.

Další velmi rozšířenou zdravotní nepříjemností jsou plísně. Ty se obvykle projeví zarudnutím pokožky, svěděním a posléze odlupováním. Často postihují kůži mezi prsty, ale také nehty, které se pak snadno deformují a zarůstají. Předcházet vzniku plísní můžete pravidelnou hygienou, speciálními krémy, ponožkami, vložkami a spreji do bot. Jak u plísní, tak u bradavic platí, že pokud nedochází ke zlepšení po použití volně prodejných přípravků, měli byste zajít k lékaři.

Bylinky pro zdravé nohy


Kostival lékařský
Symphytum officinale

Kaši z kořene kostivalu použijte jako obklad při léčbě křečových žil. Tinktura pomáhá proti otokům kloubů a při revmatismu.


Měsíček lékařský
Calendula officinalis

Nohy napadené plísní omývejte denně měsíčkovým odvarem.

Na odvar: Jednu vrchovatou polévkovou lžíci měsíčku lékařského (listů, květů a stonků) přelijte 500 ml vařící vody. Nechte odstát a přeceďte.


Podběl lékařský
Tussilago farfara

Při otocích nohou si dopřejte koupel s odvarem z podbělu – nohy v ní koupejte 20 minut.
Na odvar: Dvě hrsti čerstvých listů podbělu přelijte vařící vodou, nechte odstát a přeceďte. Odvar nalijte do připravené koupele.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Begonie do truhlíku, záhonu i na terasu

Begonie do truhlíku, záhonu i na terasu

Můžete si s nimi vyzdobit květinové záhony na zahradě, terasu či balkon zkrášlí begonie v truhlících a doma v bytě vás potěší krásné květy pokojovek. Podívejte se, z jakých druhů můžete vybírat.

Celý článek

Řezbářka a loutkářka Hanka Čížková: Loutky na nitích mám nejraději

Řezbářka a loutkářka Hanka Čížková: Loutky na nitích mám nejraději

Hrát loutkové divadlo začala Hanka Čížková už v osmi letech. Ještě více ji ale o několik let později zaujalo vyřezávání loutek ze dřeva. Jako řezbářka a loutkářka pak pracovala v plzeňském Divadle ALFA nebo v Loutkovém filmu ve Studiu Jiřího Trnky v Praze. Před lety založila vlastní autorské divadlo Divadýlko HáČek. Loutky ji tak provázejí po celý profesní život.

Celý článek