Bylinky na dosah ruky

Není nad chleba s máslem posypaný čerstvě sklizenou pažitkou nebo džbán vody ovoněný meduňkou či mátou! A nejlepší je mít čerstvé bylinky pěkně po ruce.

Jejich pěstování není nic složitého. Když nastudujete, jaké podmínky jednotlivé druhy preferují, a podle toho pak rostlinky vysadíte, budete mít obvykle vystaráno na léta. Mnoho druhů totiž vydrží na záhonku pořád, protože patří k trvalkám – mateřídouška, tymián, oregano, libeček, šalvěj, máta, meduňka saturejka, yzop… Ale například i pažitka bude pěkná nejméně tři roky, i když později je lepší ze semínek vypěstovat novou, protože stará rostlina zeslábne.

Na spirálový záhon se vejde větší množství druhů než na obyčejný záhonek

Do zahrádky mezi zeleninu se jistě vejde sezónní koření – petrželka, majoránka, kmín, anýz, kopr a bazalka. Ty budete muset vysít každý rok znovu. Dvouletý cyklus má fenykl. A pak tu je ještě vytrvalý rozmarýn a smil. Oba keříčky je lepší udržovat v nádobách, abychom je mohli za mrazivého či dešťového období přenést do domu. Mráz ani přemokření jim nevyhovují.

V květináčích i na okrajích záhonů

Drobnější druhy zkuste umístit do okenních truhlíků a květináčů, aspoň pro ně nebudete muset chodit daleko, pro vysoké a rozrůstající rostliny vyhraďte místo v zahradě. I tak je ale rozumné pěstovat bylinky blízko domu. Když se rozhodnete je použít a ovonět jimi právě připravené jídlo, je lepší je mít po ruce.

Bylinky v květináčích a jiných malých nádobách můžete z prostoru za okny přenést ven hned, jakmile se oteplí. Tady je nejprve nechte zvyknout na čerstvé povětří ve stínu a polostínu a vystavujte je na sluníčko postupně. Některé ho vyžadují. Pěstují se především pro vonné lístky a právě na plném slunci jejich vůně zintenzivní. Patří sem středomořské druhy, které bývají součástí provensálského koření – tymián, rozmarýn, oregano, bazalka, estragon, saturejka, ale i levandule.

Tymiánobecný

Pelyněk estragon

Brutnák lékařský

Většina bylinek tvoří kompaktní polštáře. Tato vlastnost se dá využít k olemování květinových rabat či vytvoření pěkného předělu mezi trávníkem a cestou. Jejich tvar udržujeme střihem. Nízké bochánky získáme z tymiánu či mateřídoušky, vyšší naroste petržel, oregano nebo šalvěj. K invazivním druhům řadíme mátu a meduňku. Pokud je nebudeme omezovat, rychle se rozrostou. Tomu však lze zabránit vysazením do velkého květináče zapuštěného do země. Každého jara však nezapomeňte rostlinu vyjmout, rozdělit na více trsů a opět zasadit.

Čtverec, nebo spirála?

Snadnou sklizeň bylinek umožní takzvané lékárenské záhony. Mají pravidelný tvar, jako je čtverec, obdélník nebo kruh. Z menších záhonů tohoto typu ohraničených prkny nebo proutím se dá vybudovat úhledná zahrada, v níž bude mít každá bylina své místo.

Jinou možností je uspořádání do vyvýšené spirály. Jde o záhon, který nabízí jak jižní slunečný svah, tak stín na severní straně. Spirálovou zídku je nejlepší postavit z nasucho poskládaných kamenů, mezi nimiž najdou úkryt malá zvířátka – ještěrky, ropuchy, hmyz. Kameny navíc akumulují teplo, které bylinky tolik milují! Při výstavbě spirálového záhonu můžete ovlivnit nejen jeho velikost a volbu materiálu, ale i složení půdy, kterou prostor vyplníte. Většině druhů vyhovuje lehká zemina obsahující písek. Povrch můžete zamulčovat kamennou drtí. Mulč zamezí zaplevelení a současně zadrží teplo.

Jinak fádní plochu v zahradě oživíte i zvýšenými záhony. I ty se dají jednoduše vyplnit potřebným speciálním substrátem, v němž vypěstujete i ty druhy, kterým by se jinak na vašem pozemku nedařilo.

Majoránka zahradní

Máta peprná

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek

Co jsou nootropika a jak nastartují mozek k optimálnímu výkonu?

Co jsou nootropika a jak nastartují mozek k optimálnímu výkonu?

Podat perfektní výkon v práci, ve škole, doma, to je dnes považováno za samozřejmost. Ovšem zda se vám to opravdu podaří, to většinou závisí na kondici vašeho mozku, který řídí úplně všechno, co se ve vašem těle děje. Jak mu pomoci? S nootropiky se vám to podaří. Vysvětlíme, co si pod tímto pojmem představit. Celý článek

Jak na lepší usínání přírodní cestou

Jak na lepší usínání přírodní cestou

Nespavost postihuje značnou část lidí. Způsobena může být různými faktory – od stresu až po nevhodně vybavenou ložnici. Nabízí se přitom různé tipy, které vám pomohou lépe usínat a nebudit se v noci. Pojďme se na ně podívat blíže. Celý článek