Univerzální bylinkový čistič

Ocet má dezinfekční účinky, odstraňuje plísně, zápach a mastnotu. Použijte ho k výrobě prostředku, který můžete použít při mytí nádobí, čištění koupelny či pro odstranění plísně.

Univerzální bylinkový čistič

Budete potřebovat

  • 1 láhev bílého octa
  • 2 velké hrsti sušených bylinek (například meduňky, máty, aloisie, heřmánku, levandule, rozmarýnu apod.)
  • 5 kapek oblíbeného esenciálního oleje

Postup

Ocet nalijte do velké sklenice nebo uzavíratelné nádoby. Bylinky rozemněte nebo rozdrťte v hmoždíři, aby se z nich uvolnily silice, a přidejte je k octu. Láhev uzavřete a nechte pět dní luhovat. Pak ocet sceďte, přelijte do rozprašovače a používejte při běžném úklidu. Přípravek můžete i ředit v poměru 1:1.


Prostředek na mytí nádobí

Vyrobte si domácí gel na nádobí s vůní bylinek, který odmašťuje a rozpouští vodní kámen. Postup a dávkování přesně dodržte, aby se mýdlo nesráželo a přípravek měl gelovou konzistenci.

Budete potřebovat

  • 0,75 l horké vody
  • 50 g nastrouhaného olivového mýdla
  • 1 polévkovou lžíci octa
  • 1 čajovou lžičku sody na praní
  • 5 oblíbeného esenciálního oleje (rozmarýn, máta, levandule apod.)

Mýdlo nastrouhejte najemno a pomalu ho rozpouštějte v horké vodě. Když je zcela rozpuštěné, přidejte lžíci octa. Přidejte lžičku sody na praní a míchejte, dokud není zcela rozpuštěna. Směs bude postupně gelovatět. (Můžete dát na chvíli do ledničky, čímž urychlíte celý proces.) Nakonec přidejte esenciální olej a promíchejte. Ihned naplňte, ideálně do nádoby s pumpičkou.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Ušijte si pizzu!

Ušijte si pizzu!

Máte doma malé kuchaře či kuchařinky? Vytvořte si spolu s nimi pokrmy, které se nezkazí a zůstanou stále čerstvé a k nakousnutí. Co třeba pravou domácí pizzu? Pusťte se do toho s námi.

Celý článek

Léčivé borůvky

Léčivé borůvky

Většina z nás má ráda tmavě modré borůvky. Můžete si z nich připravit nejen výborný ovocný moučník, ale i jiné zdravé dobroty, které vám přijdou vhod v zimě.

Celý článek

Macramé dekorace pro začátečníky

Macramé dekorace pro začátečníky

Líbí se vám ozdoby vyrobené technikou drhání, ale ještě jste se do ní nepustili? Nevadí, k výrobě této dekorace vám postačí jen kousek dřeva, kroucená bavlněná šňůra, a znalost těch nejzákladnějších uzlů.

Celý článek

Drhání neboli macramé

Drhání neboli macramé

V tomto dílu našeho seriálu o výtvarných technikách se naučíte hned několik uzlů používaných při výrobě dekorací a doplňků technikou macramé. Můžete je pak uplatnit při výrobě ozdobného závěsu.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.