Foto: Shutterstock

Dopřejte trávníku jarní péči

Nejen stromy a keře, ale i trávník potřebuje pravidelnou a důkladnou jarní péči. S pracemi ale začněte až tehdy, kdy je půda dostatečně prohřátá, jen tak budou mít vaše zásahy smysl.

S jarní péčí o trávník začněte až v době, kdy se půda ohřeje nad deset nebo ještě lépe třináct stupňů. Do té doby trávník neroste a s jakýmkoli zásahem – i tím, který mu má pomoci – se dlouho vyrovnává. Na rozdíl od dvouděložných plevelů, které po zimě obnovují svůj růst rychleji. Vertikulaci tak proveďte nejlépe v polovině dubna. Pak totiž stačí počkat jen týden, než trávník obnoví svůj růst. Stejné pravidlo platí i pro výsevy a obnovu poškozených a vyšlapaných míst.

 

Foto: Shutterstock

Začněte úklidem

Jakmile to teploty dovolí, začněte s úklidem trávníku. Odstraňte z něj napadané nebo naváté listí, větve, případně kameny. Poté plochu ošetřete ostřejšími, a ještě lépe vertikutačními hráběmi či vertikutátorem. Tak prořežete stávající drn do hloubky tři až pět milimetrů, odstraníte mech a vznikající plsť. Povrch nejen provzdušníte, ale stejně jako po prokypření záhonů pomůžete vodě, živinám i vzduchu, aby se lépe dostaly do půdy a ke kořenům travin.

Zvládnete to i sami

Pokud jste se o trávník několik let nestarali, je velmi udupaný, přemokřený, z velké části žloutne či hnědne, přidejte další krok – aerifikaci. Při ní se dlouhé hroty speciálního válce nebo aerifikátor dostávají o hloubky až deset centimetrů, odkud na povrch vynášejí válečky půdy. Vzniklé otvory se poté zasypávají ostrým křemičitým pískem (na metr čtvereční se dávkuje jeden kilogram), čímž dochází k vylehčení půdy, do níž se pak lépe dostává vzduch a rychleji odtud odvádí voda.
Zatímco aerifikaci by měl vždy provádět odborník, vertikutaci zvládnete sami, zde je návod:

  • Podle odborníků byste ji měli dělat vždy na jaře, případně i jednou na podzim, vždy na suchém trávníku.
  •  První provzdušnění odložte až dva nebo tři roky po založení trávníku, předtím byste mohli vyříznout ještě nezakořeněné trávy.
  •  Nejprve posečte trávník na dva až čtyři centimetry.
  •  Kolečka nebo nože vertikutátoru nastavte tak, aby se drn nařízl do hloubky přibližně tří milimetrů.
  •  Jestli máte trávník v dobrém stavu, pak stačí provést vertikutaci v jednom směru. Jestliže to nestačí, podruhé pracujte kolmo na předchozí směr.
  •  Rovnoměrně rychlým tempem jezděte strojem po ploše, když se zastavíte, měl by se vypnout.
  •  Může se stát, že po provedení vertikutace zůstanou na ploše holá místa. Nevadí to, použijte sem osivo, ideálně nesoucí název obnova.
  •  Při teplém a suchém počasí se doporučuje trávník po vertikutaci dobře zalít. Také mu dopřejte potřebné živiny.
  •  Poté ho nechte několik týdnů regenerovat bez dalších zásahů.
  •  Pokud nemáte stroj, který odstraněnou hmotu zároveň sbírá do koše, můžete to udělat ručně nebo sekačkou, která nahradí vysavač. Poté ji zkompostujte.

 

Foto: Shutterstock

Hrábě a vertikutátor

Při jarní údržbě trávníku se na malých plochách obejdete bez vertikutátoru, ale nikoli bez hrábí. Ty potřebujete vždy. Pro zběžné vyhrabání a odstranění listí se hodí vějířové s dlouhými pružnými prsty. Pro provzdušnění pak potřebujete vertikutační hrábě s ostrými zuby. Někdy výrobci nabízejí i oboustranné, kdy jedna řada břitů trávník prořeže, po otočení dlouhé zuby mech a zbytky trávy odstraní. V této době nikdy nepoužívejte těžké stavební hrábě s kolmými zuby. Zbytečně byste jimi poškodili místa, kde traviny odnožují. Regenerace po zimě by pak byla pomalejší.

Díky nízkým cenám anebo dostupnosti půjčoven strojů mnozí používají motorové vertikutátory. Elektrické sice koupíte už za tisícikorunu, ale zvažte, zda opravdu tento stroj, se kterým pracujete zpravidla jen jednou za rok a jinak vám zabírá místo ve sklepě nebo kůlně, musíte vlastnit a jestli nebude lepší si ho na jedno odpoledne půjčit.

Pozor na větší plochy

U trávníků menších než sto metrů si vystačíte s elektrickým vertikutátorem. Má podobné výhody jako sekačky s tímto pohonem, tedy pracuje tiše, snadno se startuje, nevyžaduje žádnou speciální údržbu. Jen se budete muset vyhýbat elektrické šňůře a dávat pozor, abyste ji nepoškodili. Na větší plochy odborníci doporučují benzinové vertikutátory, které provzdušní i tvrdé půdy. To však zvládnete i s lehkými elektrickými výrobky – stačí na ně položit malý pytel s pískem nebo balík květinového substrátu. S větší zátěží prořezávají hlouběji. Jen u benzinových budete muset vynaložit o něco větší námahu na údržbu než u ostatních přístrojů. A také vydávají poněkud hlasitější zvuky a zplodiny.

Při výběru všech typů sledujte šířku záběru, která se zpravidla pohybuje od třiceti do čtyřiceti centimetrů. Důležitým parametrem je i počet nožů, čím více jich je, tím lépe porost provzdušní. A mezi praktické vlastnosti patří centrální nastavení výšky, upravovat každé kolečko zvlášť je zdlouhavé. U motorových pak sledujte způsob startování, nejen ženy mívají problém s tím lankovým.

 

Foto: Shutterstock

Jarní hnojení

Součástí jarní péče o trávník je správné hnojení, nejlépe kombinovanými přípravky v dávce třicet gramů na metr čtvereční. Na jaře stébla rostou nejrychleji, častěji se seče a při tom se odčerpá z půdy množství živin, které je třeba do ní opakovaně vracet. Důležité jsou tři prvky: dusík, který podporuje růst a odnožování trav, fosfor pomáhá nasazování odnoží a rozvoji kořenů a draslík. Ten zvyšuje odolnost trav proti chorobám, poškození zimními mrazy a nedostatku vody. Trávníku neuškodí ani hořčík a železo.

Pro rychlou regeneraci poškozených trávníků můžete na plochu pravidelně rozhodit i malou dávku – deset gramů na metr – ledku vápenatého. V případě silně poškozených míst v trávníku je lepší místo znova osít, slouží k tomu směsi nesoucí v názvu slovo obnova. Jakmile je trávník poškozený z více než padesáti procent, je lepší ho založit celý znovu.


Text: Mirka Koníčková; foto: Shutterstock

Další články

Tipy pro úsporné a zdravé pěstování

Tipy pro úsporné a zdravé pěstování

Nemusíte mít zahradu, abyste se mohli pustit do pěstování rostlin pro zkrášlení svého prostředí i užitek z plodů. Využít můžete i balkon a vnější či vnitřní okenní parapety. Jako nádoby a pomůcky vám poslouží nejrůznější věci, které máte po ruce.

Celý článek

Bylinky pro detoxikaci organismu

Bylinky pro detoxikaci organismu

Detox organismu není žádné zázračné probuzení přívalem energie, ale spíše snaha o zrychlení metabolismu a podporu činnosti jater a ledvin, která vede k vyloučení škodlivin z těla.

Celý článek