10 tipů pro dokonalý trávník

Dopřejte svému trávníku péči, kterou si na jaře zaslouží, a začněte už teď. Co všechno pro něj můžete udělat, aby byl stále zdravý a krásný? Tady jsou naše tipy.

1 Zahlaďte vyšlapaná místa

Pokud jste přes zimu po trávníku chodili, mohou se v něm objevit vyšlapaná místa. Zahlaďte je. Použijte k tomu vertikutační hrábě, přidejte trochu křemičitého písku a v průběhu dubna dosejte vhodnou travní směsí. V místech časté chůze a hodně zničeného porostu se také doporučuje každý rok provést aerifikaci s pískováním.

 

2 Dopřejte mu živiny

Pokud se v trávě objevila hnědá či zažloutlá místa, pravděpodobně trpí nedostatkem živin. Proto mu dopřejte pomalu rozpustné trávníkové hnojivo, které uvolňuje díky voskem obaleným granulím živiny pozvolna, takže nedochází k jejich vyplavení do podloží. Při dávkování dodržujte doporučení výrobců, jinak se skvrn nezbavíte. Vznikají totiž i z přehnojení, zvlášť rychle rozpustnými hnojivy. Pak ale většinou mají sytě žlutou barvu a jasně ohraničené okraje.

Hnědé skvrny s jasně vyznačenými okraji vznikají při přehnojení

 

 

3 Zasáhněte proti plevelům

Plevel v trávníku nemusí být vždy na škodu. Pokud se přece jen snažíte udržet porost bez něj, máte dvě možnosti, jak zasáhnout. První – vypichování a vytrhávání – je sice náročnější, ale zvolit by ho měli ti, komu běhají po zahradě děti a domácí zvířata. Je zcela neškodný. Rychleji se nechtěných rostlin zbavíte selektivním herbicidem. Pro jeho aplikaci je ovšem důležitá teplota, která by neměla klesat pod deset stupňů.

 

 

Mech z trávníku průběžně odstraňujte, obsahuje i zárodky různých chorob

4 Věčný boj s mechem

Mech se nejčastěji objevuje v zastíněném trávníku, a ne vždy je boj s ním stoprocentně úspěšný. Ovšem pomocí některých postupů můžete jeho množství značně omezit. Často roste v kyselé půdě chudé na živiny nebo tam, kde je vyšší obsah jílu. A také se mu daří v blízkosti jehličnatých dřevin, neboť opadané jehličí má kyselé pH. Při odstraňování proveďte nejprve vertikutaci, která vám zároveň pomůže z trávníku odstranit velkou část plsti. Plochu pak pečlivě zapískujte, čímž ji vylehčíte a stane se lépe přístupnou pro vzduch a vodu. Nakonec ji pohnojte trávníkovým hnojivem a zalijte. Abyste se mechu zbavili, je třeba tento postup opakovat i na podzim. Mnohdy se také stane, že mech na ploše převládá nad trávou a po vertikutaci vám v zahradě zůstanou holá místa. Pak trávník dosejte.

 

 

Pomalu rozpustné hnojivo dodá porostu potřebné živiny

5 Když se objeví plíseň

Houbové choroby napadají okrasný trávník poměrně často, neboť je na ně mnohem náchylnější než třeba květnatá louka. Plíseň se sem může dostat například na botách, zahradní technice nebo kontaminovaným substrátem či pískem. Snažte se těmto chorobám předcházet, pokud je to jenom trochu možné, nepohybujte se po trávníku během zimy, a to ani v případě, je-li pokrytý sněhovou pokrývkou. Zamezíte tak výměně vzduchu v porostu a taková místa jsou pak na napadení houbami zvláště citlivá. Pokud objevujete houby každý rok na stejném místě, zvažte preventivní postřik vhodným fungicidem již na podzim. Stejně tak trávník ošetřete i na jaře, jakmile se plísně objeví.

 

Krtci jsou užiteční, proto je ze zahrady nevyhánějte, ale krtiny upravte podle tipu číslo 6

6 Co s krtinami?

Krtky většina lidí považuje za obtížné obyvatele zahrady, kteří ji ničí. Tento živočich je přitom velmi užitečný – jeho chodbičky totiž půdu provzdušňují. Co tedy dělat s vyhrabanou a podtunelovanou půdou? Maximálně ji zhutněte, aby se zemina vrátila na své místo. Během sezony se také pravděpodobně bude terén nadále propadat, proto mějte v záloze křemičitý písek, kterým nerovnosti vyrovnáte a místa dosejete osivem.

 

Vertikutaci nejlépe provedete výkonným vertikutátorem, který je vhodný hlavně na větší a kompaktní plochy trávníku

7 Nerovný terén

Nejen krtci, ale zvlášť přemnožení hraboši způsobují nerovnosti v terénu. Pokud jsou výrazné, doporučuje se povrch pokrýt vrstvou směsi trávníkového substrátu a křemičitého písku smíchaného s travním osivem. V případě malých nerovností do jednoho či dvou centimetrů postačí trávník zasypat vrstvou křemičitého písku.

 

Plevel lze vyhubit selektivním herbicidem

8 Důležitá vertikutace

Máte-li trávník po zimě v dobré stavu, dopřejte mu standardní jarní péči, jejíž součástí je i vertikutace. Hodí se jak pro intenzivně udržované, tak i zanedbané plochy. Ideálním termínem pro tuto práci je letos, kdy nebyla téměř žádná zima, březen. Nejlépe ji provedete výkonným vertikutátorem, který je vhodný hlavně na větší a kompaktní plochy trávníku, na okraje a méně dostupné plochy zvolte vertikutační hrábě. Většinou se provádí ve dvou na sebe kolmých směrech. Pokud trávník obsahuje i poté velké množství plsti, dopřejte mu ještě třetí prořez v jednom směru. Průběžně z porostu vyhrabávejte plsť hráběmi švédského typu – čím více jí odstraníte, tím lépe. Kromě odumřelých plevelů a suchých stébel obsahuje i zárodky různých houbových chorob. Navíc na povrchu půdy vytváří pro vzduch a vodu špatně propustnou vrstvu.

 

Při aerifikaci neboli provzdušnění se do půdy vykrajují otvory ve tvaru válečku

9 Obnova zničeného trávníku

Velmi poničený trávník nebo tam, kde roste v těžké a jílovité půdě, vyžaduje celkovou rekonstrukci, jejímž základem je provzdušnění neboli aerifikace. Provádí se aerifikátory, které do půdy vytlačují, nebo naopak vykrajují otvory ve tvaru válečku. Trávník je pak třeba celoplošně zasypat křemičitým pískem smíchaným s trávníkovým osivem. Stejně tak nezapomeňte plochu pohnojit a zalít. Pozor, používejte vždy křemičitý, nikoli kopaný písek s obsahem jílovitých částic – tím byste trávníku jedině uškodili. Zatímco vertikutaci zvládnete na zahradě udělat sami, stroje si můžete buď koupit, nebo půjčit, na aerifikaci si raději pozvěte odbornou firmu, která ji provede za vás – navíc bude mít i vlastní techniku.

 

10 Na závěr upravte okraje

Pokud jste trávníku dopřáli potřebnou péči, na závěr ještě nezapomeňte upravit okraje trávníku – odrýpněte je pomocí ostrého rýče.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek

Originální kytičkové náušnice

Originální kytičkové náušnice

Vytvořte si originální háčkovaný šperk. Uháčkovat kytičku zvládne i úplný začátečník a proměnit ji v náušnici, je otázkou chvilky. Radost pak může dělat vám nebo vašim blízkým.

Celý článek

Tajemství rajské chuti

Tajemství rajské chuti

Rajčata jsou zdravá a výborně chutnají – zvláště ta z vlastní zahrady. Přečtěte si, jak je správně pěstovat, abyste z jediné rostliny sklidili celý košík plodů.

Celý článek