Krásný trávník od jara do zimy

Jakmile oschne vrchní vrstva půdy, můžete začít s důkladným úklidem trávníku. Pokud si přejete krásně zelený a hustý porost, v péči pokračujte po celý rok.

Jaro

Z trávníku odstraňte všechno napadané nebo naváté listí, větve, případně kameny. Ostřejšími, nejlépe vertikutačními hráběmi prořežte drny do hloubky tři až pět milimetrů. Trávník tak provzdušníte, odstraníte z něj mech a vznikající plst.

Jestliže tráva žloutne nebo hnědne, porost je buď příliš utužený, přemokřený, chybějí mu živiny a někdy ho mohou ničit houbové choroby. V této situaci se doporučuje provést aerifikaci a plochu zasypat křemičitým pískem – dávkujte zhruba kilogram na metr čtvereční.

Trávník přihnojte takzvaným plným kombinovaným hnojivem – množství na metr čtvereční je třicet gramů. Pro rychlou regeneraci poškozeného porostu lze na plochu několikrát rozhodit i malou dávku ledku vápenatého. Na silně poškozená místa dosejte travní směs použitou při založení trávníku nebo tu s označením obnova – poškozená místa rychle zaplní. Koncem jara chemicky nebo mechanicky odstraňte širokolisté plevele.

Na jaře je potřeba zbavit trávník odumřelých částí a pěkně ho provzdušnit. foto: Shutterstock

 

Léto

Trávník v pravidelných intervalech sečte. Dodržujte pravidlo, že při teplotách vyšších než 25 °C se zkracuje porost o třetinu délky, při 20 až 25 stupních o jednu polovinu a v chladnějších dnech ho lze posíct až o dvě třetiny. Trávník nikdy nesmí přeschnout. Proto ho pravidelně zalévejte. Máte-li automatický zavlažovací systém, pouštějte ho každý den brzy ráno nebo po západu slunce. Jestliže používáte klasickou hadici či konev, odborníci doporučují zalévat každé tři až čtyři dny – doporučená dávka na metr čtvereční činí dvacet litrů. Nikdy nezavlažujte za plného slunce, způsobili byste úpal rostlin a v porostu by se začaly objevovat travní houby, rez a plísně. Koncem měsíce června a srpna je vhodné aplikovat dávku (25 g/m2) dusíkatého hnojiva.

V horkých a suchých dnech je nutné travní porost pravidelně důkladně zalévat. foto: Shutterstock

 

Podzim

Na začátku podzimu je vhodné zopakovat jarní zásahy – vertikutaci, případně i aerifikaci a hnojení, aby trávník zesílil před zimou. Září je vhodným měsícem pro likvidaci dvouděložných plevelů, použijte k tomu běžně dostupné chemické přípravky. Podle počasí sečte až do listopadu, současně odstraňujte z plochy napadané listí a jiné organické zbytky. Před zimou můžete trávníku dopřát vrstvu vyzrálého kompost – dodá mu živiny a také tím srovnáte povrch.

Na podzim trávníku prospěje důkladnější péče včetně přihnojení, aby přežil zimu v dobré kondici. foto: Shutterstock

 

Zima

Na začátku zimy odstraňte odumřelou hmotu z trávníku, jinak mu hrozí silné napadení houbovými chorobami. Při déletrvajících mrazech bez sněhové pokrývky a také oblevě po něm nechoďte, jinak byste rostliny poškodili a také vyšlapali cesty ve změklé půdě.

Začátkem zimy je opět potřeba vzít do rukou hrábě a trávník důkladně vyčistit. foto: Shutterstock


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Vizovické pečivo

Vizovické pečivo

Vizovické pečivo je tradiční ukázkou valašské lidové umělecké tvorby. Jeho výrobou se začali zabývat manželé Lutonští ve Vizovicích v polovině 19. století.

Celý článek

Toalety nejen pro kočky

Toalety nejen pro kočky

Velkým plusem kočičích společníků je, že se snadno naučí chodit na toaletu a mohou tudíž zůstat celý den doma bez venčení. Ta stejně dobře poslouží i štěňatům a malým psíkům.

Celý článek

Přečtěte si

Opravy kamenných staveb

Opravy kamenných staveb

www.chatar-chalupar.cz

Suchou zídku obvykle postačí doskládat vhodnými typy kamenů a dosypat hlínou. Jestliže vyžaduje opravu kamenná zahradní stavba, pilíř venkovní kuchyně, nebo zděná opěrná zeď, bude to o něco pracnější.

Umění a řemeslo v zahradě

Umění a řemeslo v zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Kultivovaná zahrada by měla mít nějaký zajímavý prvek navíc, který ji ozvláštní a odliší od těch ostatních. A co může být vhodnější než umělecký artefakt nebo užité umění, v němž se snoubí praktičnost s krásou.

Zkuste mramor!

Zkuste mramor!

www.peknebydleni.cz

Tento ušlechtilý kámen byl odjakživa symbolem luxusu. Oživte svůj domov tímto na dotek sice chladným, ale vznešeným materiálem. Ať už na větší ploše, nebo ve formě menších zajímavých doplňků…