Krásný trávník od jara do zimy

Jakmile oschne vrchní vrstva půdy, můžete začít s důkladným úklidem trávníku. Pokud si přejete krásně zelený a hustý porost, v péči pokračujte po celý rok.

Jaro

Z trávníku odstraňte všechno napadané nebo naváté listí, větve, případně kameny. Ostřejšími, nejlépe vertikutačními hráběmi prořežte drny do hloubky tři až pět milimetrů. Trávník tak provzdušníte, odstraníte z něj mech a vznikající plst.

Jestliže tráva žloutne nebo hnědne, porost je buď příliš utužený, přemokřený, chybějí mu živiny a někdy ho mohou ničit houbové choroby. V této situaci se doporučuje provést aerifikaci a plochu zasypat křemičitým pískem – dávkujte zhruba kilogram na metr čtvereční.

Trávník přihnojte takzvaným plným kombinovaným hnojivem – množství na metr čtvereční je třicet gramů. Pro rychlou regeneraci poškozeného porostu lze na plochu několikrát rozhodit i malou dávku ledku vápenatého. Na silně poškozená místa dosejte travní směs použitou při založení trávníku nebo tu s označením obnova – poškozená místa rychle zaplní. Koncem jara chemicky nebo mechanicky odstraňte širokolisté plevele.

Na jaře je potřeba zbavit trávník odumřelých částí a pěkně ho provzdušnit. foto: Shutterstock

 

Léto

Trávník v pravidelných intervalech sečte. Dodržujte pravidlo, že při teplotách vyšších než 25 °C se zkracuje porost o třetinu délky, při 20 až 25 stupních o jednu polovinu a v chladnějších dnech ho lze posíct až o dvě třetiny. Trávník nikdy nesmí přeschnout. Proto ho pravidelně zalévejte. Máte-li automatický zavlažovací systém, pouštějte ho každý den brzy ráno nebo po západu slunce. Jestliže používáte klasickou hadici či konev, odborníci doporučují zalévat každé tři až čtyři dny – doporučená dávka na metr čtvereční činí dvacet litrů. Nikdy nezavlažujte za plného slunce, způsobili byste úpal rostlin a v porostu by se začaly objevovat travní houby, rez a plísně. Koncem měsíce června a srpna je vhodné aplikovat dávku (25 g/m2) dusíkatého hnojiva.

V horkých a suchých dnech je nutné travní porost pravidelně důkladně zalévat. foto: Shutterstock

 

Podzim

Na začátku podzimu je vhodné zopakovat jarní zásahy – vertikutaci, případně i aerifikaci a hnojení, aby trávník zesílil před zimou. Září je vhodným měsícem pro likvidaci dvouděložných plevelů, použijte k tomu běžně dostupné chemické přípravky. Podle počasí sečte až do listopadu, současně odstraňujte z plochy napadané listí a jiné organické zbytky. Před zimou můžete trávníku dopřát vrstvu vyzrálého kompost – dodá mu živiny a také tím srovnáte povrch.

Na podzim trávníku prospěje důkladnější péče včetně přihnojení, aby přežil zimu v dobré kondici. foto: Shutterstock

 

Zima

Na začátku zimy odstraňte odumřelou hmotu z trávníku, jinak mu hrozí silné napadení houbovými chorobami. Při déletrvajících mrazech bez sněhové pokrývky a také oblevě po něm nechoďte, jinak byste rostliny poškodili a také vyšlapali cesty ve změklé půdě.

Začátkem zimy je opět potřeba vzít do rukou hrábě a trávník důkladně vyčistit. foto: Shutterstock


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Originální kytičkové náušnice

Originální kytičkové náušnice

Vytvořte si originální háčkovaný šperk. Uháčkovat kytičku zvládne i úplný začátečník a proměnit ji v náušnici, je otázkou chvilky. Radost pak může dělat vám nebo vašim blízkým.

Celý článek

Tajemství rajské chuti

Tajemství rajské chuti

Rajčata jsou zdravá a výborně chutnají – zvláště ta z vlastní zahrady. Přečtěte si, jak je správně pěstovat, abyste z jediné rostliny sklidili celý košík plodů.

Celý článek

3 tipy pro DIY venkovní posezení

3 tipy pro DIY venkovní posezení

Venkovní sezóna je v plném proudu a nabízí možnost posezení na zahradě či terase. Nemusíte ale utratit spoustu peněz za nový zahradní nábytek. Připravili jsme pro vás tipy, jak si ho levně a svépomocí vyrobit nebo zrenovovat a dopřát si příjemné chvíle relaxace.

Celý článek