Křehká srdce srdcovek

Málokterá květina je spojena s jarem tak jako srdcovka. Dříve nechyběla na žádné zahrádce a s úspěchem se pěstuje i v dnešních moderních zahradách.


Nad květy srdcovek každý milovník přírody a rostlin zůstává stát v němém úžasu. Takové květy nemá žádná jiná zahradní květina. Pozornost připoutá samozřejmě zcela nezvyklý tvar květů, u nejčastěji pěstované srdcovky nádherné (Dicentra spectabilis) i kombinace růžové a bílé barvy. Působivé je také jejich uspořádání, protože vyrůstají v řadě na dlouhém obloukovitém stvolu. Srdcovky jsou bezproblémové a spolehlivé rostliny. Pokud jim vyberete místo, které odpovídá jejich potřebám, porostou vám na zahradě řadu let. Nejlépe jim je jako podrostu pod listnatými stromy nebo keři, kde je opadané listí v zimě a předjaří chrání před mrazy a dřeviny zase v létě před sluncem a vyschnutím. Velice dobře se ale srdcovky pěstují i na záhonech s trvalkami, kam je zahradníci vysazují asi nejčastěji. Srdcovky vždy potřebují lehkou, kyprou, na humus bohatou půdu a dostatek vody. I když vlastně nejsou nijak náročné, nikdy se jim nebude trvale dařit na slunném místě a v suché, štěrkovité či těžké jílovité půdě.


Text: red; foto: Shutterstock a archiv firem

Další články

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek

Pestrá a zábavná mozaika

Pestrá a zábavná mozaika

Mozaika je starobylá výtvarná technika, která vůbec není tak náročná, jak by se mohlo zdát. Pustit se do ní může opravdu každý, kdo si rád hraje a experimentuje. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Tajemství rajské chuti

Tajemství rajské chuti

Rajčata jsou zdravá a výborně chutnají – zvláště ta z vlastní zahrady. Přečtěte si, jak je správně pěstovat, abyste z jediné rostliny sklidili celý košík plodů.

Celý článek