Křehká srdce srdcovek

Málokterá květina je spojena s jarem tak jako srdcovka. Dříve nechyběla na žádné zahrádce a s úspěchem se pěstuje i v dnešních moderních zahradách.


Nad květy srdcovek každý milovník přírody a rostlin zůstává stát v němém úžasu. Takové květy nemá žádná jiná zahradní květina. Pozornost připoutá samozřejmě zcela nezvyklý tvar květů, u nejčastěji pěstované srdcovky nádherné (Dicentra spectabilis) i kombinace růžové a bílé barvy. Působivé je také jejich uspořádání, protože vyrůstají v řadě na dlouhém obloukovitém stvolu. Srdcovky jsou bezproblémové a spolehlivé rostliny. Pokud jim vyberete místo, které odpovídá jejich potřebám, porostou vám na zahradě řadu let. Nejlépe jim je jako podrostu pod listnatými stromy nebo keři, kde je opadané listí v zimě a předjaří chrání před mrazy a dřeviny zase v létě před sluncem a vyschnutím. Velice dobře se ale srdcovky pěstují i na záhonech s trvalkami, kam je zahradníci vysazují asi nejčastěji. Srdcovky vždy potřebují lehkou, kyprou, na humus bohatou půdu a dostatek vody. I když vlastně nejsou nijak náročné, nikdy se jim nebude trvale dařit na slunném místě a v suché, štěrkovité či těžké jílovité půdě.


Text: red; foto: Shutterstock a archiv firem

Další články

Letničky na kamennou zídku

Letničky na kamennou zídku

Které květiny vysadit pro zkrášlení či zakrytí kamenné zahradní zídky? Zkuste zkombinovat například osvědčené petúnie s ostálkami, balzamínami a dalšími kráskami.

Celý článek

Okrasné zimolezy

Okrasné zimolezy

Ozdobí vaši zahradu svými krásnými květy. Mají rády slunce a jsou nenáročné na údržbu. Který druh zimolezu si vyberete?

Celý článek

Rostliny k jezírku

Rostliny k jezírku

Máte na zahradě jezírko nebo se ho chystáte založit? Pak vás bude určitě zajímat, kterým rostlinám se bude v jeho blízkosti dařit. Zkombinujte je od nízkých až po vysoké.

Celý článek

Užitečná a krásná pítka

Užitečná a krásná pítka

Ptáci potřebují pomoc nejen v zimě, ale také v létě. Myslete na ně a postavte do zahrady misku s vodou, nebo ještě lépe pítko. Rádi ho využijí nejen v horkých dnech.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.