Floxy – voňavé loučení s létem

Patří k tradičním květinám našich zahrádek. Mají mnoho výhod – kvetou od června až do září, nepotřebují skoro žádnou péči a lze je dobře kombinovat s ostatními trvalkami.

Plamenky (lidově floxy), osvědčené a dlouho pěstované pestrobarevné trvalky byly u nás velmi oblíbené před druhou světovou válkou. V druhé polovině dvacátého století byly trochu opomíjeny, ale v posledních letech se opět vracejí do našich zahrádek.

Plamenka Douglasova

Co mají rády

Potřebují slunečné stanoviště, kde se sázejí do výživných a dostatečně vlhkých půd, mírně kyselých až neutrálních. Snadno vysýchavé půdy nejsou vhodné. Dobře se jim daří v podhorských oblastech, kde bývá větší vzdušná vlhkost. V nižších a teplejších polohách je vhodnější tyto trvalky umísťovat do polostínu. Plamenky nesázíme příliš hustě a snažíme se je nezastiňovat okolními rostlinami, zvláště ne příliš vysokými. Spíše je dáváme mezi stejně vysoké a nižší rostliny, tak budou méně náchylné na choroby. Po několika letech je vhodné trsy rozdělit a plamenky zasadit na jiném místě. Odkvetlé části odstraňujeme, aby se podpořil vývoj ještě nerozkvetlých stonků. Na podzim odstřihneme zbytky nadzemních částí až u země. Vyšší kultivary někdy potřebují oporu.

Plamenka šídlovitá

Plamenky jsou snadněji náchylné k chorobám – zejména je ohrožují houbové choroby (padlí, listová skvrnitost) a háďátka. Rostliny napadené háďátky je nejlepší odstranit. Všechny plamenky jsou mrazuvzdorné.

Plamenka latnatá

Jak je množit

Množí se jednak dělením trsů v době od dubna do poloviny května. U kultivarů se využívá také řízkování. Provádíme ho rovněž na jaře, až zhruba do poloviny června. Odebíráme vrcholové nebo stonkové řízky a snažíme se, aby na každém řízku byly alespoň dva páry listů. Dobrou možností je i využití kořenových řízků – jimi množíme na podzim v listopadu nebo prosinci ve dnech, kdy nemrzne. Kořeny řežeme na čtyři až šest centimetrů dlouhé kusy, které trochu šikmo ukládáme do substrátu pro výsevy. Přes zimu je dáme do místnosti s teplotou asi pět stupňů. Zjara malé rostlinky brzy vyrážejí.

Nízké druhy pro jaro

Setkat se můžete se dvěma podobnými druhy, plamenkou Douglasovou (Phlox douglasii) a plamenkou šídlovitou (P. subulata). Nejčastěji se pěstují rostliny s květy v nápadné, ostře růžové barvě, ale na trhu jsou i odrůdy od bílé po sytě fialovou. Drobné kvítky často zdobí jinak zbarvená prostřední část, což je typický znak i vysokých druhů plamenek.

Vysoké pro léto

Nejčastěji se setkáte s vysokým druhem plamenky latnaté (Phlox paniculata), který na místě s dobrou a dostatečně vlhkou půdou dorůstá do výšky přes jeden metr. Vrchol květu má o prázdninách, ovšem někdy se může protáhnout až do září. Zhruba poloviční výšky dosahuje Phlox maculata, jejíž květní laty jsou sevřenější a bohatší, květy rozkvétají trochu časněji, už v červnu.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Domek z chalupy po prababičce

Domek z chalupy po prababičce

Milan se rozhodl pro rekonstrukci chalupy po prababičce svépomocí. Ač její větší i menší opravy trvaly řadu let, nikdy svého rozhodnutí nelitoval. Vždy při něm stála jeho Iveta a zkušenosti z opravy domku se zúročily.

Celý článek

Šátek se vzorem kapradí

Šátek se vzorem kapradí

Baví vás vytváření barevných vzorů na textil? Přizvěte si tentokrát na pomoc sluneční paprsky a přírodniny, a vytvořte tak podle našeho návodu unikátní vzory. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Něžná krása violek

Něžná krása violek

Když se rozhodnete pěstovat violky, mohou vám zahradu zdobit fialky nebo i macešky. Proč? Oba druhy spojuje český i latinský rodový název violka a Viola. Přečtěte si o nich více.

Celý článek

Bylinky proti jarní únavě

Bylinky proti jarní únavě

Cítíte se unavení a bez energie? Na vině může být málo odpočinku, špatné trávení i nedostatek vitaminů. S většinou těchto neduhů pomohou bylinky, jen stačí vědět které.

Celý článek