Floxy – voňavé loučení s létem

Patří k tradičním květinám našich zahrádek. Mají mnoho výhod – kvetou od června až do září, nepotřebují skoro žádnou péči a lze je dobře kombinovat s ostatními trvalkami.

Plamenky (lidově floxy), osvědčené a dlouho pěstované pestrobarevné trvalky byly u nás velmi oblíbené před druhou světovou válkou. V druhé polovině dvacátého století byly trochu opomíjeny, ale v posledních letech se opět vracejí do našich zahrádek.

Plamenka Douglasova

Co mají rády

Potřebují slunečné stanoviště, kde se sázejí do výživných a dostatečně vlhkých půd, mírně kyselých až neutrálních. Snadno vysýchavé půdy nejsou vhodné. Dobře se jim daří v podhorských oblastech, kde bývá větší vzdušná vlhkost. V nižších a teplejších polohách je vhodnější tyto trvalky umísťovat do polostínu. Plamenky nesázíme příliš hustě a snažíme se je nezastiňovat okolními rostlinami, zvláště ne příliš vysokými. Spíše je dáváme mezi stejně vysoké a nižší rostliny, tak budou méně náchylné na choroby. Po několika letech je vhodné trsy rozdělit a plamenky zasadit na jiném místě. Odkvetlé části odstraňujeme, aby se podpořil vývoj ještě nerozkvetlých stonků. Na podzim odstřihneme zbytky nadzemních částí až u země. Vyšší kultivary někdy potřebují oporu.

Plamenka šídlovitá

Plamenky jsou snadněji náchylné k chorobám – zejména je ohrožují houbové choroby (padlí, listová skvrnitost) a háďátka. Rostliny napadené háďátky je nejlepší odstranit. Všechny plamenky jsou mrazuvzdorné.

Plamenka latnatá

Jak je množit

Množí se jednak dělením trsů v době od dubna do poloviny května. U kultivarů se využívá také řízkování. Provádíme ho rovněž na jaře, až zhruba do poloviny června. Odebíráme vrcholové nebo stonkové řízky a snažíme se, aby na každém řízku byly alespoň dva páry listů. Dobrou možností je i využití kořenových řízků – jimi množíme na podzim v listopadu nebo prosinci ve dnech, kdy nemrzne. Kořeny řežeme na čtyři až šest centimetrů dlouhé kusy, které trochu šikmo ukládáme do substrátu pro výsevy. Přes zimu je dáme do místnosti s teplotou asi pět stupňů. Zjara malé rostlinky brzy vyrážejí.

Nízké druhy pro jaro

Setkat se můžete se dvěma podobnými druhy, plamenkou Douglasovou (Phlox douglasii) a plamenkou šídlovitou (P. subulata). Nejčastěji se pěstují rostliny s květy v nápadné, ostře růžové barvě, ale na trhu jsou i odrůdy od bílé po sytě fialovou. Drobné kvítky často zdobí jinak zbarvená prostřední část, což je typický znak i vysokých druhů plamenek.

Vysoké pro léto

Nejčastěji se setkáte s vysokým druhem plamenky latnaté (Phlox paniculata), který na místě s dobrou a dostatečně vlhkou půdou dorůstá do výšky přes jeden metr. Vrchol květu má o prázdninách, ovšem někdy se může protáhnout až do září. Zhruba poloviční výšky dosahuje Phlox maculata, jejíž květní laty jsou sevřenější a bohatší, květy rozkvétají trochu časněji, už v červnu.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Rustikální kyblík

Rustikální kyblík

Některé dekorace nás časem omrzí, ale je nám líto je vyhodit. Takový je i příběh tohoto kbelíku, ze kterého jsme snadno vykouzlili rustikální dekoraci.

Celý článek

Přečtěte si

Co dělat se semeny před výsevem?

Co dělat se semeny před výsevem?

www.floranazahrade.cz

Rovnoměrné vzcházení, dobrý stav vyklíčených rostlin a maximální úroda – to si přejí zahradníci, když vkládají do půdy semena. Právě na jejich kvalitě a ošetření záleží, zda a jak se pěstování povede.

Uzlík k uzlíku

Uzlík k uzlíku

www.chatar-chalupar.cz

Tolik oblíbený retrostyl přináší i některé pozapomenuté, přitom jednoduché techniky, pomocí nichž mohou vzniknout funkční doplňky i pěkné dekorace.

Pod sedlovou i rovnou střechou

Pod sedlovou i rovnou střechou

www.peknebydleni.cz

Zapadnout do řadové zástavby moravské vesnice, nebýt přitom pouhou replikou původních stavení a nabídnout moderní pohodlné bydlení – to byly úkoly, které měl splnit dům pro čtyřčlennou rodinu.