Floxy – voňavé loučení s létem

Patří k tradičním květinám našich zahrádek. Mají mnoho výhod – kvetou od června až do září, nepotřebují skoro žádnou péči a lze je dobře kombinovat s ostatními trvalkami.

Plamenky (lidově floxy), osvědčené a dlouho pěstované pestrobarevné trvalky byly u nás velmi oblíbené před druhou světovou válkou. V druhé polovině dvacátého století byly trochu opomíjeny, ale v posledních letech se opět vracejí do našich zahrádek.

Plamenka Douglasova

Co mají rády

Potřebují slunečné stanoviště, kde se sázejí do výživných a dostatečně vlhkých půd, mírně kyselých až neutrálních. Snadno vysýchavé půdy nejsou vhodné. Dobře se jim daří v podhorských oblastech, kde bývá větší vzdušná vlhkost. V nižších a teplejších polohách je vhodnější tyto trvalky umísťovat do polostínu. Plamenky nesázíme příliš hustě a snažíme se je nezastiňovat okolními rostlinami, zvláště ne příliš vysokými. Spíše je dáváme mezi stejně vysoké a nižší rostliny, tak budou méně náchylné na choroby. Po několika letech je vhodné trsy rozdělit a plamenky zasadit na jiném místě. Odkvetlé části odstraňujeme, aby se podpořil vývoj ještě nerozkvetlých stonků. Na podzim odstřihneme zbytky nadzemních částí až u země. Vyšší kultivary někdy potřebují oporu.

Plamenka šídlovitá

Plamenky jsou snadněji náchylné k chorobám – zejména je ohrožují houbové choroby (padlí, listová skvrnitost) a háďátka. Rostliny napadené háďátky je nejlepší odstranit. Všechny plamenky jsou mrazuvzdorné.

Plamenka latnatá

Jak je množit

Množí se jednak dělením trsů v době od dubna do poloviny května. U kultivarů se využívá také řízkování. Provádíme ho rovněž na jaře, až zhruba do poloviny června. Odebíráme vrcholové nebo stonkové řízky a snažíme se, aby na každém řízku byly alespoň dva páry listů. Dobrou možností je i využití kořenových řízků – jimi množíme na podzim v listopadu nebo prosinci ve dnech, kdy nemrzne. Kořeny řežeme na čtyři až šest centimetrů dlouhé kusy, které trochu šikmo ukládáme do substrátu pro výsevy. Přes zimu je dáme do místnosti s teplotou asi pět stupňů. Zjara malé rostlinky brzy vyrážejí.

Nízké druhy pro jaro

Setkat se můžete se dvěma podobnými druhy, plamenkou Douglasovou (Phlox douglasii) a plamenkou šídlovitou (P. subulata). Nejčastěji se pěstují rostliny s květy v nápadné, ostře růžové barvě, ale na trhu jsou i odrůdy od bílé po sytě fialovou. Drobné kvítky často zdobí jinak zbarvená prostřední část, což je typický znak i vysokých druhů plamenek.

Vysoké pro léto

Nejčastěji se setkáte s vysokým druhem plamenky latnaté (Phlox paniculata), který na místě s dobrou a dostatečně vlhkou půdou dorůstá do výšky přes jeden metr. Vrchol květu má o prázdninách, ovšem někdy se může protáhnout až do září. Zhruba poloviční výšky dosahuje Phlox maculata, jejíž květní laty jsou sevřenější a bohatší, květy rozkvétají trochu časněji, už v červnu.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Tradiční cukroví

Tradiční cukroví

Chtěli byste ochutnat cukroví, které pekly naše prababičky? Není problém – napečte si ho podle jejich receptů! Zalistovali jsme starými kuchařkami a vybrali několik lákavých kousků.

Celý článek

Vánoční krásky

Vánoční krásky

Ke slavnostní náladě patří nepochybně květiny. Vždycky to však nemusí být kytice řezaných květů. Vyzdobte si byt kvetoucí rostlinou v květináči.

Celý článek

Hřejivé vánoční ozdoby

Hřejivé vánoční ozdoby

Máte rádi jednoduché tvary a nebojíte se pustit do ručního šití? Tak si s námi vyrobte filcové ozdoby, které si můžete pověsit na vánoční stromek, nebo s nimi vyzdobit interiér. Budete překvapeni, jak vám to půjde snadno a rychle.

Celý článek

Zahřejte se…

Zahřejte se…

Zažeňte podzimní chmury u lahodného horkého nápoje. Pozvěte na něj příjemnou společnost a dobrá nálada se jistě rychle dostaví.

Celý článek

Přečtěte si

Dům postavený z příběhů

Dům postavený z příběhů

www.chatar-chalupar.cz

Renata Bernardi pořádá už několik let hojně navštěvované semináře o tvorbě přirozeného, harmonického a účelného bydlení. Můžete jí věřit, vše má vyzkoušeno doslova na vlastní kůži.

Nádobí na indukci

Nádobí na indukci

www.peknebydleni.cz

Pokud jste ještě nikdy nevařili v kvalitním nádobí, s indukční varnou deskou máte jedinečnou příležitost ke změně – pořiďte si nové vhodné hrnce a pánve, které vám zajistí dokonalý výsledek.