Jak založit rozkvetlou louku

Extenzivně pěstovaná kvetoucí louka je protipólem k intenzivně ošetřovaným a pravidelně udržovaným okrasným trávníkům. Poradíme vám, jak luční porost správně založit.

Důvodů, proč si louku na zahradě vytvořit, je několik. Rozkvetlé louky k české krajině patří, byly tu odjakživa, několik posledních desetiletí ale ustupují výstavbě a zemědělství. Je to chyba, protože louka je stabilní a rozmanité přírodní společenství mnoha běžných, ale i vzácných rostlinných a živočišných druhů. Vznikalo po mnoho let a nelze jej ničím umělým nahradit. Kromě toho, že je rozkvetlá louka krásná, je i odolná vůči klimatickým výkyvům a na údržbu nenáročná. Na trhu existuje řada firem, které nabízejí luční osiva. Pokud chcete mít na zahradě místo běžného trávníku louku, vyberte si takový typ lučního porostu, který se do klimatických a půdních podmínek vybraného stanoviště hodí. Pak už jen stačí postupovat podle našeho návodu.

 

Připravte půdu

Louku nikdy nezakládejte do stávajícího trávníku, ale vždy na nově připravenou plochu. V konkurenci rychle rostoucí trávy by totiž nemělo luční osivo šanci. Nejdříve půdu vyčistěte a zbavte ji vytrvalých plevelů. Soustřeďte se hlavně na plevele rozmnožující se oddenky, jako je například bršlice, pýr nebo pcháč. Pokud jejich vymýcení podceníte, v budoucnu se s nimi budete opakovaně potýkat. Odplevelenou půdu zryjte, hroudy rozdrťte a případné travní drny zkompostujte. Vysbírejte kameny a organické zbytky, zrytou zeminu uhrabte a nechte uležet. Na větší plochy můžete použít rotavátory, půdu urovnejte a připravte na co nejmělčí hloubku setí.

 

Nehnojte

Připravenou půdu ani budoucí louku nikdy nehnojte. Podpořili byste tak růst nitrofilních rostlin, např. šťovíku, kopřivy nebo rdesna, které by společenstvo travin a lučních květin potlačily. Druhově různorodé luční osivo vzchází postupně, mladé rostliny jsou drobné a v konkurenci silnějších hynou. Květnaté druhy rostlin hnojení nepotřebují, protože dokážou využít dostupné živiny. Kvůli druhové pestrosti nepřichází v úvahu ani používání herbicidů.

 

Osiva nemíchejte

V lučním osivu převažují kvetoucí květiny nad travinami. Důvodem je fakt, že se trávy vyvíjejí a rostou rychleji a mohly by luční rostliny udusit. Nikdy proto osivo k založení louky nemíchejte s dalším travním semenem. Jinak traviny obsadí většinu prostoru a ve výsledném porostu převládnou nad kvetoucími květinami. Pro netrpělivé pěstitele existují osiva s vyšším podílem trav. Louky se s nimi dočkáte dříve, bude to však na úkor lučních květin. I v tom případě k semenům ale už žádná další nepřidávejte. Směs se skládá z vybraných druhů a přídavek běžného osiva rovnováhu lučního společenství naruší. Porost se pak „zvrhne“ do klasického trávníku.

 

Dočkejte času

V přírodě se rostliny přesévají během celého roku. Většinou však hned nevyklíčí a čekají na impuls k vzejití, nejčastěji na vláhu. Ta se vyskytuje v zahradě hlavně na jaře a na podzim. Jarní výsev louky je vhodnější pro vlhčí a těžší půdy. Začít s ním můžete od dubna, hned, jak to půda dovolí, nejpozdějším termínem je červen. Podzimní setí se doporučuje pro suché a lehké půdy. Semena z něj vyklíčí až následujícího jara za přispění zimní vláhy. Je-li to možné, zvolte na podzim co nejzazší termín výsevu, jinak do zimy stihne vyklíčit řada plevelů.

 

Sejte ručně

Luční osivo je drobné a jemné. Aby vystačilo na celou plochu, rozdělte ji na několik menších částí a na stejný počet dílů rozdělte i osivo. K semenům přimíchejte suchý písek – naředíte tak jejich množství, což usnadní vysetí, a semena i lépe uvidíte. Na čtvereční metr vysejte 1,5 až 2 gramy osiva. Vlastní výsev provádějte tak, jako byste půdu solili. Semena po výsevu zapravte hráběmi lehce do půdy, maximálně do hloubky 0,5 centimetru, a povrch utužte.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Zelené hnojení

Zelené hnojení

Nemáte možnost dopřát svým záhonům pravidelnou dávku chlévské mrvy? Rostliny přesto nemusejí trpět nedostatkem živin. Nahraďte hnůj zeleným hnojením.

Celý článek

Macramé dekorace pro začátečníky

Macramé dekorace pro začátečníky

Líbí se vám ozdoby vyrobené technikou drhání, ale ještě jste se do ní nepustili? Nevadí, k výrobě této dekorace vám postačí jen kousek dřeva, kroucená bavlněná šňůra, a znalost těch nejzákladnějších uzlů.

Celý článek

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Před více než deseti lety se Dana Soukupová vyučila u mistra dráteníka. Dnes v její dílně v Ostromeči na Domažlicku vznikají nejen repliky starých výrobků, ale i autorská díla. Na zakázku tvoří snad nejraději a nepřestává ji těšit, že je o její práci zájem. Její výrobky si díky své jedinečnosti našly kupce nejen v mnoha evropských zemích, ale i v Americe, Číně, Japonsku nebo Rusku.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.