Krásné a zajímavé trávy

Okrasné trávy jsou oblíbené pro jemné, vzdušné a zajímavé listy, které mohou být pěkně vybarvené i panašované. Záhony zdobí celý rok a vyniknou hlavně v zimě.

Trávy jsou širokou skupinou rostlin, naleznete mezi nimi druhy vhodné na jakoukoli zahradu – na suchá místa, záhony s hlubokou půdou, ale i typy vhodné k jezírku. Stačí si jen vybrat.

 

Plané versus zahradní

Travní porosty patří v přírodě k přirozeným společenstvím, rostou v různých nadmořských výškách, liší se i podle druhů půdy a klimatických podmínek. Na zahradě je to jiné. Tady nepěstujete původní odolné plané rostliny, ale výhradně zahradní kultivary. Ty jsou sice krásné, mou být až dva metry vysoké, zajímavě se vybarvují a více kvetou, ale jejich odolnost a přizpůsobivost bývá nižší než u planých druhů. Traviny se tady pěstují jako běžné trvalky. Při jejich nákupu proto berte ohled nejen na místo, kam je chcete vysadit, ale i na typ růstu –zda tvoří trsy nebo výběžky. Ty první zůstávají trvale na stejném místě, výběžkaté se ale rychle šíří do stran a podobně jako plevel vytlačují jiné květiny. Do druhé skupiny patří třeba chrastice (Phalaris), různé třtiny (Calamagrostis) a také rákos (Phragmites).

 

Jednoleté traviny

K nejpěstovanějším jednoletým travinám patří druhy s krásným květenstvím, jako je zaječí ocásek vejčitý (Lagurus ovatus), třeslice větší (Briza maxima), ječmen hřívnatý (Hordeum jubatum), kavyl péřovitý (Stipa tenuissima), proso vláskovité (Panicum capillare), proso prutnaté (Panicum virgatum), dochan štětinatý (Pennisetum setaceum), dochan huňatý (Pennisetum villosum), chrastice kanárská (Phalaris canariensis) či bér dlouhoklasý a italský (Setaria macrostachya, S. italica). V oblastech svého původu jde o trvalky, ale tuzemské zimy zpravidla nepřežijí. Pěstují se jako klasické jednoletky, je tedy nutné je vysít zjara – nejčastěji v březnu – pod sklo do truhlíků. Některé z jednoletých travin lze dávat přímo na místo, ale potom kvetou velmi pozdě. Nejsou nijak náročné na půdu a další podmínky, protože rostou jen krátkodobě. Doplňují letničkové záhony, umějí ale zaplnit volná místa i u trvalek a záhonů s cibulovinami. Lze je také použít do suché vazby, pak musíte květenství ostříhat ještě před dozráním semen, aby se nerozpadla.

 

Imperata válcovitá (Imperata cylindrica)

 

Ozdobnice čínská (Miscanthus cinens)

 

Plochoklásek ozdobný (Chasmanthium latifolium)

 

Vytrvalé trávy

Vysazují se nejčastěji na jaře, aby měly dost času se ujmout. Na podzim jsou totiž jejich kořeny málo aktivní. Místo je třeba připravit podle nároků jednotlivých druhů. Stínomilné potřebují kypré humózní půdy podobně jako hajní rostliny, stepním vyhovují propustná a dobře provzdušněná zemina s nízkým obsahem dusíku. Vysoká trávy ocení hlinitou půdu s dostatkem humusu a živin. Během sezony nevyžadují žádnou náročnou péči, stačí na jaře ostříhat suché listy, a to i druhů, jejichž listy přezimují. U stálezelených travin se odstraňují odumřelé a nevzhledné části rostlin. Průběžné zmlazování je třeba, díky němu budou mít stále více listů a pokvetou.

Zhruba po pěti letech byste měli trávy přesadit, poznáte to, když začnou listy zasychat uprostřed rostliny. Odděluje se pouze obvod původního trsu, který je životaschopný. I tady zvolte jarní termín. Výběžkaté druhy vysazujte do záhonu v nádobě, abyste je udržely na místě a nerozrostly se tam, kam nechcete.

U některých druhů okrasných trav se objevují semenáčky, pěstovat dále se je ale nevyplatí. Většinou nemívají vlastnosti vyšlechtěných odrůd, ztrácejí například vybarvení mateřské rostliny. Rostliny si však můžete množit sami, a to vegetativním způsobem. Nemusíte při tom být ani moc opatrní: na jaře trs odhrabte, vezměte rycí vidle, rýč nebo – u velmi pevných trsů, jako má třeba ozdobnice – i sekyrku, část rostliny i s kořeny oddělte a zasaďte na nové místo.

 

Chrastice kanárská (Phalaris canariensis)

 

Zaječí ocásek vejčitý (Lagurus ovatus)

 

Třeslice větší (Briza maxima)

 

Dochan setý (Pennisetum setaceum)

 

Ječmen hřívnatý (Hordeum jubatum)

 


Traviny okrasné květenstvím

Moskytka něžná (Bouteloua gracilis)
Třeslice prostřední (Briza media)
Plochoklásek ozdobný (Chasmanthium latifolium)
Dochan, různé odrůdy (Pennisetum)
Kavyl, různé odrůdy (Stipa)
Pampas dvoudomý (Cortaderia latifolium)
Třtina zvaná diamantová tráva (Calamagrostis brachytrica)

 

Traviny modré a šedé

Kostřava ametystová (Festuca amethystina)
Kostřava sivá (Festuca glauca)
Ovsíř stálezelený (Helictrotrichon sempervirens)
Strdivka brvitá (Melica ciliata)
Ječmenice písečná (Leymus arenarius)
Smělek sivý (Koelaria glauca)
Proto prutnaté (Panicum virgatum), odrůdy ´Dallas Blues´, ´Heavy Metal´, ´Pairie Sky´

 

Traviny červené a bronzové

Imperata válcovitá (Imperata cylindrica)
Ostřice Buchananova (Carex buchananii)
Ostřice chocholatá (Carex comans)
Proso prutnaté (Panicum virgatum), odrůdy ´Shenandoah´, ´Heiliger Hain´, ´ Squaw´
Prériovka (Schizachyrium scoparium)

 

Traviny panašované žlutě a bíle

Pšeníčko rozkladité (Millium effusum) ´Aureum´
Ozdobnice čínská (Miscanthus cinensis) odrůdy ´Strictus´, ´Zebrinus´
Spartina rozkladitá (Spartina pectinata) ´Aureomarginata´
Ostřice japonská (Carex morrowii) ´Ice Dance´
Zblochan vodní (Glyceria maxima) ´Variegata´

 

Stepní traviny

Moskytka něžná, třeslice prostřední, pampas dvoudomý , kostřava (k. ametystová, sivá, Maireova), ovsíř vždyzelený, kavyly (k. obrovský, sličný, vláskovitý)
Pěchava podzimní (Sesleria autumnalis)
Hystrix (Hystrix patula)
Ostřice horská (Carex montana)
Dochan východní (Pennisetum orientale)

 

Traviny k jezírku

Bika sněžná (Luzula nivea)
Ostřice Grayova (Carex gray)
Sítina mečolistá (Juncus ensifolius)
Orobinec nejmenší (Typha minima)
Skřípinec jezerní (Schoenoplectus lacustris)

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Bramboříky na záhony i do bytu

Bramboříky na záhony i do bytu

Jsou to milovníci chladu a většinou potřebují dostatek vody. Můžete si s nimi zkrášlit chladnější místa v bytě, ale také zahradu. Vyberte si z několika druhů bramboříků.

Celý článek

Pokojové mini skleníky

Pokojové mini skleníky

Interiérové mini skleníky jsou nejen krásnou dekorací, ale umí pokojovým rostlinám či bylinkám poskytnout i teplejší a vlhčí mikroklima. Jejich podoby jsou různé. Mohou být jednoduché, romanticky zdobné i moderní s osvětlením a dálkovým ovládáním.

Celý článek

Všemocná šalvěj

Všemocná šalvěj

Latinský název Salvia officinalis je odvozen ze slova salvare, což znamená léčit. Odnepaměti je totiž tato bylinka považována za mocný všelék. Využijte ji i ve své lékárničce.

Celý článek

Přečtěte si

Úbislavice

Úbislavice

www.chatar-chalupar.cz

Cestou od Jičína směrem k Nové Pace odbočte před obcí Rumchalpa doleva. Objevíte Úbislavice a jejich osady a můžete obdivovat roubené podkrkonošské chalupy, některé s bohatě vyřezávanými štíty.

Podkroví s jasnými souvislostmi

Podkroví s jasnými souvislostmi

www.peknebydleni.cz

Kde bychom chtěli bydlet? Naše představy se různí, ale určitě můžeme sestavit pomyslnou hitparádu nejžádanějších míst. Na jednom z nejvyšších stupňů by se zřejmě ocitlo bydlení v rodinném domě. O vedoucí pozici by se ale se stejnou úspěšností ucházel i další velmi vyhledávaný typ bydlení – půdní vestavba.

Mlýn, kde se dobře žije

Mlýn, kde se dobře žije

www.chatar-chalupar.cz

Opuštěný mlýn, který na svém místě stál už v osmnáctém století, koupili Vlaďka a Josef Tomáškovi před šesti lety. Hned se pustili do jeho oprav a již za dva a půl roku zde oslavili první Vánoce.