foto: Shutterstock

Nejlepší sekačka pro váš trávník

Kupovat si rider, abyste posekali malou zahrádku, je zbytečné, chybu tím však neuděláte. Pokud ale na pozemek o rozloze několik arů půjdete s elektrickou sekačkou, budete litovat.

Elektrická, nebo benzinová? Doba, kdy jste sekačku vybírali jen ze dvou typů, už je pryč. Dnes se k nim přidávají ještě akumulátorové, robotické a také ridery či traktory. Nový stroj si zvolte nejen podle peněz, ale třeba i času, který můžete údržbě trávníku věnovat. Velikosti zahrady byste měli přizpůsobit šířku záběru, čím větší je, tím rychleji posečete. Kterou tedy vybrat?

 

Elektrická

Jde o klasiku mezi travními sekačkami, kterou najdete zaparkovanou v mnoha garážích nebo nářaďových domcích. Jsou lehké, tiché, snadno ovladatelné a ekologické. Výkonově se dají zařadit někam mezi aku a benzinové modely. Ocení je majitelé malých až středně velkých trávníků bez většího množství stromů, křovin či květin – na takovém typu pozemku by vám mohl kabel trochu překážet. Vysoce kvalitní modely si poradí i se sečením vysoké trávy a velkých ploch.

Výkonná benzinová sekačka je vhodným pomocníkem pro větší zatravněný pozemek . foto: Shutterstock

 

Benzinová

Tyto stroje bývají velmi výkonné a hodí se proto na velké trávníkové plochy o velikosti více než dvě stě metrů čtverečních. Díky vysokému počtu otáček sečou trávu opravdu rychle a kvalitně. Navíc jsou nezávislé na aku nabíječkách a elektrických přípojkách. Nevýhodou může být vyšší hlasitost a větší váha. Při volbě benzinových strojů pak budete muset řešit, zda chcete sekačku s pojezdem nebo bez něj. Pokud se rozhodnete pro tu první, volte vícerychlostní. Oceníte ji nejen v situaci, kdy se k sečení dostanete třeba až po delší době a tráva přeroste. Pak je vhodné zvolit nižší rychlost pojezdu, aby se motor nezahlcoval. Při volbě rychlosti máte na výběr buď přepínání mezi stupni, nebo takzvaný variátor. Rozdíl mezi nimi není velký: vícerychlostní pojezd má také variátor, který nabízí možnost nastavit systém na několika stupních. V druhém případě se rychlost mění plynule.
Benzinové sekačky pak dokážou pomoci s problémem, co s trávou. Na trhu jsou k dostání typy, které nabízejí nejen sběr do koše, ale také možnost mulčování. Stačí zvolit typ, který ve standardní výbavě nebo k dokoupení nabízí takzvanou mulčovací sadu, tedy nůž a záslepku výhozového otvoru. Nezapomeňte ale, že při mulčování se doporučuje zkracovat stébla jen o třetinu jejich délky, tedy budete muset kosit častěji.

 

Robotické sekačky získávají na oblibě, jejich výhodou je práce bez pomoci člověka . foto: Shutterstock

 

Akumulátorová

Velmi lehké zahradní přístroje s akumulátorovým nabíjením jsou tiché, snadno ovladatelné a bezdrátové. Stačí počkat, než se nabije baterie, a můžete síct. Vždy je možné mít v záloze i rezervní akumulátor, pokud se vám jeden vybije, abyste nemuseli přerušovat práci. Zvlášť, když stejný typ baterie se dá často použít i do další zahradní techniky.
Jak s aku sekačkou zacházet, aby byl výsledek co nejefektivnější? Nikdy ji v příliš vysoké trávě, spusťte ji na chodníku nebo terase a do porostu vjeďte už na plný plyn. Nepřejíždějte po už posečené ploše, ale zkracujte jeden pás vedle druhého, na jedno nabití si potom stroj poradí s výrazně větším prostorem. Výkonost akumulátoru také ovlivňuje stav trávníku – když sečete zarostlou a nepropustnou plochu, do které neproniká voda, kyslík ani hnojivo, je to pro motor větší zátěž a baterie se rychleji vybíjí. Sekačku také nevypínejte při otáčení.

 

Máte-li u domu opravdu velký pozemek nebo louku, pořiďte si traktor nebo rider . foto: Shutterstock

 

Robotická

Robotická sekačka za vás pokosí trávník, aniž byste u toho museli být. A také za každého počasí. Díky zabudované mulčovací funkci umí přístroj posečená stébla rovnou i likvidovat tím, že je opět vrátí do porostu, kde působí jako hnojivo. Další výhodou je snadná obsluha. Plochu trávníku, která chcete zkrátit, ohraničte vymezovacím kabelem a stroj do ní vložte. U některých modelů lze uložit a nastavit také programy na celý týden.

Různé modely disponují i bezpečnostními čidly, které je udržují v dostatečné vzdálenosti od pevných předmětů a reagují na různé podněty jako zvednutí, při němž se sekačka automaticky vypne. Některé modely umí dokonce samostatně dojet zpět do nabíjecí stanice.

 

Traktory a ridery

Zahradní traktory a ridery jsou určené k péči o opravdu velké plochy. Stále nevíte, jaký je mezi nimi rozdíl? V umístění motoru – u rideru sedí řidič nad ním, u traktoru se pohonná jednotka nachází před ním. Ridery mají nižší výkon i menší šířku záběru, proto se doporučují na parcely do velikosti šest set metrů čtverečních. Oproti tomu využití zahradních traktorů je mnohem širší, v zimě k nim můžete připojit třeba sněhovou frézu, smeták či sypač. Levnější variantou jsou zahradní ridery.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Begonie do truhlíku, záhonu i na terasu

Begonie do truhlíku, záhonu i na terasu

Můžete si s nimi vyzdobit květinové záhony na zahradě, terasu či balkon zkrášlí begonie v truhlících a doma v bytě vás potěší krásné květy pokojovek. Podívejte se, z jakých druhů můžete vybírat.

Celý článek