Zahradní nářadí, bez kterého se neobejdete

Je na čase oprášit své nářadí a zkontrolovat, zda máte před začátkem sezóny všechno, co budete potřebovat. Co by v základní výbavě zahrádkáře nemělo chybět?

Zatímco hrábě nebo kolečko potřebuje každý, ať vlastní u domu dva záhony nebo rozlehlý sad, majitelé živých plotů by navíc měli do své výbavy zařadit elektrické nebo benzinové nůžky. Při pěstování zeleniny se neobejdete bez rycích vidlí.

 

Základní výbava

Rýč – neslouží pouze k obracení půdy a úpravě zeleninových záhonů. Potřebovat ho budete na vyhloubení jam pro dřeviny, na odstranění drnů z ploch budoucích záhonů včetně okrasných. Pro to se hodí typ se špičatou čepelí, pro rytí pak se zaoblenou.

Hrábě – potřebujete minimálně dvoje. Na úklid listí a krátké trávy si kupte pružné celoplastové, pro vyhrabávání mechu a staré trávy z trávníku jsou určeny drátěné vějířové hrábě.
Zahradnické nůžky – slouží jak k odstraňování odkvetlých a suchých částí rostlin, tak ke sklízení a zastřihávání bylinek. Na to jsou ideální univerzální dvoubřité. Na tvrdší větve do průměru jeden centimetr zvolte nůžky jednobřité.

Sázecí lopatka – se hodí nejen k hloubení jamek, ale potřebujete ji k sázení rostlin do nádob a truhlíků nebo k míchání substrátů. Vyberte si takovou, která vám bude nejvíce vyhovovat, obchody je nabízejí v různých velikostech a tvarech, kovové či plastové.

Kolečko – odveze trávu nebo zralý kompost zpět ke keřům či na záhon. Přemisťovat je někdy třeba i zeminu, drny, kameny… Na malé zahradě podobně poslouží i lehký a úspornější plastový vozík nebo obyčejné kbelíky.

Konve – mějte je raději v záloze, i když jste investovali do automatické závlahy. Velké se hodí na vydatné zalévání, malé s jemným kropítkem na výsevy a mladé sazeničky.
Postřikovače – vám pomohou aplikovat na rostliny ochranné postřiky nebo zředěná hnojiva. Doporučuje se mít alespoň dva.

 

Nůžky na zastřihování keřů využijete i na udržování živého plotu

 

Zeleninová zahrada

Jestliže máte na pozemku několik záhonů, z nichž chcete rok co rok sklízet kilogramy čerstvé zeleniny, nemělo by vám chybět další nářadí.

Rycí vidle – použijete nejen ke kypření a převracení půdy, čímž prospějete půdní mikroflóře. Neocenitelné jsou především při přípravě půdy, kdy s nimi odstraníte dlouhé kořeny plevelů. Zároveň zastanou i klasické vidle, naberete jimi kupky trávy, přehodíte kompost.

Motyka a motyčka – slouží k vyhloubíte jamek a řádků pro výsadbu i výsevy, nakypření půdy. Pomohou při odstranění plevelů, když jim ostrou čepelí za suchého počasí podseknete kořeny, ani nemusíte jednotlivé rostliny vytahovat. Pro kypření a základní pletí je vhodná motyčka s plochou úzkou čepelí, která lehce projíždí půdou. Ta ve tvaru trojúhelníku vytvoří řádky a odstraní větší plevele. Praktické jsou výrobky, které mají na druhé straně čepele plecí vidličku.

Plecí očko – také se mu říká ruční kypřič půdy – podsekne plevele a nakypří půdu, aniž by ji obracel. Čepelí očka lze pod povrchem zeminy mezi řádky projíždět ještě snáze než motyčkou. Podobnou funkci mají břitvové motyčky, které vyhlížejí jako miniaturní srpy.

Železné hrábě – se hodí na úpravu záhonů před setím či osazením i po sklizni. Využít můžete i jejich bezzubou stranu, která povrch půdy pěkně uhladí.

Plecí vidlice – nazývá se též kultivátorem a hodí se pro kypření půdy i odstranění plevele. Podobně jako u motyček a oček si můžete vybrat různé velikosti, i délky násad. Pro detailní úpravy půdy poslouží i malé kovové hrabičky.

Sázecí kolík – tato drobná pomůcka, díky níž rychle a snadno vytvoříte úzkou hlubokou jamku pro malou sazenici, větší semeno i řízek určený k zakořenění.

 

Dřeviny a živé ploty

Nejen majitelé sadu nebo živého plotu, který lemuje celý pozemek, ale i ti, kdo pěstují jen několik stromů nebo keřů, se neobejdou bez kvalitních nůžek. Na prořezávání silnějších větví budete potřebovat keřové, nejlépe pákové s robustní čepelí a dlouhou rukojetí.

Při péči o vyšší stromy jsou velmi praktické teleskopické nůžky. Na násadu lze obvykle připevnit i pilku. Pilka s čepelí bez rámu poslouží k odříznutí silnější větví, na které dosáhnete ze země nebo ze štaflí.

Pokud budete čepele veškerého nářadí udržovat ostré s pomocí brousku, budou sloužit mnohem lépe. A také budou šetrnější vůči rostlinám – ostré řezy se hojí lépe. A až nadejte čas sklizně, budou se hodit česáčky na ovoce. Díky delším násadám můžete sklízet bez žebříku i z vyšších stromů.

K tvarování živých plotů slouží plotové nůžky s dlouhými čepelemi. Pokud pečujete o rozsáhlé stříhané živé ploty, možná užijete nůžky elektrické, praktické jsou akumulátorové. Oboje poslouží i k tvarování živých zelených soch ze zimostrázu, cesmín, tisu a dalších stálezelených dřevin.

 

Trávník a louka

Pečovat o trávu lze i bez toho, abyste každý týden jezdili po pozemku se sekačkou. Zkuste to třeba s kosou. Je třeba naučit se s ní síci, brousit ji a naklepávat – pokud není po ruce zkušený rádce, sečení se vyučuje i na kurzech. Výhodou je nejen levný tichý provoz, ale také to, že můžete síci postupně, což je pro louku, drobné živočichy i vzhled zahrady nejpřínosnější. Vytahovat sekačku kvůli pár metrům a poté ji čistit by se chtělo málokomu, s kosou to není problém, a ještě si zacvičíte. Užijete rovněž lehké hrábě na seno a trávu, které s nimi snadno shrabete. Pokud do louky vysazujete větší množství okrasných cibulovin, pomůže vám speciální sazeč cibulí. Snadno jím vyjmete drn a vložíte cibuli. Alternativou je odklopit drn rýčem.

Toužíte-li po hebkém zeleném pažitu, omezte jeho velikost. Pak se mu budete moci věnovat a udržet ho i bez použití herbicidů, které by z něj učinily koberec příjemný na pohled, ale nikoli na dotek. Kromě klasických oceníte i nožové hrábě, které slouží k provzdušnění drnu a možná i válec k jeho utužení. Nůžky na trávník ostříhají hůře přístupná místa a okraje pod záhony, zarovnávačem trávníků okraje přesně odříznete. Pokud v trávníku nehodláte tolerovat pampelišky a další plevele, poradí si s nimi vypichovák nebo vytrhávač – varianty s dlouhou násadou šetří záda. Užijete je i při péči o trvalkové, letničkové nebo zeleninové záhony.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

5 rad pro zimní zahradu

5 rad pro zimní zahradu

Krajina pod sněhem vypadá nejen romanticky, ale také může v zimě lépe odpočívat. Poslední dobou však více než se sněhem bojují zahrádkáři s holomrazy a suchem. Jak se v této situaci o zahradu správně starat?

Celý článek

Rostliny, které kvetou v zimě

Rostliny, které kvetou v zimě

Nejen tradiční hvězda, hyacint či vánoční kaktus se mohou stát ozdobou obývacího pokoje a potěšit vás v zimě. Rostlin, které kvetou právě v této době, najdete mnohem více.

Celý článek

Vznešené kamélie

Vznešené kamélie

Říká se jim také „zimní královny“ a jako pravé královny nejsou ochotné se příliš přizpůsobovat. Přizpůsobit se jim musíte vy – ale pak nebudete litovat.

Celý článek

Přečtěte si

Divočina na zahradě

Divočina na zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Čím víc kolem nás ubývá „divočiny“, tím více po ní toužíme. Přitom si romantiku bažiny, rašeliniště či vřesoviště můžeme užívat nejen v „chaloupce z mechu a kapradí“, ale i v roubence nad náspem okresní silnice.

Proměňte vlastní zahradu na lázně!

Proměňte vlastní zahradu na lázně!

www.floranazahrade.cz

Chcete si udělat radost novým wellness koutkem? Vhodný prostor zdaleka nemusíte vybírat jen v interiéru, privátní lázně se staly velkým tématem i pro zahradní architekty. Ať s klesajícími teplotami tíhnete spíš k otužování, nebo si naopak toužíte prohřát celé tělo, venkovní lázně se mohou stát oblíbeným cílem vašich procházek po zimní zahradě.