9 tipů pro lepší zalévání

Nemáte vlastní studnu s vydatným pramenem? Pak nejspíš hledáte možnosti, jak i v takových podmínkách mít bohatou úrodu, rozkvetlé záhony a zelený trávník. Máme pro vás několik tipů.

1 Změňte způsob

Plošné, nebo kapkové? Všude, kde je nouze o vodu, dávejte přednost tomu druhému. Při komerčním pěstování se k němu používá síť hadic s mikrojehlami vyvedenými ke každé rostlině. Podobnou alternativou vhodnou pro skleníky, kterou si zvládnete udělat sami, jsou seříznuté PET láhve zapuštěné hrdlem dolů ke kořenům rajčat, okurek nebo jiné plodové zeleniny. Místo jehly je voda dávkována propíchnutým uzávěrem. Ušetříte hned dvakrát: nejenže se závlaha dostane přímo ke kořenům, ale také minimalizujete její odpar, což v uzavřeném skleníku přispívá i ke snížení výskytu houbových chorob.

 

2 Omezte vypařování vody

V horkých dnech se část vody odpaří bez užitku. Zabránit tomu můžete mulčováním nebo tím, že půdu na povrchu záhonu zkypříte. Použijte k tomu lehkou motyčku nebo rámečkovou či rotační plečku. Mulčování slámou nebo travou se hodí zejména pod keře drobného ovoce, ale může se použít i na zeleninové záhony nebo sady. V okrasné zahradě zvolte lépe vypadající kůru nebo štěpku.

Skalničky příliš mnoho vláhy nepotřebují. Vysadit je můžete i do širšího květináče

3 Jak zadržet vláhu v půdě

Zemina lépe zadržuje vodu, pokud obsahuje vysoký podíl nasákavé organické hmoty, která má vysokou sorpci, tedy schopnost zadržovat vláhu. Přidávejte proto do půdy organická hnojiva, ale také nechávejte na záhonu přirozený odpad – například listí a kořeny. Další možností, jak zadržet vodu v půdě, je vysadit na záhon tolik rostlin, aby ony samy nebo jejich listy zakryly celou jeho plochu. Z holých míst se vláha odpařuje mnohem více.

 

4 Omezte plochu trávníku

Trávník je na přísun vody velmi náročný. Máte-li ho vysetý na velké části zahrady, bude si žádat nejen pravidelné sečení a hnojení, ale především závlahu. Jinak nikdy krásně zelený porost mít nebudete. Netrvejte proto na dokonalosti, a zvlášť odlehlejším koutům dopřejte přirozenou podobu, například květnaté louky, nebo nechte přírodu, ať si pomůže sama.

Majitelé studny mají štěstí, ale ani zásoby spodní vody nejsou bezedné

5 Zvolte správné rostliny

Na zahradu zvolte takové rostliny, které se obejdou i bez závlahy. Nemusejí to být jen skalničky – vybudovat skalku je dost náročné. Mnohem jednodušeji si postavíte kamenné zídky, suťoviště nebo založíte stepní záhon a vysadíte tam nejčastěji trvalky prérijního typu. Variantou jsou i bylinkové nebo takzvané motýlí záhony s aromatickými rostlinami, které také nejsou na vodu nijak náročné. Naopak většina letniček zalévání vyžaduje.

Vyšší vrstva mulče zabrání rychlému odpařování vody

6 Pěstujte vhodné plodiny

Stejným způsobem jako u květin postupujte při výběru zeleniny, kterou chcete pěstovat. Vhodná je plodová zelenina (vzrostlé sazenice rajčat nebo paprik) – ve volné půdě koření dost hluboko a umí si obstarat vodu z hlubších vrstev sama. Středně náročná je kořenová zelenina, jejíž listy dobře kryjí půdu a snižují tak odpar. Naopak nejcitlivější na sucho je listová zelenina, protože má mělké kořeny a bez zálivky se neobejde. A také košťáloviny a zeleninové tykve, které rychle rostou a tvoří velké množství plodů nebo listů, potřebují hodně vody. Pomůžete si i pěstováním na fólii nebo na vrstvě mulče.

Využijte k zalévání i vodu, kterou doma používáte k mytí zeleniny

7 Změňte výběr balkonovek

Pokud máte na balkoně dva truhlíky, jejich pravidelné zalévání vás asi nebude nijak zatěžovat. Ale u velkých teras, kde rostliny počítáte na desítky, je velký rozdíl, zda sem dáte převislé petúnie nebo surfinie, které potřebují v horkých dnech vodu i dvakrát denně, nebo sukulentní kosmatce, šruchy, kostřavy a různé netřesky. Ty stačí zavlažovat dvakrát týdně. Velikou spotřebu vody mají i závěsné koše na slunných místech, kde prohřátě stěny ještě zvyšují její odpařování.

Listová zelenina je na pravidelné zalévání nejnáročnější

8 Nasbírejte si dešťovku

Kdysi stačilo přistavit sudy na dešťovou vodu pod okapy v květnu nebo v červnu a naplnily se. Nyní se doporučuje začít s jejím shromažďováním už od prvních jarních měsíců. Je účelné pořídit si více nádob a vzájemně je propojit, abyste si vytvořili maximální zásoby. Nejlepší je investice do zabudované podzemní jímky s vestavěným čerpadlem, na niž lze získat za určitých podmínek i finanční dotaci.

Půda hnojená organickými hnojivy lépe vodu zadrží

9 Použijte odpadovou vodu

K zalévání lze použít vodu z oplachování zeleniny nebo ovoce. Je to sice pracné, protože ji musíte zachytávat do nádoby, ovšem za víkend, kdy připravujete více jídel, lze takto nasbírat i desítky litrů. Zachytávat vodu byste měli třeba i u venkovního kohoutku, který používáte k hrubému očištění zeleniny, nářadí či holínek.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Svícen zdobený mušlemi

Svícen zdobený mušlemi

Z obyčejné plechovky a mušlí, které jste si kdysi přivezli od moře, můžete snadno vykouzlit svícen, díky kterému budete mít přímořskou atmosféru každý den doma…

Celý článek

Sejte ředkvičky a špenát

Sejte ředkvičky a špenát

Konec léta a podzim jsou v zeleninové zahradě obdobím sklizně. Ale stále můžete vysévat druhy s krátkou vegetační dobou, které ještě do příchodu silnějších mrazů stačí vyrůst – například ředkvičky či špenát.

Celý článek

Rajčata a bazalka

Rajčata a bazalka

Sladkokyselá chuť rajčat se báječně doplňuje s kořenitou bazalkou. Není proto divu, že tuto kombinaci najdeme v mnoha vynikajících receptech. Vyzkoušejte některé z nich.

Celý článek

Svícen s kameny

Svícen s kameny

Máte rádi kameny? Použijte je na výrobu jednoduchého, a přitom velmi dekorativního svícnu. Umístěte je do skleněné vázy nebo obyčejné velké sklenice od okurek. Uvidíte, jakou bude dělat parádu.

Celý článek

Přečtěte si

Staré věci, krásné věci

Staré věci, krásné věci

www.chatar-chalupar.cz

Kdysi v tomto objektu žili benediktýnští mniši. Krajina kolem Windachu v Horním Bavorsku byla pro klidný život naplněný rozjímáním jako stvořená. Na počátku 21. století ale byla ze stavení už opuštěná ruina. Záchrana přišla v hodině dvanácté.

Záhony se zásaditou půdou

Záhony se zásaditou půdou

www.floranazahrade.cz

Půda se zásaditou reakcí, která má pH vyšší než 7, se objevuje v lokalitách s vápencovým podložím. Pokud takové podmínky na zahradě máte, vysaďte sem rostliny, které z takového prostředí pocházejí. Bude se jim dařit a krásně pokvetou, zvlášť pokud opět zvolíte hlavně žluté odstíny.