Javory s barevnými listy

Javory mohou být díky svým krásným listům ozdobou vaší zahrady. Který z mnoha druhů si na ni vysadit? Nízké můžete pěstovat i na malých zahradách, v nádobách, nebo dokonce jako bonsaje.

Javor japonský (Acer japonicum)

Javor japonský zaujme širokou nabídkou odrůd. Jeho ozdobou jsou barevné listy na převislých jemných větvích. Pěstuje se nejčastěji jako menší a široký keř. Vysazuje se před jednobarevné jehličnany nebo kolem trávníku, aby vyniklo nápadné vybarvení jeho listů.

Tip pro pěstování: Tato dřevina potřebuje vyšší vzdušnou vlhkost a rozptýlené světlo, hodí se tedy na chráněná místa k vodním plochám. Lze ho pěstovat i v nádobách.

 

Javor Babyka (Acer campestre)

Tato domácí dřevina je vhodná pro přírodní zahrady či na chaty a chalupy, do volně rostoucích i tvarovaných živých plotů. Rádi v něm hnízdí ptáci. Strom není třeba tvarovat. Na místech s horší půdou roste pomalu a je velmi hustý. Můžete ho pěstovat i jako bonsaj.

Tip pro pěstování: Tento javor snese i suchou vápenitou půdu, je proto vhodný do horších podmínek i na rekultivované plochy například po stavbách.

 

Javor dlanitolistý (Acer palmatum)

Javor dlanitolistý roste jako široký a vysoký keř, hodí se tedy do větších zahrad. Na výběr máte desítky atraktivních odrůd, například ‘Dissectum Garnet‘ se stříhanými listy nebo purpurově vybarvené ‘Artropurpureum‘, ‘Shaina‘ nebo ‘Bloodgoood‘.

Tip pro pěstování: Tento keř není tak choulostivý jako javor japonský. Vyhovuje mu hluboká humózní a kyprá půda v mírném polostínu.

 

Javor jasanolistý (Acer negundo)

Tento keř překvapí především atypickou podobou listů, které jsou barevně velmi proměnlivé. Na výběr máte třeba bílorůžové ‘Odessanum‘, zelenobílé ‘Flamingo‘ či ‘Variegatum‘ nebo žlutavé ‘Kelly’s Gold‘. K výhodám tohoto javoru patří i rychlý růst.

Tip pro pěstování: Hodí se i na slunce, dobře roste v mírně vlhké humózní půdě. Vysaďte ho tedy například k vodním plochám, jezírkům a potokům.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Toalety nejen pro kočky

Toalety nejen pro kočky

Velkým plusem kočičích společníků je, že se snadno naučí chodit na toaletu a mohou tudíž zůstat celý den doma bez venčení. Ta stejně dobře poslouží i štěňatům a malým psíkům.

Celý článek

Přečtěte si

Opravy kamenných staveb

Opravy kamenných staveb

www.chatar-chalupar.cz

Suchou zídku obvykle postačí doskládat vhodnými typy kamenů a dosypat hlínou. Jestliže vyžaduje opravu kamenná zahradní stavba, pilíř venkovní kuchyně, nebo zděná opěrná zeď, bude to o něco pracnější.

Umění a řemeslo v zahradě

Umění a řemeslo v zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Kultivovaná zahrada by měla mít nějaký zajímavý prvek navíc, který ji ozvláštní a odliší od těch ostatních. A co může být vhodnější než umělecký artefakt nebo užité umění, v němž se snoubí praktičnost s krásou.

Zkuste mramor!

Zkuste mramor!

www.peknebydleni.cz

Tento ušlechtilý kámen byl odjakživa symbolem luxusu. Oživte svůj domov tímto na dotek sice chladným, ale vznešeným materiálem. Ať už na větší ploše, nebo ve formě menších zajímavých doplňků…