Javory s barevnými listy

Javory mohou být díky svým krásným listům ozdobou vaší zahrady. Který z mnoha druhů si na ni vysadit? Nízké můžete pěstovat i na malých zahradách, v nádobách, nebo dokonce jako bonsaje.

Javor japonský (Acer japonicum)

Javor japonský zaujme širokou nabídkou odrůd. Jeho ozdobou jsou barevné listy na převislých jemných větvích. Pěstuje se nejčastěji jako menší a široký keř. Vysazuje se před jednobarevné jehličnany nebo kolem trávníku, aby vyniklo nápadné vybarvení jeho listů.

Tip pro pěstování: Tato dřevina potřebuje vyšší vzdušnou vlhkost a rozptýlené světlo, hodí se tedy na chráněná místa k vodním plochám. Lze ho pěstovat i v nádobách.

 

Javor Babyka (Acer campestre)

Tato domácí dřevina je vhodná pro přírodní zahrady či na chaty a chalupy, do volně rostoucích i tvarovaných živých plotů. Rádi v něm hnízdí ptáci. Strom není třeba tvarovat. Na místech s horší půdou roste pomalu a je velmi hustý. Můžete ho pěstovat i jako bonsaj.

Tip pro pěstování: Tento javor snese i suchou vápenitou půdu, je proto vhodný do horších podmínek i na rekultivované plochy například po stavbách.

 

Javor dlanitolistý (Acer palmatum)

Javor dlanitolistý roste jako široký a vysoký keř, hodí se tedy do větších zahrad. Na výběr máte desítky atraktivních odrůd, například ‘Dissectum Garnet‘ se stříhanými listy nebo purpurově vybarvené ‘Artropurpureum‘, ‘Shaina‘ nebo ‘Bloodgoood‘.

Tip pro pěstování: Tento keř není tak choulostivý jako javor japonský. Vyhovuje mu hluboká humózní a kyprá půda v mírném polostínu.

 

Javor jasanolistý (Acer negundo)

Tento keř překvapí především atypickou podobou listů, které jsou barevně velmi proměnlivé. Na výběr máte třeba bílorůžové ‘Odessanum‘, zelenobílé ‘Flamingo‘ či ‘Variegatum‘ nebo žlutavé ‘Kelly’s Gold‘. K výhodám tohoto javoru patří i rychlý růst.

Tip pro pěstování: Hodí se i na slunce, dobře roste v mírně vlhké humózní půdě. Vysaďte ho tedy například k vodním plochám, jezírkům a potokům.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Listové těsto na slano

Listové těsto na slano

Přemýšlíte, jakou dobrotu připravit pro posezení s přáteli či jako lehký předkrm? Vyzkoušejte naše recepty z listového těsta. Nejsou náročné na přípravu, a přitom jsou velice chutné.

Celý článek

Léto s bylinkami

Léto s bylinkami

Milujte bylinky? Dejte jim na zahradě větší prostor – získáte tak nejen bohatou sklizeň aromatických a léčivých rostlin, zároveň si také vytvoříte zákoutí plné vůně a pohody.

Celý článek

Mokré filcování

Mokré filcování

Filcování neboli plstění, je proces, během kterého vzniká z vlny pevná homogenní struktura. Vlněná vlákna se spojí a vytvoří materiál, který je tvarově stabilní a zároveň si ponechává vlastnosti vlny.

Celý článek

Přečtěte si

Okenní šambrány

Okenní šambrány

www.chatar-chalupar.cz

Okenní šambrány, orámování okenních otvorů, najdeme snad na každém domě – vyjma těch moderních. Jde o profilované a různě zdobené rámování, zpravidla štukové, někdy i jen malované.