Mochny všech barev

Rostlina venkovských mezí? To už vůbec neplatí. Sympatické nenáročné rostliny si razí cestu na naše zahrady.

Mochna (Potentilla) je naším původním botanickým druhem. Patří sem desítky nejrůznějších rostlin, od nizoučkých nenápadných druhů až po dřevnaté keře. Šlechtitelé využili její velké rozmanitosti a plasticity, a tak se stává další zahradnicky velmi dobře využitelnou skupinou trvalek.

Původní barva květů je nejčastěji zlatožlutá a bílá, ale v sortimentu najdeme i květy růžové, oranžové, tmavě červené a nejrůznější kombinace a odstíny těchto barev. Pro zahradnické využití můžeme tyto trvalky rozdělit na tři základní skupiny – nízké druhy do skalek, polovysoké trvalky a dřevité polokeře.

Potentilla fruticosa

Drobné druhy do skalek

V těchto zahradních partiích nejlépe vynikají nízké bylinné druhy. Ve skalkách se pěstuje celá řada druhů mochen. Často se kobercovitě rozrůstají, některé druhy i dosti divoce. Takový druh je mochna pochybná (Potentilla ambigua). Její lodyhy průběžně zakořeňují, a vysazujeme ji tedy tam, kde nám její rozrůstání nebude vadit. Tento malý nedostatek jí ale jistě odpustíme. Získá si nás svým dlouhým a hojným kvetením, velké žluté květy se objevují po řadu týdnů. Kdo potřebuje opravdu nizoučkou mochnu, třeba pro výsadbu po suché zídky či kamenného koryta, může si vybrat jarní odrůdu ‘Nana’. Kvete zářivě žlutě a je „vysoká“ opravdu jen několik centimetrů.

Dalším oblíbeným skalničkovým druhem mochny je mochna triglavská (Potentilla nitida). Na rozdíl od nejčastěji vybarvených žlutě kvetoucích mochen jsou její květy sytě růžové. Můžeme si vysadit také její kultivar ‘Rubra Compacta’, jehož květy jsou dokonce červené. I když tento druh vytváří pěkné kompaktní polštářky, jedná se vlastně o nizoučký polokeř. Listy jsou krásně hedvábně stříbřité; rostlinky potřebují chudou, štěrkovitou vápenitou půdu. Hodí se také do štěrbin a suchých kamenných záhonů. Nesnáší trvalé zamokření, proto musíme připravit dobrou drenáž místa, kam ji chceme vysadit.

Potentilla fruticosa kvete v různých barvách

Nenáročné trvalky

Mochny z této skupiny jsou vesměs trsnaté rostliny, středně vysoké (25–60 cm), které jsou zcela nenáročné. Kvetou po celé léto pěknými miskovitými květy. Jsou mrazuvzdorné, vysazují se nejčastěji na slunná místa, ale vyrovnají se i s polostinným stanovištěm. Také jejich množení zvládne každý – množí se dělením trsů, a to na jaře nebo na podzim, po odkvětu. Nižší druhy mohou tvořit lemy záhonů nebo cestiček, vysoké odrůdy se uplatní v trvalkových záhonech. Kdo má rád klasické kanárkově žluté květy mochen, ten si vysadí druh Potentilla argyrophylla. Rostlina vytváří pěkné kompaktní keříky, které jsou vysoké kolem 40 cm, rozkvétá už od května a vydrží kvést až do srpna.

Potentilla nidida

Mochny ale mohou nabídnou i další opravdu atraktivní barvy květů, vyzkoušejte třeba výrazné, tmavě červené květy odrůdy ‘Gibson Scarlet’. Velmi oblíbená je i odrůda ‘Monarch’s Velvet’. Květy mají malinovou barvu s ještě tmavším středem. Druh P. nepaliensis má květy karmínově růžové. Tento druh patří mezi vyšší druhy, dorůstá 50–60 cm, jeho odrůda ‘Miss Wilmont’ má růžové květy s tmavým středem. Ten, kdo potřebuje vytrvalou a dlouho kvetoucí mochnu, může si vybrat bíle kvetoucí P. tridentata. Ta kvete od jara až do podzimu. Protože je docela nízká, dobře se hodí na lemy záhonů, můžeme ji vysazovat i do skalek.

Šlechtitelé pracují i na plnokvětých odrůdách, jednou z takových odrůd je ‘William Rollinson’. Poloplné květy jsou výrazně oranžově červené se žlutým středem. Dorůstá do střední výšky, tedy kolem 40 cm.

Bílá varianta druhu Potentilla fruticosa

Spolehlivé keře

Mochny nás vždycky udiví svojí rozmanitostí. Vedle nepatrných skalniček najdeme v tomto rodě i dřevité vytrvalé keře, které se v poslední době staly nepostradatelnou součástí výsadby ve městech. Je ale třeba přiznat, že se často hřeší na jejich spolehlivost a nenáročnost a vysazeným rostlinám není věnována ani minimální péče, proto nevypadají dobře. To na naší zahradě ale rozhodně nemusí platit, vždyť dřevitým mochnám stačí jen trochu pozornosti a mohou vypadat báječně. Všechny typy křovitých mochen je třeba průběžně zmlazovat, aby byly stále pěkné a hodně kvetly. Nejskromnější jsou žlutě kvetoucí odrůdy, ale na trhu jsou odrůdy s jinými barvami, jako oranžové, růžové, červené i bílé.

Potentilla reptans

Z hustě vysázených keřů můžeme tvarovat i nízké živé plůtky a předěly v zahradě. Zástupcem je mochna křovitá (P. fruticosa), která měří kolem jednoho metru. Bíle kvetoucí ‘Abbotswood’ dorůstá kolem 75 cm, žlutě kvete ‘Goldstar’, ‘Tangerine’ a ‘Goldteppich’, ‘Pink Queen’ růžově a ‘Hopley’s Orange’ oranžově. V posledních letech se stále častěji vysazují bohatě kvetoucí nižší typy, jako je P. fruticosa var. manshuric, které nepřesahují půl metru. Jsou kompaktnější a daleko více kvetou. Na výběr máme hned několik barev květů. ‘Klondike’ má květy žluté, ‘Red Ace’ a ‘Red Robin’ červené a ‘Walton Park’ a ‘Snowflake’ bílé. Jejich další výhodou je odolnost vůči suchu.

Potentilla nepalensis

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Letničky na kamennou zídku

Letničky na kamennou zídku

Které květiny vysadit pro zkrášlení či zakrytí kamenné zahradní zídky? Zkuste zkombinovat například osvědčené petúnie s ostálkami, balzamínami a dalšími kráskami.

Celý článek

Mini domečky ze dřeva

Mini domečky ze dřeva

Malé domečky patří mezi kouzelné dekorace, které váš interiér zútulní a vnesou do něj prvek hravosti. Můžete si je snadno vytvořit z různých materiálů – například ze dřeva.

Celý článek

Okrasné zimolezy

Okrasné zimolezy

Ozdobí vaši zahradu svými krásnými květy. Mají rády slunce a jsou nenáročné na údržbu. Který druh zimolezu si vyberete?

Celý článek

Elegantní květináče

Elegantní květináče

Přestaly vás bavit obyčejné květináče z pálené hlíny? Vytvořte si z nich zajímavé a originální kousky, které zkrášlí váš byt, terasu či zahradu.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.