Letní řez růží

Pravidelná péče o růže dokáže pravé zázraky. Ani v létě tomu není jinak a kromě hnojení a pravidelné zálivky si růže zaslouží i odborný řez.

Růže se dělí do několika skupin, které se liší charakterem růstu či dobou a četností květu. Pro některé růže je typickým obdobím řezu jaro, zatímco pro jiné zase léto, kdy už jsou plně olistěné. Jedině správné zařazení druhu a odrůdy do konkrétní skupiny růží proto umožní provedení náležitého řezu.

Letní řez podpoří tvorbu nových výhonů, zredukuje staré dřevo a příliš bujné druhy udrží na uzdě. Nezanedbatelná je i podpora bohaté násady květů. Ačkoli se u keřových, miniaturních a klasických stromkových růží v létě neprovádí silnější průklest, zejména u roubovanců je nutné odstranit mladé výhony z podnože a stejně tak odkvetlé květy, které růže zbytečně vysilují. Čas hlavního řezu naopak nastává u smutečních typů, pnoucích růží nazývaných také ramblery a růží historických.

Kdy stříhat

Výhony vyrůstající z podnože lze odstraňovat během celého léta. Nenechte je zbytečně přerůst, značně totiž narušují celkový vzhled růže. Průklest u vybraných typů růží se ve většině případů provádí po odkvětu. Odstraňování odkvetlých květů u ostatních skupin, pro které je typický jarní průklest, provádějte také ihned po odkvětu, aby nedošlo k tvorbě šípků. Letní řez je pro růže poměrně náročný. Dřevina při něm totiž přichází o část svých asimilačních orgánů a pletiva jsou přivysokých teplotách ohrožena vysycháním. Při špatně vedeném řezu se tak snadno stane, že výhon zaschne. Aby k tomu nedocházelo, věnujte pozornost správnému vedení řezu – vždy řežte na očko nebo postranní výhon. Pletiva se v těchto místech rychle zahojí a nezaschnou.

Čeho se vyvarovat

Při likvidaci výhonu rostoucího z podnože se snažte řez vést přesně – nikdy by po zásahu neměly na růži zůstat pahýly nebo naopak řezné rány zasahující do podnože. Všechny špatně provedené řezné plochy se v létě rychle stávají vstupní branou pro choroby a škůdce. Odkvetlé květy odstraňujte v místě napojení květonosné větvičky na výhon nebo přímo na nejbližší list.

Řez podle skupin růží

Pnoucí růže typu rambler – tyto růže jsou známé rychlým a bujným růstem. Většinou se pěstují u stabilní treláže, stěny altánu nebo na speciálních oporách z dřevěných planěk či ocelových lanek určených přímo pro růže. Cílem je postupné zmlazení keře, které spočívá v řezu celých starých větví rozloženém do několika let. Tyto větve snadno poznáte podle zvrásněné borky a hustého rozvětvení vedlejších větví. Vyřežte také všechny zahušťující výhony. U nadměrně hustých keřů těchto růží se totiž zvyšuje riziko napadení houbovými chorobami a zmenšení násady květů. Postranní výhony na hlavních větvích zkraťte na jeden list. Ošetřené větve pečlivě uvažte na oporu tak, aby byly pravidelně rozprostřeny.

Smuteční typ stromkových růží – stromkové růže, které lze pěstovat i v nádobách, se uplatní hlavně v historických a ornamentálních zahradách. Klasické keřové roubovance čeká řez až na jaře, jinak je tomu ale u smutečního typu růží se splývavými výhony. Aby tyto zajímavé růže krásně kvetly, zkraťte je po odkvětu přibližně na dvě očka a pro postupné zmlazení rostlin vyřežte každý rok nejstarší výhony.

Historické růže – tyto keřové růže se označují také jako růže kvetoucí jednou za sezonu. Někomu může jejich řez připadat drastický, ale historické růže mnohdy dorůstají až do výšky okolo dvou metrů a jejich výhony se po dešti značně ohýbají. Řez proto udrží jejich bujný růst v normě, a navíc podpoří dobrou kondici i násadu poupat pro další rok. Keře řežte vždy na list nebo postranní výhon a odstraňte přibližně třetinu jeho výšky. Je-li to nutné, zredukujte celé postranní větve až k hlavnímu stonku. Stejně tak vyřežte křížící se, mechanicky poškozené či chorobami a škůdci napadené výhony.

Vhodné nářadí

Pro řez tenkých výhonů a víceletých větví se hodí ruční nůžky. Před řezem je pečlivě nabruste a očistěte, aby byla rána čistá. Při řezu starších a silně dřevnatých větví s horší dostupností sáhněte po nůžkách pákových.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Rozkvetlá sakura

Rozkvetlá sakura

Baví vás práce s papírem? Z růžového krepového papíru si můžete celkem snadno vyrobit rozkvetlou větvičku sakury a přenést si tak domů něžnou jarní atmosféru.

Celý článek

Vypěstujte si zeleninu podle ekozahradníků

Vypěstujte si zeleninu podle ekozahradníků

Zkuste letos při pěstování rajčat, okurek, tykví a dýní vyzkoušet postupy organických zahradníků. Ti se snaží vytvořit rostlinám takové podmínky, aby byly zdravé, silné a dlouho plodily bez nutnosti používat pesticidy.

Celý článek

Kytičky z filcu

Kytičky z filcu

Z barevných plstí můžete s pomocí nůžek a trochy lepidla vytvořit úžasné květinky. Pusťte se do toho s dětmi a za chvíli vám pod rukama rozkvete celá louka.

Celý článek

Přečtěte si

Podlahy se vzhledem dřeva

Podlahy se vzhledem dřeva

www.chatar-chalupar.cz

Kvalitní podlaha je základ každého interiéru, kritéria jejího výběru má ale každý trochu odlišná. Zatímco někdo vychází z objektivních požadavků na odolnost povrchu, jiný dává přednost svým pocitům.

ZAHRADNÍ kuchyně vašich snů

ZAHRADNÍ kuchyně vašich snů

www.floranazahrade.cz

Už delší čas toužíte po letním vaření ve speciálním zahradním domku, honí se vám hlavou spousta otázek, ale na konzultaci s architektem ještě nedošlo? Nevadí, vyzpovídali jsme zkušeného odborníka za vás.