Letní řez růží

Pravidelná péče o růže dokáže pravé zázraky. Ani v létě tomu není jinak a kromě hnojení a pravidelné zálivky si růže zaslouží i odborný řez.

Růže se dělí do několika skupin, které se liší charakterem růstu či dobou a četností květu. Pro některé růže je typickým obdobím řezu jaro, zatímco pro jiné zase léto, kdy už jsou plně olistěné. Jedině správné zařazení druhu a odrůdy do konkrétní skupiny růží proto umožní provedení náležitého řezu.

Letní řez podpoří tvorbu nových výhonů, zredukuje staré dřevo a příliš bujné druhy udrží na uzdě. Nezanedbatelná je i podpora bohaté násady květů. Ačkoli se u keřových, miniaturních a klasických stromkových růží v létě neprovádí silnější průklest, zejména u roubovanců je nutné odstranit mladé výhony z podnože a stejně tak odkvetlé květy, které růže zbytečně vysilují. Čas hlavního řezu naopak nastává u smutečních typů, pnoucích růží nazývaných také ramblery a růží historických.

Kdy stříhat

Výhony vyrůstající z podnože lze odstraňovat během celého léta. Nenechte je zbytečně přerůst, značně totiž narušují celkový vzhled růže. Průklest u vybraných typů růží se ve většině případů provádí po odkvětu. Odstraňování odkvetlých květů u ostatních skupin, pro které je typický jarní průklest, provádějte také ihned po odkvětu, aby nedošlo k tvorbě šípků. Letní řez je pro růže poměrně náročný. Dřevina při něm totiž přichází o část svých asimilačních orgánů a pletiva jsou přivysokých teplotách ohrožena vysycháním. Při špatně vedeném řezu se tak snadno stane, že výhon zaschne. Aby k tomu nedocházelo, věnujte pozornost správnému vedení řezu – vždy řežte na očko nebo postranní výhon. Pletiva se v těchto místech rychle zahojí a nezaschnou.

Čeho se vyvarovat

Při likvidaci výhonu rostoucího z podnože se snažte řez vést přesně – nikdy by po zásahu neměly na růži zůstat pahýly nebo naopak řezné rány zasahující do podnože. Všechny špatně provedené řezné plochy se v létě rychle stávají vstupní branou pro choroby a škůdce. Odkvetlé květy odstraňujte v místě napojení květonosné větvičky na výhon nebo přímo na nejbližší list.

Řez podle skupin růží

Pnoucí růže typu rambler – tyto růže jsou známé rychlým a bujným růstem. Většinou se pěstují u stabilní treláže, stěny altánu nebo na speciálních oporách z dřevěných planěk či ocelových lanek určených přímo pro růže. Cílem je postupné zmlazení keře, které spočívá v řezu celých starých větví rozloženém do několika let. Tyto větve snadno poznáte podle zvrásněné borky a hustého rozvětvení vedlejších větví. Vyřežte také všechny zahušťující výhony. U nadměrně hustých keřů těchto růží se totiž zvyšuje riziko napadení houbovými chorobami a zmenšení násady květů. Postranní výhony na hlavních větvích zkraťte na jeden list. Ošetřené větve pečlivě uvažte na oporu tak, aby byly pravidelně rozprostřeny.

Smuteční typ stromkových růží – stromkové růže, které lze pěstovat i v nádobách, se uplatní hlavně v historických a ornamentálních zahradách. Klasické keřové roubovance čeká řez až na jaře, jinak je tomu ale u smutečního typu růží se splývavými výhony. Aby tyto zajímavé růže krásně kvetly, zkraťte je po odkvětu přibližně na dvě očka a pro postupné zmlazení rostlin vyřežte každý rok nejstarší výhony.

Historické růže – tyto keřové růže se označují také jako růže kvetoucí jednou za sezonu. Někomu může jejich řez připadat drastický, ale historické růže mnohdy dorůstají až do výšky okolo dvou metrů a jejich výhony se po dešti značně ohýbají. Řez proto udrží jejich bujný růst v normě, a navíc podpoří dobrou kondici i násadu poupat pro další rok. Keře řežte vždy na list nebo postranní výhon a odstraňte přibližně třetinu jeho výšky. Je-li to nutné, zredukujte celé postranní větve až k hlavnímu stonku. Stejně tak vyřežte křížící se, mechanicky poškozené či chorobami a škůdci napadené výhony.

Vhodné nářadí

Pro řez tenkých výhonů a víceletých větví se hodí ruční nůžky. Před řezem je pečlivě nabruste a očistěte, aby byla rána čistá. Při řezu starších a silně dřevnatých větví s horší dostupností sáhněte po nůžkách pákových.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Pestré kouzlo jara

Pestré kouzlo jara

Svěží jarní květy vnesou barvy, vůně a optimismus snad do každého interiéru. Obzvlášť, když si z nich vytvoříte vlastní osobitou dekoraci. Inspirujte se našimi tipy.

Celý článek

Domek z chalupy po prababičce

Domek z chalupy po prababičce

Milan se rozhodl pro rekonstrukci chalupy po prababičce svépomocí. Ač její větší i menší opravy trvaly řadu let, nikdy svého rozhodnutí nelitoval. Vždy při něm stála jeho Iveta a zkušenosti z opravy domku se zúročily.

Celý článek

Něžná krása violek

Něžná krása violek

Když se rozhodnete pěstovat violky, mohou vám zahradu zdobit fialky nebo i macešky. Proč? Oba druhy spojuje český i latinský rodový název violka a Viola. Přečtěte si o nich více.

Celý článek