Odčervování mazlíčků – jak, kdy a proč?

Správně provedené odčervení zbaví vašeho mazlíčka parazitů, ale samo o sobě nepůsobí preventivně. Proto je nutné jej v doporučených intervalech odčervovat preventivně.

Mláďata jsou na invazi parazitů vnímavější, protože ještě nemají zcela vyvinutý imunitní systém. Začervení tak u nich může vést k vážnějším poruchám celkového zdravotního stavu. Vzhledem k tomu, že například škrkavky jsou schopné infikovat mládě skrze mateřské mléko, dochází k infekci již velmi brzy po porodu. U mláďat (štěňat, koťat) je tedy preventivní odčervování nezbytné, a to podle následujícího schématu:

Štěňata – první odčervení 14 dní po porodu, poté ve 4., 6. a 8. týdnu, a dále každý měsíc až do půl roku věku. Poté každé 3 měsíce. U starších psů dostačuje odčervení jednou za 6 měsíců, protože s věkem roste rezistence organismu vůči parazitům a jejich případná přítomnost nemusí znamenat klinické obtíže. Fena se odčervuje po nakrytí, týden před porodem a poté společně se štěňaty.

Koťata – první odčervení 14 dnů po porodu, pak 4., 6., 9., a 12. týden a dále každý měsíc do půl roku věku. Platí stejné principy jako u štěňat.

 

Česnek a cibule jsou pro psy a kočky nebezpečné!

Slyšeli jste o možnosti odčervování zvířat česnekem nebo cibulí? Těmto praktikám se raději vyhněte, pokud nechcete svému zvířecímu kamarádovi ublížit. Česnek a cibule totiž obsahují látky, které ve zvířecím organismu způsobují mimo jiné rozpad červených krvinek. Zejména při podávání mláďatům nebo psům malých plemen může dojít až ke vzniku těžkých anemií (nedostatku červených krvinek, či poškození ledvin. To, že účinnost takovéto „léčby“ je přinejmenším sporná, ani není důležité. Hledáte-li alternativní cestu, jak odčervovat svého zvířecího kamaráda, poraďte se raději s veterinárním lékařem.


Zdroj: www.veterina.net

Další články

Je vaše zahrada bezpečná pro psy?

Je vaše zahrada bezpečná pro psy?

Zahrada je pro každého psa skvělým prostorem, kde se může proběhnout a provádět další zábavné aktivity. Jste si ale jistí, že je vaše zahrada pro něj bezpečná? Přečtěte si, na co dát pozor.

Celý článek

Základy výživy plazů: Co musíte vědět o krmivu pro plazy? Není to s ním tak jednoduché

Základy výživy plazů: Co musíte vědět o krmivu pro plazy? Není to s ním tak jednoduché

Jak co nejlépe krmit vašeho plaza? Před zodpovězením této otázky se musíme vrátit o krok zpět, a to do učebnice biologie. Plazi, kam spadají hadi, chameleoni, želvy, agamy, ještěrky a další tvorové, které rádi chováme doma jako mazlíčky, se dělí na býložravce, hmyzožravce, masožravce a všežravce. Poměrně široké rozpětí, že ano? V této chvíli vám to má poskytnout informaci o tom, že při výběru krmiva pro vašeho mazlíčka si budete muset být jistí, do které z těchto kategorií spadá. Více si přečtete v článku. Celý článek

Domek z chalupy po prababičce

Domek z chalupy po prababičce

Milan se rozhodl pro rekonstrukci chalupy po prababičce svépomocí. Ač její větší i menší opravy trvaly řadu let, nikdy svého rozhodnutí nelitoval. Vždy při něm stála jeho Iveta a zkušenosti z opravy domku se zúročily.

Celý článek