5 chyb při skladování granulí

Správný způsob uskladnění granulí je důležitý, aby bylo zachováno jejich přirozené aroma a také, abyste zabránili případnému plesnivění. Jakých chyb se vyvarovat?

Opomíjení doby trvanlivosti

„Lidé si často myslí, že když granule mají suchou konzistenci, tak se nemohou zkazit a vydrží věčně. Což je ale velký omyl. Psi mají citlivé zažívání a prošlé, nebo dokonce plesnivějící granule jim mohou přinést nehezké zažívací potíže,“ říká odborník na psí výživu Jiří Švihálek z Yoggies.cz. Obecně mají expiraci granule 12–36 měsíců. To ale platí, pokud granule neotevřete, pak je jejich „životnost“ jen pár týdnů.

 

Skladování v garáži či ve sklepě

Lidé, kteří kupují velká balení granulí, často dělají tu chybu, že krmivo skladují v pytlích v garážích či ve sklepě. Problémem je, že se jedná o prostory, která jsou mnohdy dostatečně nevětrané a zároveň vlhké, a tuto vlhkost mohou granule „nasát“. Dalším problémem může být i specifická „vůně“ sklepa nebo garáže, kterou mohou granule snadno „načichnout“. A pejsci se svým specifickým čichem toto snadno poznají a granule nemusí pak chtít konzumovat.

 

Kupování příliš velkých balení

Granule by se po otevření balení měly upotřebit do dvou měsíců. Což především, pokud máte malá psí plemena, může být problém a to především (a paradoxně), krmíte-li svého pejska kvalitním přírodním krmivem. Ty totiž neobsahují chemická dochucovadla či konzervanty, které trvanlivost „uměle“ prodlužují. Vydrží tedy čerstvá po otevření kratší dobu.

 

Skladování v plastových pytlích

Máte-li granule v plastových pytlích, doporučuje se je skladovat ve speciálních uzavíratelných barelech, které pomáhají granulím, aby si udržely svoji čerstvost i vůni. Navíc plastové pytle mohou obsahovat nebezpečné a karcinogenní ftaláty (změkčovadla plastů), které pak při dlouhém skladování mohou přecházet do samotných krmiv.

 

Míchání „nových“ a „starých“ granulí

Další častou chybou je také to, že když již granule skladujeme ve speciálních barelech, tak při nákupu nových granulí barel jen dosypeme. Jedná se ale o chybu. Takto se pouze dostanou starší granule opět na samé dno zásob a hrozí jejich plesnivění i kontaminace čerstvých granulí.

 

foto: Shutterstock


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Pozor na přehřátí

Pozor na přehřátí

I když se může zdát, že léto je pro psy přijatelnější než zima, opak je pravdou. S přicházejícím teplým počasím se objevují i nástrahy, na které je potřeba se připravit.

Celý článek

Přečtěte si

Okenní šambrány

Okenní šambrány

www.chatar-chalupar.cz

Okenní šambrány, orámování okenních otvorů, najdeme snad na každém domě – vyjma těch moderních. Jde o profilované a různě zdobené rámování, zpravidla štukové, někdy i jen malované.