Zvíře pod stromeček?

Naléhá na vás vaše ratolest, abyste jí k Ježíšku nadělili čtyřnohého kamaráda? Než se pustíte do jeho shánění, pořádně si to rozmyslete.

Pořídit si do domácnosti živé zvíře je především velkým závazkem na několik let. Počítejte s tím, že bude potřebovat pravidelnou péči a nelze spoléhat na to, že mu ji bude poskytovat právě dítě.

Dárek pro vás!

Na druhou stranu, péče o živého tvora může být pro dítě přínosem. Zvažte ale, jestli má váš potomek o nového společníka skutečný zájem, či zda nejde jen o chvilkovou záležitost. V žádném případě není podle ní živý tvor vhodný pro předškolní děti. Školáci od třetí třídy výše už sice bývají schopni se o zvíře postarat, ale jen tak, že mu dají nažrat. Vše ostatní, počínaje třeba venčením, nakupováním žrádla a konče pravidelnou údržbou pelíšku, bude určitě dělat dospělý sám. Počítejte tedy s tím, že živý dárek pod stromeček budete pořizovat především sám sobě.

Kam s ním?

Pokud se rozhodujete pro první zvíře do domácnosti, zvolte zvíře méně náročné, které je však schopné si k člověku vytvořit vztah – například morče. Ten, kdo se přece jen rozhodne pro psa, by si měl ještě před definitivním rozhodnutím odpovědět na tři základní otázky: Kam ho dáme, až pojedeme lyžovat na hory nebo v létě k moři? Kdo ho vyvenčí, když oba rodiče jsou celý den v práci a dítě sedí nejméně dopoledne ve škole? Kdo se o zvíře postará po zbytek jeho života, když dítě třeba už za čtyři roky ukončí základní školní docházku a s přechodem do jiného vzdělávacího zařízení možná změní svoje zájmy?

Štěně, nebo útulkáče?

A pokud i přesto necouvnete a pro psa se rozhodnete, zvažte také, zda mu pořídíte štěně, které se od feny bere obvykle v osmi týdnech věku. Takový tvoreček totiž dělá všude po bytě loužičky a hromádky, což může trvat i několik měsíců. Mezitím ještě rozkouše vše, co má na dosah, protože když je v bytě sám, nudí se. Z útulku si ale můžete přivést domů již psa odrostlého.

V neposlední řadě se poraďte třeba s veterinářem o tom, jaká rasa by byla pro vaši domácnost nejvhodnější, protože třeba z plemen středního vzrůstu by dítě určitě nezvládlo třeba temperamentního knírače, kokršpaněla nebo bígla.

 


Text: red; foto: Shutterstock a archiv

Další články

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek

Pestrá a zábavná mozaika

Pestrá a zábavná mozaika

Mozaika je starobylá výtvarná technika, která vůbec není tak náročná, jak by se mohlo zdát. Pustit se do ní může opravdu každý, kdo si rád hraje a experimentuje. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek