Zvíře pod stromeček?

Naléhá na vás vaše ratolest, abyste jí k Ježíšku nadělili čtyřnohého kamaráda? Než se pustíte do jeho shánění, pořádně si to rozmyslete.

Pořídit si do domácnosti živé zvíře je především velkým závazkem na několik let. Počítejte s tím, že bude potřebovat pravidelnou péči a nelze spoléhat na to, že mu ji bude poskytovat právě dítě.

Dárek pro vás!

Na druhou stranu, péče o živého tvora může být pro dítě přínosem. Zvažte ale, jestli má váš potomek o nového společníka skutečný zájem, či zda nejde jen o chvilkovou záležitost. V žádném případě není podle ní živý tvor vhodný pro předškolní děti. Školáci od třetí třídy výše už sice bývají schopni se o zvíře postarat, ale jen tak, že mu dají nažrat. Vše ostatní, počínaje třeba venčením, nakupováním žrádla a konče pravidelnou údržbou pelíšku, bude určitě dělat dospělý sám. Počítejte tedy s tím, že živý dárek pod stromeček budete pořizovat především sám sobě.

Kam s ním?

Pokud se rozhodujete pro první zvíře do domácnosti, zvolte zvíře méně náročné, které je však schopné si k člověku vytvořit vztah – například morče. Ten, kdo se přece jen rozhodne pro psa, by si měl ještě před definitivním rozhodnutím odpovědět na tři základní otázky: Kam ho dáme, až pojedeme lyžovat na hory nebo v létě k moři? Kdo ho vyvenčí, když oba rodiče jsou celý den v práci a dítě sedí nejméně dopoledne ve škole? Kdo se o zvíře postará po zbytek jeho života, když dítě třeba už za čtyři roky ukončí základní školní docházku a s přechodem do jiného vzdělávacího zařízení možná změní svoje zájmy?

Štěně, nebo útulkáče?

A pokud i přesto necouvnete a pro psa se rozhodnete, zvažte také, zda mu pořídíte štěně, které se od feny bere obvykle v osmi týdnech věku. Takový tvoreček totiž dělá všude po bytě loužičky a hromádky, což může trvat i několik měsíců. Mezitím ještě rozkouše vše, co má na dosah, protože když je v bytě sám, nudí se. Z útulku si ale můžete přivést domů již psa odrostlého.

V neposlední řadě se poraďte třeba s veterinářem o tom, jaká rasa by byla pro vaši domácnost nejvhodnější, protože třeba z plemen středního vzrůstu by dítě určitě nezvládlo třeba temperamentního knírače, kokršpaněla nebo bígla.

 


Text: red; foto: Shutterstock a archiv

Další články

Náušnice z korálků

Náušnice z korálků

V dnešním dílu našeho seriálu o výtvarných technikách se seznámíte s tvorbou šperků z korálků metodou takzvaného ketlování. Zkuste si s námi vyrobit originální náušnice.

Celý článek

Tmavomodré mlsání

Tmavomodré mlsání

Pochutnáte si rádi na ovocných moučnících? Můžete si je dopřát k obědu, ke svačince nebo je nabídnout hostům ke kávě. Co takhle šťavnatý borůvkový koláč, lehké taštičky nebo nadýchané muffiny?

Celý článek

Působivé hortenzie

Působivé hortenzie

Jejich květy jsou v zahradě nepřehlédnutelné, navíc vypadají krásně ve váze i v nejrůznějších květinových dekoracích včetně věnců. A tak není divu, že hortenzie patří k nejoblíbenějším okrasným rostlinám. Jak je správně pěstovat a z jakých druhů vybírat?

Celý článek

Péče o chrup psů a koček

Péče o chrup psů a koček

Představa psa s kartáčkem na zuby je sice úsměvná, přesto šlo donedávna spolu s okusováním tvrdých předmětů o jediný způsob čištění zvířecího chrupu v domácím prostředí. Nyní s péčí o chrup účinně pomáhají přípravky podávané v krmivu.

Celý článek

Přečtěte si

Domek z chalupy po prababičce

Domek z chalupy po prababičce

www.chatar-chalupar.cz

Milan se rozhodl pro rekonstrukci chalupy po prababičce svépomocí. Ač její větší i menší opravy trvaly řadu let, nikdy svého rozhodnutí nelitoval. Vždy při něm stála jeho Iveta a zkušenosti z opravy domku se zúročily.

Drátěná paráda

Drátěná paráda

www.chatar-chalupar.cz

Právě prošla vašima rukama nepotřebná klec. Co s ní? Zavěste ji do zahrady nebo do ní naaranžujte kytky a dejte ji na parapet. Vyrábějí se čistě ozdobné klece, které nemají dvířka pro ptáčky, ale celý vrchní díl je odklápěcí. V nich můžete pěstovat rostliny v květináči nebo sem postavit svíčky; jejich zapalování půjde snadno.