Zvíře pod stromeček?

Naléhá na vás vaše ratolest, abyste jí k Ježíšku nadělili čtyřnohého kamaráda? Než se pustíte do jeho shánění, pořádně si to rozmyslete.

Pořídit si do domácnosti živé zvíře je především velkým závazkem na několik let. Počítejte s tím, že bude potřebovat pravidelnou péči a nelze spoléhat na to, že mu ji bude poskytovat právě dítě.

Dárek pro vás!

Na druhou stranu, péče o živého tvora může být pro dítě přínosem. Zvažte ale, jestli má váš potomek o nového společníka skutečný zájem, či zda nejde jen o chvilkovou záležitost. V žádném případě není podle ní živý tvor vhodný pro předškolní děti. Školáci od třetí třídy výše už sice bývají schopni se o zvíře postarat, ale jen tak, že mu dají nažrat. Vše ostatní, počínaje třeba venčením, nakupováním žrádla a konče pravidelnou údržbou pelíšku, bude určitě dělat dospělý sám. Počítejte tedy s tím, že živý dárek pod stromeček budete pořizovat především sám sobě.

Kam s ním?

Pokud se rozhodujete pro první zvíře do domácnosti, zvolte zvíře méně náročné, které je však schopné si k člověku vytvořit vztah – například morče. Ten, kdo se přece jen rozhodne pro psa, by si měl ještě před definitivním rozhodnutím odpovědět na tři základní otázky: Kam ho dáme, až pojedeme lyžovat na hory nebo v létě k moři? Kdo ho vyvenčí, když oba rodiče jsou celý den v práci a dítě sedí nejméně dopoledne ve škole? Kdo se o zvíře postará po zbytek jeho života, když dítě třeba už za čtyři roky ukončí základní školní docházku a s přechodem do jiného vzdělávacího zařízení možná změní svoje zájmy?

Štěně, nebo útulkáče?

A pokud i přesto necouvnete a pro psa se rozhodnete, zvažte také, zda mu pořídíte štěně, které se od feny bere obvykle v osmi týdnech věku. Takový tvoreček totiž dělá všude po bytě loužičky a hromádky, což může trvat i několik měsíců. Mezitím ještě rozkouše vše, co má na dosah, protože když je v bytě sám, nudí se. Z útulku si ale můžete přivést domů již psa odrostlého.

V neposlední řadě se poraďte třeba s veterinářem o tom, jaká rasa by byla pro vaši domácnost nejvhodnější, protože třeba z plemen středního vzrůstu by dítě určitě nezvládlo třeba temperamentního knírače, kokršpaněla nebo bígla.

 


Text: red; foto: Shutterstock a archiv

Další články

Jak odnaučit kočku škemrat o jídlo

Jak odnaučit kočku škemrat o jídlo

Žebrání je zákeřná kočičí vlastnost, které je těžké odolávat. Přesto se kočce nelze podvolovat. Správně vybraný občasný pamlsek není na škodu. Pokud ale s kočkou pravidelně sdílíte vlastní večeři, stane se z ní brzy pěkný cvalík.

Celý článek

Čím krmit kotě

Čím krmit kotě

Máte doma koťátko nebo uvažujete o jeho pořízení? Pak je určitě velmi důležité se připravit na to, jak budete kočku správně krmit.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.