Zuzana Krulová: „Mandaly jsou pro mě čirá radost“

Mandalám propadla Zuzana Krulová před mnoha lety. Uhranuly ji tak, že se je naučila malovat a dnes se jejich tvorbou živí. Tato práce je pro ni splněným snem.

Čím vás mandaly tak uchvátily?

Asi před patnácti lety jsem se díky rodičům ocitala na různých duchovních seminářích a přednáškách. Mandaly, sošky a různé ezoterické předměty se v té době začaly hojně objevovat. Mandaly si mě získaly svými tvary, barvami i tím, co z nich vyzařovalo.

 

Bavilo vás kreslit od dětství?

Ano, bavilo a moc. Toužila jsem vytvářet nádherné obrazy plné fantazijního prostředí. Ale vůbec mi to nešlo. Až v mandalách jsem objevila svůj směr kreativity a začala tvořit jednu za druhou. Kreslila jsem, a tím jsem se zdokonalovala. Plně jsem se této práci oddala až na mateřské dovolené. Po porodu dcery jsem velmi cítila příval kreativní energie a chtěla jsem ji někde uplatnit. Někdy to šlo lépe a někdy hůře. Ale priorita pro mě byla mít spokojené miminko.

 

A právě na mateřské přišla první zakázka?

Ano, jedna žena mě oslovila, jestli bych vytvořila mandalu na míru přímo pro ni. Měla jsem obrovskou radost a každou volnou chvíli tvořila. Od té doby se rozběhl kolotoč, kdy tvořím jednu mandalu za druhou.

Originální osobní mandaly jsou tvořeny na zakázku pro konkrétní osobu

 

Kdy jste nabyla dojmu, že byste se tvořením mandal mohla živit?

Nejspíš ve chvíli, kdy jsem měla zpětnou vazbu od lidí, že se jim mé mandaly líbí. Navíc se mi začalo ozývat stále více a více lidí, kteří si přáli mít mandalu doma. Tehdy se ve mně začalo rodit přání živit se tímto druhem práce. Ve stejné době vymyslel můj muž mandaly ve formě reprodukcí, které mi z hlediska tvoření zaberou daleko méně času.

 

Nakonec i váš manžel omezil svou práci a začali jste společně podnikat. Bral to jako přirozenou věc?

On ano, ale já ne (směje se). Úplně na počátku jsem měla pocit, že mi fušuje do mé práce. Chtěla jsem si ji tak nějak držet jen sama pro sebe. Jenže postupně jsem zjistila, že věnovat se jen tvoření a nemuset řešit všechny záležitosti okolo, které zaberou spoustu času, sama nezvládnu. A jsem za to prozření moc ráda. Není to už jen má práce, ale práce nás obou. Každý v ní má své vlastní úkoly a já si neumím představit lepšího a zodpovědnějšího parťáka, který mému bohémství dodává řád.

 

Jak se projekt reprodukcí na plátno, který inicioval váš muž, ujal?

Dobře, o plátna je stálý zájem. Manžel tomu věnoval spoustu času, práce a vymýšlení, až se dostal k takové kvalitě obrazu, která nám vyhovovala. Mandaly na plátně vypadají nádherně. Jedná se o se vysoce kvalitní tisk na plátno, který ručně dopracovávám akrylovými barvami a plastickými perličkami, takže mandala pak září nádhernými odlesky.

 

Stále tvoříte i originální mandaly „přímo na tělo“. Co o člověku, pro kterého tvoříte, musíte a potřebujete vědět?

Vždy jsem ráda, když se s tím člověkem sejdeme nebo si zavoláme a jen tak si popovídáme. O životě, o jeho představě. O tom, co pro něj mandala znamená nebo co by si přál, aby mu přinesla. Bavíme se také o barvách a tvarech. Nebráním se žádnému nápadu. Jsou ale také lidé, kteří celé tvoření nechají jen na mně, a čekají, jaký obraz vznikne. Nad tím, že mi tak důvěřují, vždy velmi žasnu.

 

Jak dlouho vám trvá, než mandalu dokončíte?

Originální mandala vzniká vždy na kvalitní vysoko-gramážní papír různých velikostí. Používám různé druhy pastelek a fixů, akrylové barvy a tekuté perly. Doba práce je různá podle velikosti a detailnosti mandaly. Jednou jsem si počítala čistý čas mandaly velikosti 50 x 50 cm a vyšlo to na 25 hodin. Ale v průměru vytvořím jednu mandalu měsíčně.

 

Jak dlouho se na originální mandalu od vás čeká?

V současné době mám tolik objednávek na originální mandalu, že si nové zájemce zapisuji do pořadníku na zimu tohoto roku. Mandaly na plátně, tedy reprodukce, vždy vsouvám mezi kreslení a do dvou týdnů od objednání ji mají lidé u sebe.

 

Kromě mandal tvoříte i stromy. Jak vás napadl právě strom?

Strom jsem měla nakreslený již delší dobu. Jednoho dne můj muž „hlavička“ přišel s tím, jestli bych strom chtěla dělat jako takový polooriginál. Základ zůstane stejný, ale barvy a doplňující kresby se mohou lišit podle přání zákazníka. Je to krásný projekt, který mě moc baví – beru to jako takové zpestření.

 

Čas od času také pořádáte kurzy tvoření mandal. Co vám osobně kurzy dávají?

Ke kurzům jsem přišla, jak se říká, „jako slepý k houslím“. Myslím, že jsem neměla ambice někoho učit kreslit mandaly. Má práce se rozvíjí do různých směrů, o kterých jsem ani nepřemýšlela. Nejdříve jsem začala kreslit, pak se účastnila různých festivalů a pořádala workshopy, uspořádali jsme několik výstav, a ještě se objevila poptávka po kurzech. Nechávám tomu většinou volný průběh a jsem moc zvědavá, jaké příležitosti se mi ještě naskytnou.

 

Zabírá vám tvorba veškerý čas? Původní profesi logopedky jste už „pověsila na hřebík“?

Ano úplně. Logopedie je krásná, ale náročná práce. Věnovala jsem se dětem s narušenou komunikační schopností, kterých bohužel stále přibývá. Tato práce je velmi pestrá a bohatá na zážitky s dětmi i s rodiči. Logoped musí vynaložit opravdu velkou část své energie, aby dokázal dítě správně namotivovat ke cvičení a spolupráci. Zjistila jsem, že i když mě logopedie baví, tak možnost tvořit, pracovat rukama a nechat se unášet kreativitou mi dává pocit velkého štěstí a svobody. V této práci se cítím sama sebou a jsem za ni moc vděčná.

 

Takže je to splněný sen?

Ano, tvoření mandal mě naplňuje a přináší mi pocit jakési životní ukotvenosti. A taky radosti. Navíc se skrz mandaly potkávám se spoustou zajímavých lidí, a právě kontakt s nimi mě vždy něčím obohatí. V současné době si neumím představit lepší práci.

 

Jaké máte plány do budoucna?

Kreslit a tvořit. A třeba se objeví další nová cesta, kterou se budu moct vydat. Tu ale neplánuji. Nechám se životem překvapit.


Kontakt:
E-mail: zuzana.krulova@email.cz
Web: www.zuzanakrulova.cz
Facebook: Zuzana Krulová Mandala Art
Instagram: zuzanakrulova

 


Text: Andrea Skalická; foto: archiv Zuzany Krulové

Další články

Vyšívačka Jarmila Kraváčková: Svou výšivku poznám na první pohled

Vyšívačka Jarmila Kraváčková: Svou výšivku poznám na první pohled

První výšivku vyrobila pro syna na hody. Vyšívání na výřez, tedy výšivce podle počítané niti, se začala věnovat až poté, co její děti dospěly. Jarmila Kraváčková je dnes jednou z mála žen, která tuto techniku na Uherskohradišťsku ovládá. Je držitelkou značky Tradiční výrobek Slovácka a v roce 2019 získala za krojové vyšívání Cenu Vladimíra Boučka, kterou uděluje město Uherské Hradiště.

Celý článek

Keramik Martin Volf z Kolovče: O naše kvasné hrnce je zájem

Keramik Martin Volf z Kolovče: O naše kvasné hrnce je zájem

Už v roce 1785 začal rod Volfů vyrábět v Kolovči na Domažlicku tradiční lidovou keramiku. Hrnčířskému řemeslu, které se tu po celou dobu předává z otce na syna, se Volfovi věnují už po sedm generací. A dodnes se tu pracuje naprostou stejnými technologickými postupy jako kdysi. I v této těžké době se Martin Volf snaží řemeslo udržet.

Celý článek

Macramé neboli drhání

Macramé neboli drhání

Tato technika, která opět získává na oblibě, spočívá v ručním vázání různorodých geometrických vzorů z provázků a přízí. Pochází už ze starověké Číny.

Celý článek

Jak pracovat s tavnou pistolí

Jak pracovat s tavnou pistolí

Tavné lepicí pistole nabízejí rozmanité možnosti použití. Usnadní vám práci při výrobě či aranžování dekorativních předmětů, ale i lepení podlah nebo nejrůznějších opravách v domácnosti.

Celý článek

Přečtěte si

Okenní šambrány

Okenní šambrány

www.chatar-chalupar.cz

Okenní šambrány, orámování okenních otvorů, najdeme snad na každém domě – vyjma těch moderních. Jde o profilované a různě zdobené rámování, zpravidla štukové, někdy i jen malované.