Korálkové ozdoby

V našich zemích mají dlouhou tradici korálkové vánoční ozdoby. Vyráběly se hlavně v Krkonoších a Jizerských horách – skoro v každé chalupě.

V padesátých a šedesátých letech tato tradice bohužel postupně zanikala. Klasické ozdoby z malých perličkových řad – raut, obnovila jen jedna firma v obci Poniklá v Podkrkonoší – Rautis. Tam si také můžete objednat jednotlivé komponenty na výrobu něžných korálkových hvězdiček. Existuje hodně různých druhů hvězdiček, ale i jiných tvarů. Zkusit si můžete podle následujících návodů alespoň tři nejjednodušší. Perličky z foukaného skla jsou velice křehké a navíc mají někdy ostré okraje, takže s nimi pracujte opatrně a menším dětem je raději nesvěřujte.

Postup

1. Korálkové ozdoby se navlékají na tenký drátek (průměr 0,3 mm). Vezměte šest velkých perliček o průměru 1 cm, navlékněte je na drátek a utvořte kroužek. Drátek by měl být dlouhý cca 50 cm.

 


2. Na delší konec drátku navlékněte dvě pěti-perličkové rauty, vytvořte první špičku hvězdičky a drátek jednou obtočte mezi dvěma velkými korálky. Tímto způsobem pokračujte kolem celého kroužku.

 


3. Když je hvězdička celá, provlékněte oba konce drátků jednou rautou vzhůru ke špičce.

 


4. Oba konce drátků omotejte kolem sebe, sestřihněte na délku cca 3 cm a vytvořte očko na zavěšení.

 


5. Další hvězdička je o trochu složitější. Potřebujete na ni šest větších korálků ve tvaru kapky (modré) a 12 malých čtyř-perličkových raut (červené), drátek by měl mít cca 70 cm. Doprostřed drátku navlékněte modrou kapku, dvě rauty a další kapku.

 


6. Jeden z drátků provlékněte kapkou vzhůru.

 


7. Na něj pak navlékněte další dvě červené rauty a jednu modrou kapku.

 


8. Druhý konec drátku protáhněte opět novou kapkou vzhůru.

 


9. Tímhle způsobem pokračujte dokola, konce drátků přitom střídejte, až spotřebujete všechny kapky.

 


10. Na jeden z konců drátků navlékněte dlouhý skleněný korálek a na konci vytvořte očko k zavěšení.

 

11. Hvězdičky můžete vyrábět v různém barevném provedení – a ty poslední udělat pestrobarevné, z kousků, které vám zbyly.

 


12. Pokud zrovna neseženete tradiční foukané perle a rauty, můžete hvězdičky udělat i z dlouhých skleněných tyčinek. Základ vytvořte stejně jako první modro-stříbrnou hvězdičku. Jediný rozdíl je v tom, že mezi dvě rauty navléknete malý růžový korálek.

 


13. Pak vezměte kratší stříbrné tyčinky (dlouhé cca 1 cm) a vytvořte kolem středu dalších šest špiček – stejně, jako jste dělali ty velké.

 


14. Zbylé drátky stočte kolem sebe. Neotáčejte jeden drátek kolem druhého, ale snažte se točit oběma současně, spirálka je pak pravidelná a vypadá lépe.

 


15. Nakonec vytvořte očko na zavěšení. Aby bylo hezky kulaté, můžete ho vytvarovat kolem kulaté čelisti ketlovacích kleští.

 


16. Zkuste si vyrobit i vánoční korálkovou vločku. K ní potřebujete základ z pevných drátků, který si můžete buď koupit v prodejně výtvarných potřeb, případně sami sletovat. Na každou osnovu vločky navlékněte několik perliček a zlatých kovových ozdob – kaplíků.

 


17. Aby korálky z ramen nepadaly, musíte každé zakončit. Navlékněte na konec zamačkávací rokajl (malý kovový korálek) a zmáčkněte ho plochými kleštěmi tak, aby pevně držel na konci drátku. Tím je hvězdička hotová. Můžete ji požít jako ozdobu na stromeček, pověsit jako dekoraci do okna nebo ji použít jako součást adventního věnce.

 

Tip
Elegantně vypadají hvězdičky ve zlatohnědé kombinaci

 


Jakmile pochopíte princip skládání hvězd, určitě přijdete na další a další tvary.

Postup jsme převzali z knihy Vánoce
Vydala: Grada, www.grada.cz


Další články

Zkrášlete se motýlí broží

Zkrášlete se motýlí broží

Jsou krásné a originální. Vytvořte si svou vlastní vyšívanou brož, například ve tvaru pestrého motýlka. Patříte-li mezi zkušené vyšívačky, bude to pro vás hračka!

Celý článek

Podtácky z pryskyřice

Podtácky z pryskyřice

Práce s epoxidovou pryskyřicí není tak složitá, jak by se na první pohled mohlo zdát. Zvládne ji i začátečník a odměnou za vynaložené úsilí mu budou velice efektní výrobky.

Celý článek

Sami uprostřed přírody

Sami uprostřed přírody

Když koupili pozemek pod lesem, postavili v nejvyšším místě na stráni lavičku. Spali pod širákem a říkali si, že jednou tu bude stát jejich chalupa.

Celý článek

Přečtěte si

Divočina na zahradě

Divočina na zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Čím víc kolem nás ubývá „divočiny“, tím více po ní toužíme. Přitom si romantiku bažiny, rašeliniště či vřesoviště můžeme užívat nejen v „chaloupce z mechu a kapradí“, ale i v roubence nad náspem okresní silnice.

Proměňte vlastní zahradu na lázně!

Proměňte vlastní zahradu na lázně!

www.floranazahrade.cz

Chcete si udělat radost novým wellness koutkem? Vhodný prostor zdaleka nemusíte vybírat jen v interiéru, privátní lázně se staly velkým tématem i pro zahradní architekty. Ať s klesajícími teplotami tíhnete spíš k otužování, nebo si naopak toužíte prohřát celé tělo, venkovní lázně se mohou stát oblíbeným cílem vašich procházek po zimní zahradě.